Одделение Ескуинтла

Одделение Ескуинтла

Град во Гватемала. Имаме 13 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гватемала
0.0
(0 критики)

Увид за Одделение Ескуинтла

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Одделение Ескуинтла

Овие податоци се наследени од Гватемала, не припаѓаат на Одделение Ескуинтла.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.88
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 41.18
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.37
Капучино (нормално)
$ 2.79
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.07

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.64
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.05
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.76
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.03
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,938.40
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,370.84

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.50
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.45
Кино (1 седиште)
$ 6.90

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 50.89
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 55.02
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.28
Машки кожени деловни чевли
$ 100.72

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,495.84
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,071.28
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.71
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.14
Бел ориз (1 кг)
$ 1.65
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.06
локално сирење (1 кг)
$ 6.77
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.06
Говедско месо (1 кг)
$ 8.76
Јаболко (1 кг)
$ 3.21
Банана (1 кг)
$ 1.27
Портокал (1 кг)
$ 2.40
Домат (1 кг)
$ 1.55
Компир (1 кг)
$ 1.47
Кромид (1 кг)
$ 1.62
зелена салата (1 парче)
$ 0.77
Вода (1,5 литри)
$ 1.06
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.62
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.63

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 61.10
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 45.33

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 186.24
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,092.97

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 488.97
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 346.61
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,045.54
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 587.65

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 504.64

Одделение Ескуинтла Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најлошото Населби во Одделение Ескуинтла

Одделение Ескуинтла Географски информации

Дознајте повеќе за Одделение Ескуинтла

Одделот Ескуинтла, Гватемала е прекрасен и разновиден регион, кој се наоѓа во југозападниот дел на земјата. Одделот има богата култура, историја и природни убавини кои привлекуваат милиони туристи секоја година.

Една од главните атракции на Одделот Ескуинтла се нејзините прекрасни плажи. Плажите со црн песок на Монтерико и Хаваи се особено популарни меѓу патниците кои сакаат да уживаат во топлото сонце, да пливаат во чиста вода и да ја истражуваат локалната морска храна и кујна. Овие плажи се исто така важни мрестилишта за морските желки, а посетителите можат дури и да бидат сведоци на испилувањето и ослободувањето на овие неверојатни суштества во нивното природно живеалиште со вистинско време и локално водство.

Друга атракција што мора да се види во Одделот Ескуинтла е Националниот парк вулкан Пакаја. Овој парк е дом на вулканот Пакаја, еден од најактивните вулкани во Централна Америка. Посетителите можат да одат на турнеја со водич за да се искачат по вулканот и да уживаат во прекрасните погледи на регионот. Паркот е исто така дом на многу други уникатни видови на флора и фауна.

Ако сте заинтересирани да дознаете повеќе за локалната култура и историја, Одделот Ескуинтла има неколку археолошки локалитети што треба да ги посетите. Урнатините на античкиот град на Маите Такалик Абај се популарна дестинација за посетителите кои сакаат да научат за сложената античка цивилизација на регионот. Исто така, има многу мали градови и села низ одделот каде што посетителите можат да го искусат традиционалниот начин на живот, занаетите и храната на културата на Маите.

И на крај, самиот град Ескуинтла е раздвижен центар на трговија и индустрија. Тој е дом на многу локални бизниси и пазари каде што можете да најдете автентични сувенири и производи. Дополнително, градот слави неколку годишни фестивали, вклучувајќи го и празникот на Пресвета Богородица од Гвадалупе во декември и фестивалот на мангровиот рак во ноември.

Генерално, Одделот Ескуинтла е уникатен и неверојатен регион за патници кои сакаат да ги искусат природните убавини, културата и историјата на Гватемала. Со многу возбудливи атракции и активности од кои можете да изберете, има во што да ужива секој во оваа неверојатна дестинација.

Популарни прашања за Одделение Ескуинтла

Населението на департманот Ескуинтла, Гватемала е приближно 1.180.000.

Некои популарни атракции во Одделот Ескуинтла ги вклучуваат плажите на брегот на Пацификот, Националниот парк на Хаваи и границата на Ел Салвадор.

Одделот Ескуинтла доживува тропска клима со високи температури и значителни врнежи во текот на целата година.

Главните индустрии во Одделот Ескуинтла вклучуваат земјоделство, туризам, производство и риболов.

Примарните природни ресурси во Одделот Ескуинтла се плодни почви, кафе, шеќерна трска и дрва.

Просечните трошоци за живот во Одделот Ескуинтла се релативно ниски, со достапно домување, храна и трошоци за превоз.

Додека Одделот Ескуинта генерално има умерена стапка на криминал, препорачливо е да се преземат општи безбедносни мерки на претпазливост и да се биде свесен за вашата околина.

Во Одделот Ескуинтла, вообичаените начини на транспорт вклучуваат автобуси, такси и приватни автомобили.

Основниот јазик што се зборува во Одделот Ескуинтла е шпанскиот. Некои поединци може да зборуваат и на домородните јазици како Какчикел и К'иче'.

Да, Одделот Ескуинтла е домаќин на неколку популарни фестивали, вклучувајќи го Фестивалот на Богородица Кармен и Саемот на Ескуинта.