Одделение Кецалтенанго

Одделение Кецалтенанго

Град во Гватемала. Имаме 33 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гватемала
0.0
(0 критики)

Увид за Одделение Кецалтенанго

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Одделение Кецалтенанго

Овие податоци се наследени од Гватемала, не припаѓаат на Одделение Кецалтенанго.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.88
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 41.11
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.37
Капучино (нормално)
$ 2.79
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.07

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.64
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.03
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.76
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.03
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,940.38
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,368.56

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.47
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.43
Кино (1 седиште)
$ 6.89

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 50.90
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 55.06
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.26
Машки кожени деловни чевли
$ 100.77

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,497.09
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,071.24
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.70
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.14
Бел ориз (1 кг)
$ 1.65
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.06
локално сирење (1 кг)
$ 6.77
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.07
Говедско месо (1 кг)
$ 8.75
Јаболко (1 кг)
$ 3.21
Банана (1 кг)
$ 1.27
Портокал (1 кг)
$ 2.40
Домат (1 кг)
$ 1.55
Компир (1 кг)
$ 1.47
Кромид (1 кг)
$ 1.62
зелена салата (1 парче)
$ 0.77
Вода (1,5 литри)
$ 1.06
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.63

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 61.07
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 45.32

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 186.20
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,103.38

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 488.63
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 346.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,044.42
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 588.03

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 504.67

Одделение Кецалтенанго Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Одделение Кецалтенанго Географски информации

Дознајте повеќе за Одделение Кецалтенанго

Одделот Кецалтенанго, Гватемала е прекрасна локација лоцирана во западните висорамнини на Гватемала. Градот, попознат како Џела, е вториот по големина град во земјата, со население од над 200.000 луѓе.

Градот е познат по својата богата култура и историја, со мешавина на домородните влијанија на Маите и Шпанија. Посетителите на Кецалтенанго можат да уживаат во истражувањето на многуте уникатни музеи и историски локалитети кои го прекриваат градот, вклучувајќи го Општинскиот музеј, Домот на културата и Централниот парк, кој е опкружен со прекрасни колонијални згради.

Кецалтенанго е исто така дом на голем број извонредни природни чуда, вклучувајќи ги вулканот Санта Марија и вулканот Сантијагуито. Регионот има некои од најспектакуларните пејзажи во Гватемала, а посетителите можат да уживаат во различни активности на отворено, како што се планинарење, кампување и набљудување птици.

Една од највозбудливите работи за Одделот Кецалтенанго се неговите живописни и колоритни домородни заедници, кои додаваат живот и вкус на градот. Локалниот пазар е задолжителна атракција, обезбедувајќи извонредно шопинг искуство полно со традиционални ракотворби, овошје, зеленчук и зачини. Тоа е исто така совршено место за вкусна локална кујна.

Покрај тоа, Одделот Кецалтенанго нуди и низа културни настани и фестивали во текот на целата година. Градот има богата традиција на културни прослави, вклучувајќи го Фериа Јуниана, фестивалот Сан Хуан Остункалко и прославите Денот на мртвите.

За оние кои сакаат понатаму да го истражуваат Одделот Кецалтенанго, има многу достапни опции за сместување, од луксузни хотели до буџетски хостели. Со својата богата историја, енергична култура и прекрасни пејзажи, Одделот Кецалтенанго е дестинација што мора да ја посети секој што сака да го доживее вистинскиот дух на Гватемала.

Популарни прашања за Одделение Кецалтенанго

Населението на департманот Кецалтенанго, Гватемала е приближно 908.532 луѓе.

Просечната цена за изнајмување куќа во департманот Кецалтенанго, Гватемала е околу 500 долари месечно.

Некои популарни населби во Одделот Кецалтенанго, Гватемала ги вклучуваат Зона 1, Зона 3 и Зона 4.

Просечната цена на квадратен метар имот во Одделот Кецалтенанго, Гватемала е приближно 1.200 долари.

Да, Одделот Кецалтенанго, Гватемала е дом на неколку меѓународни училишта како што се Колеџо Маја и Меѓународното училиште за Кецалтенанго.

Одделот Кецалтенанго, Гватемала има умерена клима со ладни температури кои се движат од 15°C до 25°C (59°F до 77°F).

Да, има трговски центри во Одделот Кецалтенаго, вклучувајќи ги Прадера Кела и Ла Прадера Кецалтенанго.

Некои познати знаменитости во Одделот Кецалтенанго, Гватемала ги вклучуваат катедралата Кецалтенанго, Серо ел Баул и Парке Центро Америка.

Популарните активности на отворено во департманот Кецалтенанго, Гватемала вклучуваат пешачење во околните планини, посета на топли извори и истражување на плантажи со кафе.

Одделот Кецалтенанго, Гватемала има релативно ниска стапка на криминал, но секогаш е препорачливо да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.