Одделение Сакатепекез

Одделение Сакатепекез

Град во Гватемала. Имаме 23 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гватемала
0.0
(0 критики)

Увид за Одделение Сакатепекез

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Одделение Сакатепекез

Овие податоци се наследени од Гватемала, не припаѓаат на Одделение Сакатепекез.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.88
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 41.33
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.37
Капучино (нормално)
$ 2.80
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.07

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.64
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.10
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.76
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.03
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,934.66
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,375.45

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.52
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.48
Кино (1 седиште)
$ 6.91

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 50.86
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 54.95
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.32
Машки кожени деловни чевли
$ 100.61

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,493.43
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,071.38
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.71
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.15
Бел ориз (1 кг)
$ 1.65
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.06
локално сирење (1 кг)
$ 6.77
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.06
Говедско месо (1 кг)
$ 8.76
Јаболко (1 кг)
$ 3.21
Банана (1 кг)
$ 1.28
Портокал (1 кг)
$ 2.41
Домат (1 кг)
$ 1.55
Компир (1 кг)
$ 1.47
Кромид (1 кг)
$ 1.63
зелена салата (1 парче)
$ 0.77
Вода (1,5 литри)
$ 1.06
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.62
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.63

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 61.14
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 45.36

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 186.33
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,072.72

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 489.79
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 346.33
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,047.74
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 586.90

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 504.76

Одделение Сакатепекез Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Одделение Сакатепекез Географски информации

Дознајте повеќе за Одделение Сакатепекез

Одделот Сакатепекез се наоѓа во Гватемала, во југозападниот дел на земјата. Тоа е планински регион, со живописни села и раздвижени пазари. Одделот е познат по својата богата историја, уметност и култура.

Една од најголемите атракции во департманот Сакатепекез е градот Антигва Гватемала. Тој беше главен град на Гватемала до 1773 година кога серија силни земјотреси уништија голем дел од градот. Антигва сега е светско наследство на УНЕСКО, со многу обновени колонијални згради и цркви. Посетителите на градот можат да уживаат во улици со калдрма, живи пазари и вкусна локална кујна.

Друг познат град во департманот Сакатепекез е Ла Антигва, кој е познат по своите шарени текстили и традиции на ткаење. Посетителите можат да гледаат занаетчии кои работат на традиционални разбои и да купат уникатни ракотворби на локалните пазари. Во областа има и неколку домородни заедници, каде што посетителите можат да научат за традиционалната култура и обичаи на Маите.

Одделот Сакатепекез е исто така дом на неколку активни вулкани, вклучувајќи ги Вулкан де Агуа, Вулкан де Фуего и Вулкан Акатенанго. Овие драматични геолошки формации обезбедуваат неверојатна позадина за планинарење и патувања низ планинскиот регион.

За оние кои се заинтересирани за историјата, одделот има неколку археолошки локалитети, вклучувајќи ги и урнатините на Маите во Иксимче. Покрај тоа, постојат неколку музеи кои ја прикажуваат локалната култура и историја, вклучувајќи ги и музејот Каса Санто Доминго и Музејот дел Жад.

Генерално, Одделот Сакатепекез е фасцинантна дестинација за оние кои се заинтересирани за историјата, културата и природата. Нејзините живописни градови, уникатните ракотворби и прекрасните вулкани го прават задолжителна дестинација во Гватемала.

Популарни прашања за Одделение Сакатепекез

Некои популарни туристички атракции во Одделот Сакатепекез, Гватемала ги вклучуваат Антигва Гватемала, црквата Ла Мерсед и Националниот парк вулкан Пакаја.

Најдобро време за посета на Одделот Сакатепекез, Гватемала е за време на сувата сезона од ноември до април, кога времето е пријатно за истражување на регионот.

Традиционалните јадења што треба да се пробаат во департманот Сакатепекез, Гватемала вклучуваат Пепијан (традиционална чорба со месо), Какик (супа од мисирка) и Rellenitos de Plátano (пасиран хлебните исполнет со сладок грав).

Локалната валута што се користи во департманот Сакатепекез, Гватемала е гватемалскиот Кецал (GTQ).

Некои популарни опции за сместување во Одделот Сакатепекез, Гватемала ги вклучуваат Хотел Каса Санто Доминго, Порта Хотел Антигва и Бутик Хотел Ел Конвенто.

Општо земено, Одделот Сакатепекез, Гватемала се смета за безбеден за туристите, но секогаш се советува да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Да, Одделот Сакатепекез, Гватемала е познат по своите живописни фестивали како што се Семана Санта (Светата недела) и Горењето на ѓаволот на 7 декември.

Одделот Сакатепекез, Гватемала има пристоен транспортен систем со автобуси и такси како главни начини на движење низ регионот.

Да, пазарот Чичикастенанго е познат пазар во департманот Сакатепекез, Гватемала каде што можете да најдете различни ракотворби, текстил и локални производи.

Да, можете да го пешачите вулканот Пакаја во департманот Сакатепекез, Гватемала. Тоа е популарна активност за авантуристичките патници кои нудат неверојатен поглед од врвот.