Департман Јутиапа

Департман Јутиапа

Град во Гватемала. Имаме 18 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гватемала
0.0
(0 критики)

Увид за Департман Јутиапа

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Департман Јутиапа

Овие податоци се наследени од Гватемала, не припаѓаат на Департман Јутиапа.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.88
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 41.15
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.37
Капучино (нормално)
$ 2.79
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.07

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.64
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.04
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.76
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.03
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,939.30
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,369.60

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.49
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.44
Кино (1 седиште)
$ 6.89

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 50.90
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 55.04
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.27
Машки кожени деловни чевли
$ 100.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,496.46
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,071.26
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.71
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.14
Бел ориз (1 кг)
$ 1.65
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.06
локално сирење (1 кг)
$ 6.77
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.07
Говедско месо (1 кг)
$ 8.76
Јаболко (1 кг)
$ 3.21
Банана (1 кг)
$ 1.27
Портокал (1 кг)
$ 2.40
Домат (1 кг)
$ 1.55
Компир (1 кг)
$ 1.47
Кромид (1 кг)
$ 1.62
зелена салата (1 парче)
$ 0.77
Вода (1,5 литри)
$ 1.06
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.63

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 61.08
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 45.33

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 186.22
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,098.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 488.80
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 346.68
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,044.98
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 587.83

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 504.65

Департман Јутиапа Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Департман Јутиапа Географски информации

Дознајте повеќе за Департман Јутиапа

Одделот Јутиапа се наоѓа во југоисточниот регион на Гватемала и е популарна дестинација за патниците кои сакаат да ја искусат богатата култура и историја на земјата. Регионот е познат по својата неверојатна глетка, која вклучува бујни шуми, планини и бројни топли извори.

Главниот град на департманот, Јутијапа, е раздвижен центар на активности и популарно место за туристите да го започнат своето истражување на регионот. Градот има многу интересни знаменитости, вклучувајќи го централниот парк и импресивната катедрала, што го прави одлична дестинација за љубителите на историјата.

Една од главните атракции на одделот Јутијапа е еколошкиот парк Мацул. Овој голем парк може да се пофали со неверојатна низа на диви животни, вклучувајќи пеперутки, птици, па дури и некои видови мајмуни. Посетителите можат да се шетаат по патеките за пешачење во паркот, да одат на набљудување птици или да учествуваат во некои од многуте достапни активности на отворено, како што се јавање коњи и зиплинирање.

За оние кои се заинтересирани за истражување на историјата на регионот, Одделот Јутијапа е дом на неколку фасцинантни археолошки локалитети. Тука спаѓаат урнатините на античкиот град Копан Руинас, кој некогаш бил просперитетен центар на цивилизацијата на Маите.

Во однос на кујната, Одделот Јутијапа е познат по своите вкусни традиционални јадења, како што се калдо де рес (говедска супа) и тамалес. Регионот е познат и по своето кафе, кое е познато по својот богат вкус и арома.

Генерално, Одделот Јутиапа е убава и фасцинантна дестинација за патниците кои сакаат да откријат повеќе за богатата култура и историја на Гватемала. Со своите неверојатни природни предели, импресивни знаменитости и вкусна кујна, таа е локација што мора да ја посети секој што го посетува регионот.

Популарни прашања за Департман Јутиапа

Населението на департманот Јутиапа, Гватемала е приближно XXXX.

Главните индустрии во департманот Јутиапа, Гватемала вклучуваат земјоделство, текстил, преработка на храна и занаетчиство.

Одделот Јутијапа, Гватемала доживува тропска клима со топли температури во текот на целата година. Просечната температура се движи од XX°C до XX°C.

Некои популарни атракции во департманот Јутиапа, Гватемала се XXXX, XXXX и XXXX.

Главните јазици што се зборуваат во департманот Јутиапа, Гватемала се шпанскиот и XXXX.

Валутата што се користи во департманот Јутиапа, Гватемала е гватемалскиот Кецал (GTQ).

Опциите за транспорт во департманот Јутиапа, Гватемала вклучуваат автобуси, такси и приватни возила.

Одделот Јутиапа, Гватемала има голем број здравствени установи кои се движат од болници до клиники, обезбедувајќи медицински услуги за жителите.

Да, Одделот Јутиапа, Гватемала е дом на неколку универзитети и колеџи кои нудат различни академски програми.

Некои популарни фестивали и настани во департманот Јутиапа, Гватемала вклучуваат XXXX, XXXX и XXXX.