Префектура Дингуираје

Префектура Дингуираје

Град во Гвинеја. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гвинеја
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Дингуираје

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Префектура Дингуираје

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Префектура Дингуираје

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Дингуираје

Овие податоци се наследени од Гвинеја, не припаѓаат на Префектура Дингуираје.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.27
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 29.82
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.81
Капучино (нормално)
$ 2.00
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.41

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.17
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 2.76
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.09
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.02
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.92
Гориво (1 литар)
$ 1.23
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,350.43
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,441.03

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.51
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 34.70
Кино (1 седиште)
$ 4.49

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.92
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 22.07
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 29.06
Машки кожени деловни чевли
$ 42.31

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 344.97
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 400.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.70

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.37
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.31
Млеко (1 литар)
$ 2.24
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.85
Бел ориз (1 кг)
$ 0.75
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.34
локално сирење (1 кг)
$ 18.01
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.52
Говедско месо (1 кг)
$ 10.24
Јаболко (1 кг)
$ 2.57
Банана (1 кг)
$ 2.31
Портокал (1 кг)
$ 1.78
Домат (1 кг)
$ 2.72
Компир (1 кг)
$ 1.84
Кромид (1 кг)
$ 1.84
зелена салата (1 парче)
$ 1.11
Вода (1,5 литри)
$ 0.89
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.91
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.03

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 75.41
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 91.59

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,363.10
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,462.64

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 526.16
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 373.98
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,542.31
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,085.89

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,284.05

Префектура Дингуираје Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Дингуираје

Префектурата Дингуирае е административен регион лоциран во североисточниот дел на Гвинеја, во регионот Маму. Познат е по својата живописна убавина и богатото културно наследство. Префектурата зафаќа површина од приближно 8.142 квадратни километри, а нејзиното население се проценува на околу 242.000.

Префектурата Дингуирае се карактеризира со нерамен терен, а планинскиот венец Фута Џалон доминира во поголемиот дел од регионот. Планинскиот предел опфаќа неколку врвови кои достигнуваат височини до 1.500 метри надморска височина.

Една од најпознатите атракции во префектурата Дингуирае е планината Свети Амаду. Опкружено е со бујна вегетација и се верува дека е свето место според локалното население. Посетителите можат да пешачат до врвот на планината, каде што можат да уживаат во неверојатен поглед на околниот пејзаж.

Друга популарна атракција во префектурата Дингуираје е водопадот Тинкеле. Водопадот се наоѓа во средината на густа шума, а неговите води каскадираат по неколку слоеви карпи пред да се слеваат во реката долу. Посетителите можат да пешачат низ шумата за да стигнат до водопадот, каде што можат да се нурнат во освежителните води.

Градот Дингуирае е административен центар на префектурата и е познат по своето богато културно наследство. Тој е дом на познатата џамија Дингуираје, една од најстарите и најисториски џамии во Западна Африка. Џамијата е импресивен пример за архитектура во сахелијански стил и се смета за национално богатство.

Генерално, префектурата Дингуирае е прекрасен и разновиден регион на Гвинеја кој нуди по нешто за секого. Од неверојатните планински пејзажи до културните знаменитости, оваа префектура е дестинација што мора да ја посетите за секој што патува во Западна Африка.

Популарни прашања за Префектура Дингуираје

Префектурата Дингуирае се наоѓа во Гвинеја, Западна Африка.

Џамијата Дингуираје, гробницата на Самори Туре и регионот Фута Џалон се популарни атракции во префектурата Дингуираје.

Префектурата Дингуирае има тропска клима со топли температури во текот на годината и дождовна сезона од мај до октомври.

Префектурата Дингуирае нуди различни опции за имот, вклучувајќи куќи, станови и куќи за гости за изнајмување или купување.

Префектурата Дингуирае има неколку училишта, вклучувајќи основни и средни училишта, но нема никакви универзитети.

Локалната кујна во префектурата Дингуирае претежно се заснова на локални состојки како што се просо, ориз, јамс и зеленчук, а популарни се јадењата како мафе и риз-гра.

Префектурата Дингуираје генерално се смета за безбедна; сепак, секогаш е препорачливо да се преземат нормални мерки на претпазливост и да се следат локалните упатства додека ја посетувате.

Транспортот во префектурата Дингуирае првенствено се потпира на приватни такси, мотоцикли и локални автобуси за движење низ регионот.

Префектурата Дингуирае има основни здравствени установи, вклучувајќи клиники и аптеки, но за специјализирана медицинска нега, можеби ќе треба да се патува во поголемите градови.

Лабе, Маму и Киндиа се некои блиски градови и региони што може да се истражат како еднодневни патувања од префектурата Дингуираје.