Одделение Ел Прогресо

Одделение Ел Прогресо

Град во Гватемала. Имаме 8 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гватемала
0.0
(0 критики)

Увид за Одделение Ел Прогресо

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Одделение Ел Прогресо

Овие податоци се наследени од Гватемала, не припаѓаат на Одделение Ел Прогресо.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.88
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 41.15
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.37
Капучино (нормално)
$ 2.79
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.07

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.64
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.04
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.76
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.03
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,939.30
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,369.60

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.49
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.44
Кино (1 седиште)
$ 6.89

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 50.90
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 55.04
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.27
Машки кожени деловни чевли
$ 100.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,496.46
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,071.26
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.71
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.14
Бел ориз (1 кг)
$ 1.65
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.06
локално сирење (1 кг)
$ 6.77
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.07
Говедско месо (1 кг)
$ 8.76
Јаболко (1 кг)
$ 3.21
Банана (1 кг)
$ 1.27
Портокал (1 кг)
$ 2.40
Домат (1 кг)
$ 1.55
Компир (1 кг)
$ 1.47
Кромид (1 кг)
$ 1.62
зелена салата (1 парче)
$ 0.77
Вода (1,5 литри)
$ 1.06
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.63

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 61.08
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 45.33

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 186.22
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,098.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 488.80
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 346.68
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,044.98
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 587.83

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 504.65

Одделение Ел Прогресо Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Одделение Ел Прогресо Географски информации

Дознајте повеќе за Одделение Ел Прогресо

Одделот Ел Прогресо, кој се наоѓа во Гватемала, е прекрасен регион кој е полн со историја, култура и неверојатни природни ресурси. Градот и неговите околни области нудат уникатно и незаборавно искуство за посетителите, кои можат да уживаат во сè, од живописни фестивали до пејзажи кои го одземаат здивот и вкусна кујна.

Одделот Ел Прогресо е дом на познатиот Рио Мотагва, кој тече низ целиот регион и им обезбедува на локалното население плодна почва за нивните култури. И покрај тоа што е оддел кој сè уште многу се потпира на земјоделството, Ел Прогресо доживеа економски бум благодарение на развојот на својот индустриски сектор.

Ел Прогресо има богата историја што е очигледна во неговите многубројни археолошки локалитети, како што се урнатините на Маите на Закапа и Киригуа. Посетителите на Ел Прогресо можат да ги истражуваат овие антички структури додека учат за историјата на цивилизацијата на Маите и нејзиното влијание во регионот.

Патниците исто така можат да ја искусат енергичната културна сцена на Ел Прогресо преку многубројните фестивали и културни настани. Еден од најпознатите настани во регионот е Corrida de Toros, традиционален фестивал на борби со бикови што се одржува секоја година во чест на светецот-заштитник на регионот. Други популарни настани вклучуваат Fiesta de la Paz y el Progreso и Национален фолклориски фестивал.

Ел Прогресо е познат и по својата вкусна кујна, која се карактеризира со мешавина на домородни и шпански влијанија. Посетителите можат да вкусат традиционални јадења како Тамалес, Пепиан и Чучитос, меѓу другите локални деликатеси.

Генерално, Одделот Ел Прогресо е неверојатна туристичка дестинација која на посетителите им нуди уникатно и незаборавно искуство. Со својата богата историја, култура и прекрасно природно опкружување, Ел Прогресо е дестинација која мора да ја посети секој што сака да го истражи најдоброто од Гватемала.

Популарни прашања за Одделение Ел Прогресо

Населението во департманот Ел Прогресо, Гватемала е приближно XXX,XXX.

Главниот јазик што се зборува во департманот Ел Прогресо, Гватемала е шпанскиот.

Некои од врвните атракции во департманот Ел Прогресо, Гватемала вклучуваат ХХХ, ХХХ, ХХХ.

Просечната температура во департманот Ел Прогресо, Гватемала се движи од XX°C до XX°C.

Одделот Ел Прогресо, Гватемала генерално се смета за безбеден, но секогаш е препорачливо да се внимава и да се преземат неопходните мерки на претпазливост.

Некои од популарните населби во департманот Ел Прогресо, Гватемала вклучуваат ХХХ, ХХХ, ХХХ.

Да, Одделот Ел Прогресо, Гватемала е познат како туристички град со добредојдени локални жители и различни атракции за посетителите.

Валутата што се користи во департманот Ел Прогресо, Гватемала е гватемалскиот Кецал (GTQ).

Најдобро време за посета на Одделот Ел Прогресо, Гватемала е за време на сушната сезона од ХХХ до ХХХ, кога времето е најпријатно за активности на отворено.

Да, Одделот Ел Прогресо, Гватемала слави различни фестивали во текот на годината, вклучувајќи ги ХХХ, ХХХ и ХХХ.