Одделение Чималтенанго

Одделение Чималтенанго

Град во Гватемала. Имаме 16 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гватемала
0.0
(0 критики)

Увид за Одделение Чималтенанго

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Одделение Чималтенанго

Овие податоци се наследени од Гватемала, не припаѓаат на Одделение Чималтенанго.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.87
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 41.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.37
Капучино (нормално)
$ 2.78
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.07

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.64
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 9.99
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.76
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 13.04
Гориво (1 литар)
$ 1.12
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,943.41
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,365.04

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.43
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 19.40
Кино (1 седиште)
$ 6.88

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 50.93
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 55.11
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.23
Машки кожени деловни чевли
$ 100.86

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,498.99
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,071.17
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.70
Млеко (1 литар)
$ 1.72
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.14
Бел ориз (1 кг)
$ 1.65
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.06
локално сирење (1 кг)
$ 6.77
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.07
Говедско месо (1 кг)
$ 8.75
Јаболко (1 кг)
$ 3.21
Банана (1 кг)
$ 1.27
Портокал (1 кг)
$ 2.39
Домат (1 кг)
$ 1.55
Компир (1 кг)
$ 1.47
Кромид (1 кг)
$ 1.62
зелена салата (1 парче)
$ 0.77
Вода (1,5 литри)
$ 1.06
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.63

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 61.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 45.30

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 186.13
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,119.33

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 488.12
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 346.98
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,042.69
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 588.61

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 504.70

Одделение Чималтенанго Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Одделение Чималтенанго Географски информации

Дознајте повеќе за Одделение Чималтенанго

Одделот Чималтенанго се наоѓа во централна Гватемала и е познат по своите живописни пејзажи, живописна култура и богата историја. Одделот зафаќа површина од приближно 1.979 квадратни километри и е дом на население од 500.000 луѓе.

Името Chimaltenango доаѓа од јазикот K'iche' Маја, што значи „место на штитот“. Се верува дека ова име се однесува на легендарната битка помеѓу народот Маја и шпанските освојувачи.

Во срцето на Чималтенанго е градот Чималтенанго, кој служи како главен град и културен центар на одделот. Градот е опкружен со прекрасни планински венци и е познат по традиционалните пазари, вкусната кујна и религиозните фестивали.

Една од најпопуларните атракции во регионот е археолошкиот локалитет Иксимче. Овој древен град на Маите некогаш бил церемонијален центар и главен град на народот Качикел Маја. Денес, посетителите можат да ги истражуваат урнатините и да научат за историјата на оваа фасцинантна цивилизација.

Чималтенанго е исто така познат по својот текстил, особено по светли обоени хуипили (традиционални блузи) направени од локални занаетчии. Посетителите можат да ги најдат овие уникатни текстили на локалните пазари и задруги.

Покрај своите културни понуди, Chimaltenango е и рај за ентузијасти на отворено. Одделот е дом на неколку природни резервати и заштитени подрачја, вклучувајќи го и заштитеното подрачје Текпан-Атитлан, кое нуди пешачки патеки, можности за кампување и прекрасен поглед на околниот пејзаж.

Генерално, Одделот Чималтенанго е дестинација што мора да ја посетите за сите заинтересирани за енергичната култура на Гватемала, богатата историја и неверојатната природна убавина. Со своите пријателски луѓе, вкусната кујна и бескрајните можности за авантура, не е ни чудо што толку многу патници избираат да го истражуваат овој неверојатен регион.

Популарни прашања за Одделение Чималтенанго

Одделот Чималтенанго се наоѓа во Гватемала, Централна Америка на приближно 1.951 метри надморска височина.

Одделот Чималтенанго нуди различни атракции како што се прекрасното езеро Атитлан, античките урнатини на Иксимче и шармантниот град Антигва Гватемала.

Одделот Чималтенанго доживува пријатна суптропска планинска клима со благи температури. Просечните температури се движат од 18°C ​​до 25°C (64°F до 77°F).

Според најновите статистички податоци, населението на Одделот Чималтенанго е приближно 590.000 луѓе.

Главните економски активности во Одделот Чималтенанго вклучуваат земјоделство, занаетчиско производство, одгледување кафе и производство на текстил.

Одделот Чималтенанго е познат по своите традиционални јадења како пепијан (зачинета чорба со месо), хилачас (рендан говедско месо во сос од домати) и тамалес (тесто од пченка исполнето со месо или зеленчук).

Одделот Чималтенанго е генерално безбеден за туристите, но секогаш се советува да се преземат неопходните мерки на претпазливост како и со која било дестинација за патување. Се препорачува да останете во добро осветлени места и да внимавате на околината.

Најдобар начин да патувате до департманот Чималтенанго е авионски, пристигнувањето на меѓународниот аеродром Ла Аурора во Гватемала Сити, а потоа земајќи копнен превоз за да стигнете до одделот.

Одделот Чималтенанго слави неколку фестивали и настани во текот на годината, вклучувајќи го и Интеркултурниот состанок на светите танци, празникот на Свети Тома и Фестивалот на Богородица од Гвадалупе.

Да, Одделот Чималтенанго нуди низа опции за сместување, вклучувајќи хотели, куќи за гости и изнајмување за одмор за да одговараат на различни буџети и преференции.