Гвинеја-Бисау

Гвинеја-Бисау

🇬🇼
Земја. Имаме 11 држави и 14 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Гвинеја-Бисау

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Гвинеја-Бисау

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.55
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 26.88
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 1.23
Капучино (нормално)
$ 2.07
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.24

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 1.57
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.41
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.83
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.89
Гориво (1 литар)
$ 1.21
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 0.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 0.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 57.88
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 4.13
Кино (1 седиште)
$ 1.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 90.95
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 57.88
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 82.68
Машки кожени деловни чевли
$ 107.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,653.63
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,405.59
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.20
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.92
Млеко (1 литар)
$ 1.65
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.69
Бел ориз (1 кг)
$ 1.51
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.86
локално сирење (1 кг)
$ 0.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.95
Говедско месо (1 кг)
$ 10.79
Јаболко (1 кг)
$ 1.33
Банана (1 кг)
$ 1.02
Портокал (1 кг)
$ 0.58
Домат (1 кг)
$ 1.23
Компир (1 кг)
$ 0.46
Кромид (1 кг)
$ 0.52
зелена салата (1 парче)
$ 0.83
Вода (1,5 литри)
$ 1.31
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.20
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.65

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 97.47
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 0.00

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 0.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 0.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 439.20
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 228.20
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 539.54
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 548.55

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,000.12

Детали за квалитетот на воздухот за Гвинеја-Бисау

Метрика за квалитет на воздухот за Гвинеја-Бисау

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Гвинеја-Бисау Географски информации

ISO2
: GW
ISO3
: GNB
Phone Code
: +245
Currency
: XOF
Population
: 2,060,721 (2021)

Дознајте повеќе за Гвинеја-Бисау

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com во Гвинеја-Бисао, ваш изворен извор за сите работи поврзани со прегледи на имот во Гвинеја-Бисао. Нашата платформа е посветена на обезбедување доверливи и сигурни информации за различни имоти во различни земји, а Гвинеја-Бисао не е исклучок.

Сместена во Западна Африка, Гвинеја-Бисао е мала земја со површина од околу 36.000 квадратни километри и население од нешто повеќе од 1,8 милиони луѓе. И покрај тоа што е мала по големина, земјата има богата историја, култура и разновидна природна убавина.

Ако размислувате за имот во Гвинеја-Бисао, ќе најдете широк спектар на куќи, станови и комерцијални имоти достапни за изнајмување или купување. Од вили на плажа до урбани апартмани, има по нешто за секого во оваа прекрасна земја.

Сепак, важно е да се напомене дека Гвинеја-Бисао сè уште се развива, а пазарот на недвижности не е толку добро воспоставен како некои други земји. Иако има многу убави имоти на располагање, важно е да го направите вашето истражување и внимателно да ги прегледате пред да направите какви било инвестиции.

Во TrustLocale.com, ние се стремиме да ви ги обезбедиме сите информации и ресурси што ви се потребни за да донесувате информирани одлуки за стекнување имот во Гвинеја-Бисао. Нашиот тим спроведува темелни прегледи на имотот и ви обезбедува точни информации за секој имот, вклучувајќи локација, удобности, локална заедница, безбедност и лесен пристап.

Ние разбираме дека инвестирањето во недвижен имот е голема одлука и ние сме тука да ви помогнеме на секој чекор од патот. Со нашите стручни сознанија и знаење, можете да донесувате информирани и сигурни одлуки за вашите инвестиции во имот во Гвинеја-Бисао.

Без разлика дали сте искусен инвеститор или купувач за прв пат, TrustLocale.com е вашата единствена дестинација за сите ваши потреби за преглед на имот во Гвинеја-Бисао. Започнете со истражување денес и искусете ја убавината и потенцијалот на оваа неверојатна земја!

Популарни прашања за Гвинеја-Бисау

Некои од популарните градови за посета во Гвинеја-Бисао вклучуваат Бисау, Болама и Кашеу.

Официјален јазик на Гвинеја-Бисао е португалскиот.

Валутата што се користи во Гвинеја-Бисао е западноафриканскиот CFA франк (XOF).

Најдобро време за посета на Гвинеја-Бисао е сушната сезона, која е од ноември до мај.

Популарни туристички атракции во Гвинеја-Бисао ги вклучуваат островите Бијагос, Оранго и Бисау Вељо.

Гвинеја-Бисао има тропска клима со влажна и сушна сезона. Просечната температура се движи од 24°C до 29°C во текот на целата година.

Иако Гвинеја-Бисао има релативно ниска стапка на криминал, сепак е неопходно да се преземат мерки на претпазливост и да се биде свесен за вашата околина, особено во урбаните области.

Традиционалната храна во Гвинеја-Бисао се состои од јадења од ориз, риба, палмино масло и маниока.

Да, на повеќето посетители им е потребна виза за да влезат во Гвинеја-Бисао. Се препорачува да ги проверите барањата за виза пред вашето патување.

Во Гвинеја-Бисао, можете да најдете низа сместувачки капацитети, вклучувајќи хотели, куќи за гости и еко-домови, особено во поголемите градови и туристички области.