Одделение Тотоникапан

Одделение Тотоникапан

Град во Гватемала. Имаме 11 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гватемала
0.0
(0 критики)

Увид за Одделение Тотоникапан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Одделение Тотоникапан

Овие податоци се наследени од Гватемала, не припаѓаат на Одделение Тотоникапан.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.88
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 41.15
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.37
Капучино (нормално)
$ 2.79
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.07

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.64
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.04
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.76
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.03
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,939.30
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,369.60

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.49
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.44
Кино (1 седиште)
$ 6.89

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 50.90
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 55.04
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.27
Машки кожени деловни чевли
$ 100.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,496.46
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,071.26
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.71
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.14
Бел ориз (1 кг)
$ 1.65
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.06
локално сирење (1 кг)
$ 6.77
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.07
Говедско месо (1 кг)
$ 8.76
Јаболко (1 кг)
$ 3.21
Банана (1 кг)
$ 1.27
Портокал (1 кг)
$ 2.40
Домат (1 кг)
$ 1.55
Компир (1 кг)
$ 1.47
Кромид (1 кг)
$ 1.62
зелена салата (1 парче)
$ 0.77
Вода (1,5 литри)
$ 1.06
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.63

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 61.08
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 45.33

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 186.22
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,098.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 488.80
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 346.68
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,044.98
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 587.83

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 504.65

Одделение Тотоникапан Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најлошото Населби во Одделение Тотоникапан

Одделение Тотоникапан Географски информации

Дознајте повеќе за Одделение Тотоникапан

Добредојдовте на градската страница на Одделот Тотоникапан, Гватемала на Домашната доверба! Totonicapán е неверојатно убав оддел кој се наоѓа во Западна Гватемала. Овој скриен скапоцен камен е познат по својата природна убавина, богатата историја и топлината на локалното население.

Сместен во висорамнините, Тотоникапан е исполнет со бујно зеленило и стрмни планини. Одделот е дом на над 400.000 луѓе и има богата историја која датира од предколумбиското време. Секој љубител на историјата ќе сака да ги истражува бројните археолошки локалитети во областа, вклучувајќи ги и урнатините на античкиот главен град на народот Киче Маите.

Тотоникапан е познат и по традиционалните ткајачки и занаетчиски занаети. Можете да најдете локални пазари каде меѓу другото се продаваат убави, висококвалитетни текстили, керамика и резби на дрво. Локалните жители се неверојатно вешти и ги пренеле овие занаети од една генерација на друга.

Ако сте по природа, Тотоникапан има сè - од пешачење во планините до истражување на прекрасните природни резервати. Планинскиот венец Кучуматанес, кој е највисокиот невулкански планински венец во Централна Америка, е задолжително да го посети секој кој бара авантура.

Во Тотоникапан, ќе ја доживеете топлината и пријателството на локалното население. Тие се исклучително добредојдени и горди на своето наследство. Од верски и културни прослави до традиционални танцови изведби, ќе имате можност да се нурнете во културата на одделот.

Тотоникапан е совршена дестинација за секој кој сака од прва рака да ја доживее вистинската убавина и култура на Гватемала. Без разлика дали сте страствен љубител на историјата, ентузијаст за природата или едноставно сакате да истражувате нови култури, Одделот за доверба во домот на Тотоникапан е местото за вас.

Популарни прашања за Одделение Тотоникапан

Населението на Одделот Тотоникапан во Гватемала е приближно X.

Главните градови во департманот Тотоникапан, Гватемала ги вклучуваат А, Б и В.

Просечната температура во департманот Тотоникапан, Гватемала се движи од X до Y степени Целзиусови.

Некои популарни атракции во департманот Тотоникапан, Гватемала се А, Б и Ц.

Официјалниот јазик што се зборува во департманот Тотоникапан, Гватемала е шпанскиот.

Валутата што се користи во департманот Тотоникапан, Гватемала е гватемалскиот кецал (GTQ).

Одделот Тотоникапан, Гватемала генерално се смета за безбеден за туристите, но се препорачува да се преземат вообичаени мерки на претпазливост.

Локалните опции за превоз во департманот Тотоникапан, Гватемала вклучуваат автобуси, такси и такси со мотор.

Најдобро време за посета на Одделот Тотоникапан, Гватемала е во месеците А и Б кога времето е пријатно.

Некои традиционални јадења на Одделот Тотоникапан, Гватемала се А, Б и Ц.