Регион Кашеу

Регион Кашеу

Град во Гвинеја-Бисау. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гвинеја-Бисау
0.0
(0 критики)

Увид за Регион Кашеу

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Кашеу

Овие податоци се наследени од Гвинеја-Бисау, не припаѓаат на Регион Кашеу.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.59
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.09
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 1.09
Капучино (нормално)
$ 2.06
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.25

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 1.39
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.41
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.83
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.85
Гориво (1 литар)
$ 1.21
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 0.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 0.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 57.82
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 4.13
Кино (1 седиште)
$ 1.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 90.86
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 57.82
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 82.60
Машки кожени деловни чевли
$ 107.38

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,652.02
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,404.22
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.24
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.94
Млеко (1 литар)
$ 1.65
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.72
Бел ориз (1 кг)
$ 1.56
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.98
локално сирење (1 кг)
$ 0.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 9.43
Говедско месо (1 кг)
$ 11.05
Јаболко (1 кг)
$ 1.23
Банана (1 кг)
$ 0.92
Портокал (1 кг)
$ 0.57
Домат (1 кг)
$ 1.09
Компир (1 кг)
$ 0.42
Кромид (1 кг)
$ 0.47
зелена салата (1 парче)
$ 0.83
Вода (1,5 литри)
$ 1.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.20
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.65

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 97.71
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 0.00

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 0.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 0.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 438.77
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 227.97
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 555.41
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 548.02

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 956.24

Регион Кашеу Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Кашеу

Регионот Кашеу, Гвинеја-Бисао: Откриен скриен рај

Регионот Кашеу, кој се наоѓа во Гвинеја-Бисао, е скриен рај кој само малкумина го откриле. Овој регион е познат по својата недопрена природна убавина и богатото културно наследство. Посетителите на регионот Кашеу можат да очекуваат да доживеат уникатен спој на африкански и португалски култури, бидејќи регионот бил главен португалски трговски центар во 16 век.

Главната атракција на регионот Кашеу се неговите прекрасни плажи и природни живеалишта. Националниот парк Cacheu Mangroves е дом на низа морски животни, како што се гриви, крокодили и морски желки, што го прави совршено место за љубителите на природата. Со над 25 километри недопрено крајбрежје, регионот Кашеу е совршен за посетители на плажа, сурфери и страствени рибари.

За оние кои се заинтересирани за историја и архитектура, регионот Кашеу има многу да понуди. Регионот е познат по своите урнатини од колонијалната ера, вклучувајќи го и Форт Кашеу, кој одигра клучна улога во трансатлантската трговија со робови. Посетителите на регионот Кашеу можат да научат за историјата и културното наследство на регионот со посета на Форт и други значајни знаменитости како катедралата Кашо.

Регионот Кашеу е исто така познат по својата вкусна локална кујна. Посетителите можат да уживаат во егзотични јадења направени со свежа морска храна, палмово масло и сезонско овошје. Најпознатото јадење во регионот е „Caldo de Peixe“, супа од риба од Бисао-Гвинеја која има вкусен вкус.

Посетата на регионот Кашеу е нецелосна без интеракција со пријателски и гостопримливи локални жители. Посетителите ќе бидат импресионирани од пријателската и слободоумна природа на локалното население.

Како заклучок, регионот Кашеу е одлична дестинација за луѓе кои бараат уникатно културно искуство во комбинација со природна убавина. Регионот е скриен рај, кој ги чека посетителите да ги откријат неговите величествени предели, богатото културно наследство и пријателските локални жители. Затоа, спакувајте ги куферите и тргнете во незаборавна авантура во регионот Кашеу, Гвинеја-Бисао.

Популарни прашања за Регион Кашеу

Населението во регионот Кашеу, Гвинеја-Бисао е приближно 186.564.

Главниот јазик што се зборува во регионот Кашеу, Гвинеја-Бисао е португалскиот.

Градот Кашеу, музејот Кашеу и реката Кашеу се некои од главните атракции во регионот Кашеу, Гвинеја-Бисао.

Регионот Кашеу, Гвинеја-Бисао доживува топла тропска клима со влажна и сува сезона. Температурите се движат од 20°C до 34°C (68°F до 93°F).

Валутата што се користи во регионот Кашеу, Гвинеја-Бисао е западноафриканскиот CFA франк (XOF).

Риболов, пловење и истражување на реката Кашеу се популарни активности на отворено во регионот Кашеу, Гвинеја-Бисао.

Регионот Кашеу, Гвинеја-Бисао има умерено ниво на безбедност. Генерално е безбедно, но се препорачува да се преземат мерки на претпазливост и да се внимава на околината.

Најдобро време за посета на регионот Кашеу, Гвинеја-Бисао е за време на сувата сезона, која обично трае од ноември до јуни.

Регионот Кашеу, Гвинеја-Бисао ги слави традиционалните фестивали како Табанка и Бануку, прикажувајќи културна музика, танц и локални традиции.

Опциите за транспорт во регионот Кашеу, Гвинеја-Бисао вклучуваат такси, минибус услуги и изнајмување велосипеди или мотоцикли за локално патување.