Бафата

Бафата

Град во Гвинеја-Бисау. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гвинеја-Бисау
0.0
(0 критики)

Увид за Бафата

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Бафата

Овие податоци се наследени од Гвинеја-Бисау, не припаѓаат на Бафата.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.60
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.13
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 1.07
Капучино (нормално)
$ 2.07
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.25

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 1.36
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.41
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.83
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.85
Гориво (1 литар)
$ 1.21
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 0.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 0.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 57.83
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 4.13
Кино (1 седиште)
$ 1.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 90.87
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 57.83
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 82.61
Машки кожени деловни чевли
$ 107.40

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,652.26
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,404.42
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.25
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.95
Млеко (1 литар)
$ 1.65
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.72
Бел ориз (1 кг)
$ 1.57
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.00
локално сирење (1 кг)
$ 0.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 9.51
Говедско месо (1 кг)
$ 11.10
Јаболко (1 кг)
$ 1.29
Банана (1 кг)
$ 0.92
Портокал (1 кг)
$ 0.64
Домат (1 кг)
$ 1.07
Компир (1 кг)
$ 0.44
Кромид (1 кг)
$ 0.49
зелена салата (1 парче)
$ 0.83
Вода (1,5 литри)
$ 1.34
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.20
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.65

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 97.78
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 0.00

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 0.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 0.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 438.83
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 228.01
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 558.27
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 548.10

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 935.72

Бафата Географски информации

Дознајте повеќе за Бафата

Добредојдовте во Bafatá, вториот по големина град во Гвинеја-Бисао! Лоциран во источниот дел на земјата, Bafatá нуди уникатен спој на модерност и историски шарм. Како еден од најстарите градови во регионот, тој е познат по своето богато културно наследство, прекрасните пејзажи и енергичната заедница.

Ако сте љубител на историјата, ќе бидете воодушевени да ги истражувате музеите и локалитетите на Бафата, вклучувајќи го и историскиот центар на градот, кој датира од 18 век. Овде, истакната архитектура од колонијалната ера и згради од португалското владеење може да се најдат на секој агол. Други места што мора да се видат се Регионалниот музеј Бафата и Етничкиот музеј, кои ги прикажуваат локалните традиции, фолклор и култура.

Покрај историските локалитети, Bafatá нуди и низа природни атракции за ентузијасти на отворено. Блискиот природен резерват Банхара е дом на некои од најневеројатните флора и фауна во регионот, а блиските планини Галомаро нудат неверојатен панорамски поглед на градот. Можете исто така да пешачите низ прекрасните савани кои се протегаат низ областа, да одите на еднодневен излет до прекрасниот водопад Фортабат водопад или да направите обиколка со водич низ околните фарми.

Кујната е уште еден белег на идентитетот на Бафата, со неговата живописна улична храна и локални ресторани кои служат традиционални јадења од Западна Африка со уникатен локален пресврт. Без разлика дали сакате зачинета улична храна или чинија свежа морска храна во локален ресторан, ќе најдете нешто уникатно вкусно за уживање.

Последно, но не и најмалку важно, жителите на Бафата се познати по нивното топло гостопримство и чувството за заедница. Брзо ќе се чувствувате како дома, опкружени со нивните добредојдени насмевки и уникатен спој на култури и традиции.

Накратко, Бафата е неверојатен град кој нуди по нешто за секој патник. Без разлика дали сте заинтересирани за историја, природа, култура или добра храна, ќе најдете многу за уживање во оваа енергична западноафриканска дестинација. Пакувајте ги куферите и дојдете да ги откриете многуте чуда на Бафата, Гвинеја-Бисао!

Популарни прашања за Бафата

Бафата е познат по своите прекрасни историски знаменитости како што се Палатата на гувернерот и катедралата Бафата.

Бафата доживува тропска клима со сушна сезона од ноември до мај и дождовна сезона од јуни до октомври, со просечни температури кои се движат од 22-32 °C (72-90 °F).

Некои популарни хотели во Bafatá ги вклучуваат Hotel Bafatá и Hotel Independência, кои нудат удобно сместување за посетителите.

Кога сте во Бафата, не пропуштајте да вкусите традиционални јадења како „Carne de Ovelha“ (Јагне на скара) и „Mansôa“ (локално јадење направено со лисја од маниока и риба).

Бафата генерално останува безбеден град за туристите, но секогаш се препорачува да се преземат неопходни мерки на претпазливост, како што се избегнување шетање сам ноќе и следење на личните работи.

Да, општинскиот пазар Бафата е раздвижен пазар каде што можете да најдете различни свежи производи, локални занаети и други стоки.

Јавниот превоз во Бафата првенствено вклучува заеднички такси и мини комбиња, кои можат да ве однесат низ градот и околните области. Дополнително, можно е и изнајмување автомобил.

Бафата е домаќин на различни културни фестивали во текот на годината, при што Културниот фестивал Бафата е значаен настан кој прикажува локална музика, танц и традиционални обичаи.

Истражувањето на блиските резервати на диви животни како природниот парк Лагоас де Куфада или патувањето со брод по реката Геба се пријатни активности на отворено што треба да се разгледаат во Бафата.

Најдобро време за посета на Бафата е во сушната сезона, од ноември до мај, кога времето е пријатно за истражување на градот и неговата околина.