Регион Ојо

Регион Ојо

Град во Гвинеја-Бисау. Имаме 3 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гвинеја-Бисау
0.0
(0 критики)

Увид за Регион Ојо

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Ојо

Овие податоци се наследени од Гвинеја-Бисау, не припаѓаат на Регион Ојо.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.59
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.12
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 1.08
Капучино (нормално)
$ 2.07
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.25

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 1.37
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.41
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.83
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.85
Гориво (1 литар)
$ 1.21
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 0.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 0.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 57.83
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 4.13
Кино (1 седиште)
$ 1.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 90.87
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 57.83
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 82.61
Машки кожени деловни чевли
$ 107.39

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,652.17
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,404.35
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.25
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.95
Млеко (1 литар)
$ 1.65
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.72
Бел ориз (1 кг)
$ 1.57
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.99
локално сирење (1 кг)
$ 0.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 9.48
Говедско месо (1 кг)
$ 11.08
Јаболко (1 кг)
$ 1.27
Банана (1 кг)
$ 0.92
Портокал (1 кг)
$ 0.61
Домат (1 кг)
$ 1.08
Компир (1 кг)
$ 0.43
Кромид (1 кг)
$ 0.49
зелена салата (1 парче)
$ 0.83
Вода (1,5 литри)
$ 1.34
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.20
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.65

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 97.75
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 0.00

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 0.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 0.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 438.81
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 227.99
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 557.14
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 548.07

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 943.82

Регион Ојо Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Ојо

Добредојдовте на страницата TrustLocale.com Oio Region, Гвинеја-Бисао! Сместен во северниот дел на Гвинеја-Бисао, регионот Оио е одлично место за истражување доколку барате авантура со неверојатна патека. Со својата бујна вегетација, богата историја и уникатна култура, овој регион е скриен скапоцен камен што чека да биде истражен од љубопитните патници.

Една од врвните атракции во регионот Ојо е прекрасниот водопад Песикс. Тој е еден од најголемите водопади во Гвинеја-Бисао и е опкружен со густа тропска шума, што создава магично искуство. За љубителите на природата, Escarpa de Tarafes е природен резерват кој сигурно ќе импресионира. Со своите тркалачки ридови и зачудувачки биодиверзитет, тоа е одлично место за истражување пеш или на турнеја со водич.

Регионот Ојо е исто така богат со историја. Ако сте заинтересирани да дознаете за локалната култура, посетата на музејот Томбали е задолжителна. Музејот прикажува артефакти од културата на Бисао-Гвинеја и детали за историјата на регионот.

За оние кои се заинтересирани да ја искусат локалната кујна, регионот Ојо може да се пофали со уникатен спој на африкански и португалски вкусови. Јадењата со морска храна се специјалитет, заедно со овошен сок од баобаб и палмово вино. Локалните пазари нудат различни свежи производи и ракотворби, обезбедувајќи автентично културно искуство.

Конечно, посетителите на регионот Ојо ќе увидат дека локалното население е добредојдено и гостопримливо. Посетата на традиционално село, како што се Џемберем или Бигене, нуди шанса да се нурне во секојдневниот живот на локалното население и да се запознае со нивните традиции и обичаи.

Генерално, регионот Ојо е совршена дестинација за авантуристи кои сакаат да искусат уникатна култура и да ја истражуваат природата. Се надеваме дека ќе уживате во вашиот престој во регионот Ојо, Гвинеја-Бисао!

Популарни прашања за Регион Ојо

Населението во регионот Ојо, Гвинеја-Бисао е приближно XXXX.

Главните градови во регионот Ојо, Гвинеја-Бисао вклучуваат X, Y и Z.

Регионот Ојо, Гвинеја-Бисао доживува тропска клима со високи температури и различни влажни и суви сезони.

Главниот јазик што се зборува во регионот Ојо, Гвинеја-Бисао е португалскиот.

Регионот Ојо, Гвинеја-Бисао е познат по своето богато културно наследство и природна убавина. Популарните атракции вклучуваат А, Б и Ц.

Локалната валута што се користи во регионот Ојо, Гвинеја-Бисао е западноафриканскиот CFA франк (XOF).

Да, регионот Ојо, Гвинеја-Бисао слави неколку фестивали во текот на годината, вклучително и фестивалот X и фестивалот Y.

Главната економска активност во регионот Ојо, Гвинеја-Бисао е земјоделството, со фокус на производството на ориз и кашу.

Додека регионот Ојо генерално има ниска стапка на криминал, патниците треба да применуваат нормални безбедносни мерки на претпазливост и да останат будни.

Опциите за превоз во регионот Ојо, Гвинеја-Бисао вклучуваат автобуси, такси и мотоцикли за изнајмување.