Префектура Гауал

Префектура Гауал

Град во Гвинеја. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гвинеја
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Гауал

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Префектура Гауал

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Префектура Гауал

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Гауал

Овие податоци се наследени од Гвинеја, не припаѓаат на Префектура Гауал.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.27
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 29.82
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.81
Капучино (нормално)
$ 2.00
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.41

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.17
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 2.76
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.09
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.02
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.92
Гориво (1 литар)
$ 1.23
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,350.43
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,441.03

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.51
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 34.70
Кино (1 седиште)
$ 4.49

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.92
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 22.07
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 29.06
Машки кожени деловни чевли
$ 42.31

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 344.97
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 400.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.70

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.37
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.31
Млеко (1 литар)
$ 2.24
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.85
Бел ориз (1 кг)
$ 0.75
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.34
локално сирење (1 кг)
$ 18.01
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.52
Говедско месо (1 кг)
$ 10.24
Јаболко (1 кг)
$ 2.57
Банана (1 кг)
$ 2.31
Портокал (1 кг)
$ 1.78
Домат (1 кг)
$ 2.72
Компир (1 кг)
$ 1.84
Кромид (1 кг)
$ 1.84
зелена салата (1 парче)
$ 1.11
Вода (1,5 литри)
$ 0.89
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.91
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.03

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 75.41
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 91.59

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,363.10
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,462.64

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 526.16
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 373.98
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,542.31
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,085.89

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,284.05

Префектура Гауал Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Гауал

Префектурата Гауал, која се наоѓа во северозападниот дел на Гвинеја, е позната по својата природна убавина и автентичниот африкански шарм. Регионот е мирен, со претежно рурално население кое живее од егзистенцијално земјоделство и пасење стока. Префектурата е именувана по нејзиниот главен град Гауал, кој е главниот центар на регионот.

Една од најзначајните работи за префектурата Гауал е нејзиниот уникатен пејзаж. Висорамнините, кои се дел од планините Фута Џалон, минуваат низ префектурата, создавајќи глетки кои го одземаат здивот и впечатливи предели. Не е ни чудо што регионот станува сè попопуларен меѓу трагачите по авантури и патниците кои бараат необично искуство.

Меѓу истакнатите атракции во Гауал е водопадот Карфигуела. Водопадот се наоѓа во густа шума, давајќи им одлична можност на посетителите да ги истражат природните убавини на областа. Самиот пад е импресивна глетка, а водата се спушта по стрмните карпи до сливот долу. Тоа е популарно место за пливање и излети.

Карпата Дијалакоро, која се наоѓа на речиси 900 метри надморска височина, е уште една забележителна атракција. Оваа карпеста формација обезбедува панорамски поглед на околниот пејзаж и е омилено место меѓу планинарите и планинарите.

Можеби најпознатиот аспект на префектурата Гауал е неговата живописна култура и традиции. Регионот е дом на разновидна група етнички групи, а најголемите се Фулани, Малинке и Сосу. Луѓето овде се топли и гостопримливи, секогаш спремни да ги споделат своите обичаи и традиции со посетителите. Музиката и танцот се суштински дел од животот овде, и често ќе гледате импровизирани изведби и свечености низ целиот регион.

Генерално, префектурата Гауал е скриен скапоцен камен во Гвинеја, кој нуди уникатен спој на авантура, природа и култура. Неговите недопрени пејзажи, пријателски расположени луѓе и богатите традиции го прават задолжителна дестинација за секој кој бара автентично африканско искуство.

Популарни прашања за Префектура Гауал

Според најновите проценки, населението во префектурата Гауал, Гвинеја е приближно XXXX.

Главните градови и градови во префектурата Гауал, Гвинеја вклучуваат XXXX, XXXX и XXXX.

Префектурата Гауал, Гвинеја доживува тропска клима која се карактеризира со високи температури и значителни врнежи во текот на годината.

Префектурата Гауал, Гвинеја нуди различни атракции како што се XXXX, XXXX и XXXX. Тие им обезбедуваат на посетителите уникатни културни искуства и природна убавина.

Да, префектурата Гауал, Гвинеја е дом на значајни знаменитости како што се XXXX и XXXX, кои се познати по нивната историска и архитектонска вредност.

Главните јазици што се зборуваат во префектурата Гауал, Гвинеја се XXXX и XXXX. Сепак, многу локални жители, исто така, имаат основно разбирање на францускиот јазик.

Опциите за превоз во префектурата Гауал, Гвинеја вклучуваат такси, мотори и заеднички комбиња познати како „буш такси“. Сепак, јавниот превоз може да биде ограничен во некои области.

Префектурата Гауал, Гвинеја е позната по својата вкусна локална кујна, со популарни јадења, вклучувајќи XXXX и XXXX. Не ја пропуштајте можноста да ги пробате овие традиционални деликатеси!

Валутата што се користи во префектурата Гауал, Гвинеја е Гвинеја франк (GNF). Препорачливо е да имате локална валута при посета, бидејќи многу места може да не прифаќаат меѓународни валути.

Додека префектурата Гауал, Гвинеја генерално се смета за безбедна за туристите, секогаш се препорачува да се внимава и да се следат локалните упатства во врска со личната безбедност и безбедност.