Регион Томбали

Регион Томбали

Град во Гвинеја-Бисау. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гвинеја-Бисау
0.0
(0 критики)

Увид за Регион Томбали

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Томбали

Овие податоци се наследени од Гвинеја-Бисау, не припаѓаат на Регион Томбали.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.60
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.12
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 1.07
Капучино (нормално)
$ 2.07
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.25

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 1.37
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.41
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.83
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.85
Гориво (1 литар)
$ 1.21
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 0.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 0.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 57.83
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 4.13
Кино (1 седиште)
$ 1.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 90.87
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 57.83
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 82.61
Машки кожени деловни чевли
$ 107.39

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,652.21
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,404.38
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.25
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.95
Млеко (1 литар)
$ 1.65
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.72
Бел ориз (1 кг)
$ 1.57
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.00
локално сирење (1 кг)
$ 0.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 9.49
Говедско месо (1 кг)
$ 11.09
Јаболко (1 кг)
$ 1.28
Банана (1 кг)
$ 0.92
Портокал (1 кг)
$ 0.63
Домат (1 кг)
$ 1.08
Компир (1 кг)
$ 0.44
Кромид (1 кг)
$ 0.49
зелена салата (1 парче)
$ 0.83
Вода (1,5 литри)
$ 1.34
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.20
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.65

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 97.76
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 0.00

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 0.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 0.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 438.82
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 228.00
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 557.71
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 548.08

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 939.75

Регион Томбали Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Томбали

Добредојдовте во регионот Томбали, кој се наоѓа во југозападниот дел на Гвинеја-Бисао. Овој регион е познат по својата богата историја и културно наследство, како и живописните пејзажи и разновидните природни ресурси.

Една од најистакнатите карактеристики на регионот Томбали е реката Геба, која тече низ западниот дел на регионот и е главен извор на вода за локалните заедници. Реката е исто така дом на различни видови риби, вклучително и Нилската Костур, Рибата Тигар и Тилапија, што ја прави популарна дестинација за љубителите на риболовот.

Регионот Томбали е исто така познат по своите бујни шуми и резервати за диви животни, вклучувајќи го и Националниот парк Кантанхез. Паркот е дом на различни цицачи, како што се шимпанзото, мајмунот колобус и африканскиот шумски слон, како и бројни видови птици.

Богатата историја на регионот се рефлектира и во неговите многу историски места, како што се лагуните Куфада, кои некогаш биле центар на трговија и трговија за време на ерата на трговија со робови. Посетителите можат да ги истражуваат остатоците од старите пазари за робови и складишта, како и традиционалните грнчарски работилници кои функционираат уште од античко време.

Покрај природните и културните атракции, регионот Томбали нуди и различни модерни удобности, како што се хотели, ресторани и трговски центри. Посетителите можат да уживаат во локалните кујни, кои се под влијание и на африканските и на португалските вкусови, и можат да купуваат традиционални ракотворби и сувенири.

Без разлика дали сте заинтересирани за историјата, природата или модерните погодности, регионот Томбали има по нешто за секого. Дојдете да го истражите овој прекрасен и фасцинантен дел од Гвинеја-Бисао и искусете ја топлината и гостопримството на нејзините луѓе.

Популарни прашања за Регион Томбали

Регионот Томбали во Гвинеја-Бисао нуди неколку атракции како што се прекрасниот национален парк Оранго Острови, мирни мангрови со солена вода и традиционални локални села.

Регионот Томбали доживува тропска клима со топло и влажно време во текот на целата година. Очекувајте високи температури и влажна сезона од јуни до октомври.

Посетителите на регионот Томбали можат да уживаат во активности како што се набљудување на дивиот свет во Националниот парк Оранго Острови, истражување на живописниот архипелаг Бијагос и потопување во автентичната култура на локалните заедници.

Иако регионот Томбали може да има одредени грижи за безбедноста, ако внимавате и внимавате на вашата околина може да обезбедите релативно безбедна посета. Се препорачува да останете во тек со моменталната ситуација пред да патувате.

Јавниот превоз во регионот Томбали е ограничен. Ангажирање локален водич, изнајмување автомобил или организирање приватен превоз се вообичаените опции за движење и истражување на регионот.

Регионот Томбали нуди неколку опции за сместување кои се движат од буџетски куќи за гости до хотели со среден опсег. Овие установи обезбедуваат основни удобности и удобен престој за посетителите.

Локалната кујна во регионот Томбали е разновидна и под влијание на традиционалните западноафрикански вкусови. Очекувајте јадења како јолоф ориз, свежи морски плодови, месо на скара и вкусни чорби.

Регионот Томбали има ограничени медицински установи. Препорачливо е да носите основен медицински комплет и сите потребни лекови на рецепт. Во случај на итни случаи или сериозни болести, побарајте помош во блиските градови.

Најдобро време за посета на регионот Томбали е во сувата сезона, која трае од ноември до мај. Овој период нуди пријатно време и одлични можности за активности на отворено.

Регионот Томбали слави различни културни фестивали, вклучувајќи го и фестивалот Баланта, културниот фестивал Бијагош и традиционалните танцови церемонии. Овие настани го прикажуваат богатото наследство и традиции на локалните заедници.