Гватемала

Гватемала

🇬🇹
Земја. Имаме 21 држави и 382 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Гватемала

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Гватемала

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.84
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 40.22
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.36
Капучино (нормално)
$ 2.75
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.06

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.64
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 9.80
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.75
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 12.97
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,949.05
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,347.67

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.16
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.23
Кино (1 седиште)
$ 6.83

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 51.02
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 55.34
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 95.75
Машки кожени деловни чевли
$ 100.91

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,510.38
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,070.59
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.68
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.12
Бел ориз (1 кг)
$ 1.64
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.05
локално сирење (1 кг)
$ 6.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.06
Говедско месо (1 кг)
$ 8.70
Јаболко (1 кг)
$ 3.21
Банана (1 кг)
$ 1.27
Портокал (1 кг)
$ 2.36
Домат (1 кг)
$ 1.54
Компир (1 кг)
$ 1.47
Кромид (1 кг)
$ 1.59
зелена салата (1 парче)
$ 0.77
Вода (1,5 литри)
$ 1.05
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.60
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.62

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.92
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 45.23

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 186.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,162.30

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 484.94
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 347.70
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,030.62
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 591.79

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 504.47

Детали за квалитетот на воздухот за Гватемала

Метрика за квалитет на воздухот за Гватемала

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Гватемала Историја на земјотреси

Гватемала Географски информации

ISO2
: GT
ISO3
: GTM
Phone Code
: +502
Currency
: GTQ
Population
: 17,109,746 (2021)

Дознајте повеќе за Гватемала

Добре дојдовте на страницата на TrustLocale.com во Гватемала, вашиот водич за богатиот и разновиден пазар на недвижности во оваа централноамериканска земја. Со својата неверојатна природна убавина, богатата култура на Маите и растечката економија, Гватемала е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена инвестициска можност.

Гватемала има разновиден пазар на недвижности кој нуди опсег на инвестиции. можности, од традиционални домови во стилот на Маите до модерни вили. Дополнително, Гватемала има силна репутација како популарна дестинација за културен и авантуристички туризам, што може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Гватемала е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки. на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажува стабилен раст во текот на годините, а со потенцијал за континуиран економски и демографски раст, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи услуги. и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Гватемала. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Гватемала.

Без разлика дали сте заинтересирани за историските места на Антигва, природните чуда на езерото Атитлан или раздвижениот градски живот во Гватемала Сити , страницата на TrustLocale.com во Гватемала има сè што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Гватемала може да биде единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Гватемала

Трошоците за живот во Гватемала се релативно ниски во споредба со другите земји. Просечните месечни трошоци за едно лице се движат од 500 до 800 долари, во зависност од вашиот животен стил.

Гватемала има умерена клима со благи температури во текот на целата година. Крајбрежните региони се типично топли и влажни, додека планинските области уживаат пониски температури.

Додека Гватемала има одредени грижи за безбедноста, таа може да биде безбедна дестинација ако ги преземете неопходните мерки на претпазливост. Препорачливо е да се избегнуваат одредени области познати по висока стапка на криминал и да се внимава на ситни кражби во преполни туристички области.

Гватемала нуди богатство на туристички атракции, вклучувајќи ги античките урнатини на Маите Тикал, колонијалниот град Антигва, неверојатното езеро Атитлан, шарениот пазар Чичикастенанго и прекрасните природни базени Семук Шампеј.

Официјален јазик на Гватемала е шпанскиот. Сепак, постојат и домородни јазици што ги зборуваат различни заедници на Маите, вклучувајќи ги и K'iche', Kaqchikel и Q'eqchi'.

На граѓаните на многу земји, вклучувајќи ги САД, Канада и повеќето европски земји, не им е потребна виза за да влезат во Гватемала за туристички цели. Сепак, секогаш е најдобро да ги проверите барањата за виза врз основа на вашата националност пред да патувате.

Официјалната валута во Гватемала е гватемалскиот Кецал (GTQ). Американските долари се широко прифатени во туристичките области, но се препорачува да се има локална валута за мали трансакции и да се избегнат непријатности.

Гватемала има богата и разновидна култура под влијание на нејзиното наследство на Маите и шпанското колонијално минато. Локалната култура е енергична, со шарена традиционална облека, уникатни ракотворби, традиционална музика и танцови форми како Маримба и Данза де лос Морос.

Опциите за превоз во Гватемала вклучуваат автобуси, такси и тук-тук во градовите и населбите. Меѓуградскиот превоз може да се врши преку автобуси или приватни шатлови. Исто така, можно е да се истражат одредени области со изнајмување автомобил или ангажирање возач.

Гватемала нуди различни вкусни традиционални јадења како што се Пепијан (солена чорба со месо), Пупуса (полнета тортиља), Чилес Реленос (полнети пиперки) и Тамалес (зачинето месо завиткано во тесто од пченка и на пареа).