Гвадалупе

Гвадалупе

🇬🇵
Земја. Имаме 0 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Гвадалупе

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Градови во Гвадалупе

Нема доволно податоци

Најлошото Градови во Гвадалупе

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Гвадалупе

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 21.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 65.14
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 11.93
Капучино (нормално)
$ 3.26
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.03

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 39.03
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.90
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.71
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 24.72
Гориво (1 литар)
$ 1.56
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 19,896.71
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,318.64

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 32.42
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 1.00
Кино (1 седиште)
$ 13.01

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 85.49
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 21.37
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 106.86
Машки кожени деловни чевли
$ 96.18

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,143.91
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,943.51
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.31

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 6.88
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 4.06
Млеко (1 литар)
$ 1.07
Свеж бел леб (500 грама)
$ 3.96
Бел ориз (1 кг)
$ 2.65
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.93
локално сирење (1 кг)
$ 10.37
Пилешко месо (1 кг)
$ 12.52
Говедско месо (1 кг)
$ 17.94
Јаболко (1 кг)
$ 3.14
Банана (1 кг)
$ 1.72
Портокал (1 кг)
$ 2.48
Домат (1 кг)
$ 5.30
Компир (1 кг)
$ 1.73
Кромид (1 кг)
$ 2.16
зелена салата (1 парче)
$ 3.24
Вода (1,5 литри)
$ 0.38
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.95
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 11.38

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 73.96
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 59.66

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 54.21
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,411.67

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,055.70
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 841.97
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 2,581.13
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 2,066.19

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,426.87

Детали за квалитетот на воздухот за Гвадалупе

Метрика за квалитет на воздухот за Гвадалупе

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Гвадалупе Географски информации

ISO2
: GP
ISO3
: GLP
Phone Code
: +590
Currency
: EUR

Дознајте повеќе за Гвадалупе

Гвадалупе е прекрасен архипелаг лоциран во Карипското Море, составен од пет главни острови и неколку помали. Островите се познати по својата неверојатна природна убавина, богата историја и живописна култура, што ги прави одлична дестинација за патниците кои сакаат да истражат нешто ново и уникатно.

Една од главните атракции во Гвадалупе се нејзините плажи. Архипелагот може да се пофали со некои од најубавите и најнерасипани плажи на Карибите, кои нудат кристално чисти води, мек песок и широк спектар на рекреативни активности. Без разлика дали сте заинтересирани за пливање, сурфање или едноставно лежење на песок, постои плажа во Гвадалупе која сигурно одговара на вашите потреби.

Покрај плажите, Гвадалупе е дом и на бројни природни чуда, вклучувајќи бујни дождовни шуми, прекрасни водопади и живописни планини. Посетителите можат да ги истражуваат овие природни чуда пеш, со брод или со автомобил, гледајќи ги уникатните глетки и звуци на архипелагот додека одат.

Друг белег на Гвадалупе е неговото богато културно наследство. Островите се дом на разновидна мешавина на луѓе, вклучувајќи африкански, карипски и европски влијанија. Посетителите можат да научат за историјата и културата на архипелагот со посета на неговите музеи, галерии и историски локалитети, каде што можат да видат артефакти и да научат за обичаите и традициите на локалното население.

Без разлика дали сте искусен патник или првпат, Гвадалупе сигурно ќе понуди нешто за секого. Од прекрасните плажи и прекрасните природни пејзажи до неговото уникатно културно наследство и енергичните локални заедници, овој архипелаг е дестинација која мора да се види за секој кој сака да го доживее најдоброто што го нуди Карибите. Затоа, резервирајте го вашето патување во Гвадалупе денес и откријте сè што ова неверојатно место има подготвено за вас!

Популарни прашања за Гвадалупе

Гвадалупе генерално се смета за безбедна за туристите, но како и секоја дестинација, важно е да се преземат мерки на претпазливост и да се биде свесен за околината.

Најдобро време за посета на Гвадалупе е од декември до мај кога времето е посуво, а температурите се поудобни за активности на отворено.

Официјален јазик во Гвадалупе е францускиот, но повеќето локални жители зборуваат и креолски. Англискиот јазик се разбира и во главните туристички области.

Валутата што се користи во Гвадалупе е еврото (ЕУР). Препорачливо е да имате пари при рака, но кредитните картички се широко прифатени.

Ако сте државјанин на ЕУ, САД, Канада или повеќето други западни земји, не ви треба виза за да ја посетите Гвадалупе за престој до 90 дена.

Некои популарни атракции во Гвадалупе ги вклучуваат вулканот Ла Суфриер, островите Лес Сент, водопадите Карбет и плажите Гранде-Тер.

Гвадалупеската кујна е вкусна мешавина на француски, африкански и карипски вкусови. Не пропуштајте да пробате локални јадења како што се акра, будин и коломбо.

Да, изнајмувањето автомобил е пригоден начин за истражување на Гвадалупе. Само не заборавајте да возите на десната страна на патот и да добиете валидна возачка дозвола.

Иако нема големи здравствени ризици во Гвадалупе, се препорачува да се преземат стандардни мерки на претпазливост како што се употреба на средства за заштита од комарци и да се остане хидриран.

Просечната цена на сместување во Гвадалупе варира во зависност од локацијата и видот на имотот, но буџетот е околу 100-200 евра по ноќ за пристоен хотел.