Одделение Сан Маркос

Одделение Сан Маркос

Град во Гватемала. Имаме 34 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гватемала
0.0
(0 критики)

Увид за Одделение Сан Маркос

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Одделение Сан Маркос

Овие податоци се наследени од Гватемала, не припаѓаат на Одделение Сан Маркос.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.88
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 41.15
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.37
Капучино (нормално)
$ 2.79
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.07

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.64
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.04
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.76
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.03
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,939.30
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,369.60

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.49
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.44
Кино (1 седиште)
$ 6.89

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 50.90
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 55.04
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.27
Машки кожени деловни чевли
$ 100.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,496.46
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,071.26
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.71
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.14
Бел ориз (1 кг)
$ 1.65
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.06
локално сирење (1 кг)
$ 6.77
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.07
Говедско месо (1 кг)
$ 8.76
Јаболко (1 кг)
$ 3.21
Банана (1 кг)
$ 1.27
Портокал (1 кг)
$ 2.40
Домат (1 кг)
$ 1.55
Компир (1 кг)
$ 1.47
Кромид (1 кг)
$ 1.62
зелена салата (1 парче)
$ 0.77
Вода (1,5 литри)
$ 1.06
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.63

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 61.08
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 45.33

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 186.22
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,098.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 488.80
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 346.68
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,044.98
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 587.83

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 504.65

Одделение Сан Маркос Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Одделение Сан Маркос Географски информации

Дознајте повеќе за Одделение Сан Маркос

Сместен во западните висорамнини на Гватемала, Одделот Сан Маркос е прекрасен регион познат по своите прекрасни природни пејзажи, живи културни традиции и богата историја. Со население од над 800.000 луѓе, одделот е дом на разновидна мешавина на домородни заедници, земјоделски села и раздвижени градови.

Во срцето на одделот Сан Маркос се наоѓа градот Сан Маркос, жив центар на активности и култура што привлекува туристи од целиот свет. Овде, посетителите можат да ги истражуваат многуте локални пазари, да пробаат традиционална кујна и да уживаат во неверојатниот поглед на блиските вулкани и езера.

Една од најпопуларните атракции во департманот Сан Маркос е неверојатното езеро Атитлан, кое е опкружено со живописни села и е прогласено за едно од најубавите езера во светот. Посетителите можат да направат обиколка на езерото со брод, да пешачат по околните патеки или едноставно да се релаксираат и да уживаат во мирната убавина на областа.

За оние кои се заинтересирани за историјата и културата, Одделот Сан Маркос е ризница на антички урнатини и археолошки локалитети. Одделот бил дом на древната цивилизација на Маите и посетителите можат да ги истражуваат многуте урнатини и споменици кои биле зачувани низ вековите.

Покрај природните и историските атракции, Одделот Сан Маркос е познат и по својот жив ноќен живот и забавна сцена. Од жива музика и танцови изведби до локални фестивали и прослави, секогаш нешто се случува во овој жив и динамичен регион.

Без разлика дали барате авантура, релаксација или вкус на автентичната култура на Гватемала, Одделот Сан Маркос е дестинација која мора да се посети и која сигурно ќе остави траен впечаток.

Популарни прашања за Одделение Сан Маркос

Некои популарни туристички атракции во департманот Сан Маркос ги вклучуваат езерото Атитлан, Сан Маркос Ла Лагуна, Сан Педро Ла Лагуна и Сан Хуан Ла Лагуна.

Одделот Сан Маркос има суптропска планинска клима со благи до топли температури во текот на целата година. Просечната температура се движи од 15°C до 25°C (59°F до 77°F).

Главните градови во Одделот Сан Маркос вклучуваат Сан Маркос, Сан Педро Сакатепекез, Малакатан и Текун Уман.

Се проценува дека населението на департманот Сан Маркос е околу 900.000 луѓе.

Можете да стигнете до Одделот Сан Маркос со летање до меѓународниот аеродром Ла Аурора во Гватемала Сити, а потоа земајќи копнен транспорт или домашен лет до Кецалтенанго. Оттаму, можете да патувате до департманот Сан Маркос.

Официјален јазик на Одделот Сан Маркос и Гватемала како целина е шпанскиот.

Валутата што се користи во департманот Сан Маркос и низ Гватемала е гватемалскиот Кецал (GTQ).

Некои традиционални јадења на Одделот Сан Маркос вклучуваат Пепијан (чорба со месо), Реленитос (десерт исполнет со хлебните) и Тамалитос (мали тамали).

Главните економски активности во департманот Сан Маркос вклучуваат земјоделство (кафе, пченка, грав), трговија, услуги и занаетчиско производство.

Одделот Сан Маркос, како и секое друго место, има свои грижи за безбедноста. Препорачливо е да бидете информирани за локалните услови и да ги преземете неопходните мерки на претпазливост при посетата.