Департман Гватемала

Департман Гватемала

Град во Гватемала. Имаме 17 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гватемала
0.0
(0 критики)

Увид за Департман Гватемала

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Департман Гватемала

Овие податоци се наследени од Гватемала, не припаѓаат на Департман Гватемала.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.88
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 41.11
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.37
Капучино (нормално)
$ 2.79
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.07

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.64
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.03
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.76
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.03
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,940.38
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,368.56

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.47
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.43
Кино (1 седиште)
$ 6.89

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 50.90
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 55.06
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.26
Машки кожени деловни чевли
$ 100.77

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,497.09
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,071.24
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.70
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.14
Бел ориз (1 кг)
$ 1.65
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.06
локално сирење (1 кг)
$ 6.77
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.07
Говедско месо (1 кг)
$ 8.75
Јаболко (1 кг)
$ 3.21
Банана (1 кг)
$ 1.27
Портокал (1 кг)
$ 2.40
Домат (1 кг)
$ 1.55
Компир (1 кг)
$ 1.47
Кромид (1 кг)
$ 1.62
зелена салата (1 парче)
$ 0.77
Вода (1,5 литри)
$ 1.06
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.63

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 61.07
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 45.32

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 186.20
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,103.38

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 488.63
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 346.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,044.42
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 588.03

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 504.67

Департман Гватемала Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Департман Гватемала Географски информации

Дознајте повеќе за Департман Гватемала

Одделот Гватемала се наоѓа во југоцентралниот регион на Гватемала, служејќи како главен град на земјата. Одделот има богата историја, која датира од античката цивилизација на Маите и е дом на многу историски и културни локалитети кои привлекле посетители од целиот свет.

Една од најпопуларните атракции во департманот Гватемала е античкиот град Тикал, кој е дел од светското наследство на УНЕСКО и дестинација која мора да се види за секој кој е заинтересиран за античките цивилизации. Градот може да се пофали со неколку високи пирамиди, огромни храмови и палати, како и неверојатен природен амбиент, што го прави импресивна глетка за гледање.

Посетителите на Одделот Гватемала, исто така, ќе уживаат во истражување на бројните музеи и историски знаменитости, вклучувајќи ја и Националната палата на културата, катедралата во Гватемала и Музејот за археологија и етнологија, меѓу другите. Одделот е исто така познат по своите живи пазари и занаетчиски занаети, кои се совршени за подигање уникатни сувенири и подароци.

Освен неговото културно и историско значење, департманот Гватемала е познат и по својата природна убавина, која вклучува бујни шуми, планини што го одземаат здивот и мирни реки и езера. Еден од најдобрите начини да се доживее уникатниот природен пејзаж на овој регион е пешачење во еден од многуте национални паркови или резервати, како што се Националниот парк вулкан Пакаја или Националниот парк Чикибул.

Конечно, Одделот Гватемала има енергична и разновидна кулинарска сцена, нудејќи им на посетителите шанса да пробаат некои од највкусните и автентични јадења во земјата. Слаткиот леб, тамалите и чучито се само неколку од локалните специјалитети што посетителите можат да ги пробаат, а има и многу ресторани, кафулиња и тезги на пазарот каде што можете да се препуштите на овие традиционални јадења.

Со својата богата историја, културни атракции, неверојатни пејзажи и вкусна кујна, Одделот Гватемала е дестинација што мора да ја посетите за секој што планира патување во Гватемала. Од античките урнатини на Тикал до раздвижените пазари на главниот град, овој регион сигурно ќе остави траен впечаток на секој посетител.

Популарни прашања за Департман Гватемала

Населението на департманот Гватемала, Гватемала е приближно 2.541.581 според најновите записи.

Одделот Гватемала, Гватемала зафаќа површина од околу 2.126 квадратни километри.

Одделот Гватемала, Гватемала е познат по своите прекрасни атракции како што се историските знаменитости на Антигва Гватемала, вулканот Пакаја и езерото Атитлан.

Просечната температура во департманот Гватемала, Гватемала се движи од 16 до 24 степени Целзиусови.

Да, Одделот Гватемала, Гватемала е домаќин на неколку универзитети, вклучително и Универзидад де Сан Карлос де Гватемала и Универзидад Рафаел Ландивар.

Одделот Гватемала, Гватемала е познат по својата разновидна кујна со јадења како традиционална чорба со пепиан, тамали и улична храна во Гватемала Сити.

Главниот јазик што се зборува во департманот Гватемала, Гватемала е шпанскиот.

Валутата што вообичаено се користи во департманот Гватемала, Гватемала е гватемалскиот Кецал (GTQ).

Да, департманот Гватемала, Гватемала слави различни традиционални фестивали, вклучувајќи го Семана Санта (Светата недела) и прославите на Денот на независноста.

Додека Одделот за Гватемала, Гватемала има свој дел од севкупните безбедносни грижи, преземањето неопходни мерки на претпазливост и внимавањето на вашата околина може да обезбеди безбедна посета.