Префектура Коубија

Префектура Коубија

Град во Гвинеја. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гвинеја
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Коубија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Префектура Коубија

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Префектура Коубија

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Коубија

Овие податоци се наследени од Гвинеја, не припаѓаат на Префектура Коубија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.26
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 29.82
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.81
Капучино (нормално)
$ 2.00
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.41

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.17
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 2.77
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.09
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.02
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.92
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,349.79
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,440.34

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.49
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 34.70
Кино (1 седиште)
$ 4.49

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.91
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 22.06
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 29.06
Машки кожени деловни чевли
$ 42.27

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 345.25
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 400.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.69

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.37
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.31
Млеко (1 литар)
$ 2.23
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.85
Бел ориз (1 кг)
$ 0.75
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.34
локално сирење (1 кг)
$ 18.01
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.52
Говедско месо (1 кг)
$ 10.24
Јаболко (1 кг)
$ 2.57
Банана (1 кг)
$ 2.31
Портокал (1 кг)
$ 1.78
Домат (1 кг)
$ 2.72
Компир (1 кг)
$ 1.84
Кромид (1 кг)
$ 1.84
зелена салата (1 парче)
$ 1.11
Вода (1,5 литри)
$ 0.89
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.91
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.03

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 75.39
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 91.60

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,362.51
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,462.95

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 526.17
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 373.92
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,540.60
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,085.69

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,283.07

Префектура Коубија Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Коубија

Префектурата Коубија е еден од 33-те административни региони во Гвинеја, сместена во североисточниот дел на земјата. Има приближно 170.000 жители и зафаќа површина од 3.759 квадратни километри.

И покрај тоа што е мал и релативно оддалечен регион, префектурата Кубија има богато културно наследство што се рефлектира во нејзината традиционална архитектура, музика и занаети. Регионот е претежно населен со народот Пулар, кој е познат по нивната шарена облека, разработен накит и сложени резби на дрво.

Една од главните атракции на префектурата Кубија е резерватот фауна на планината Нимба. Ова заштитено подрачје е дом на разновиден опсег на ретки и загрозени растителни и животински видови, вклучувајќи шимпанза, африкански слонови и западноафрикански лавови. Посетителите можат да го истражуваат резерватот на патувања со водич и да го набљудуваат дивиот свет во неговото природно живеалиште.

Друга популарна туристичка дестинација во префектурата Кубија е водопадот Кинкон, кој се наоѓа на реката Кинкон во близина на градот Кинкон. Овие прекрасни водопади каскадираат над низа карпести корнизи и обезбедуваат освежувачка оаза среде топлата и сувата Гвинеја савана.

За оние кои се заинтересирани за историја и археологија, префектурата Коубија нуди неколку фасцинантни места за истражување. Градот Кубија, на пример, содржи урнатини на античка трговска населба која датира од 12 век. Други значајни знаменитости ги вклучуваат ридовите Џин, група природни карпести формации за кои се верува дека се свети за локалното население.

Покрај своите културни и природни атракции, префектурата Кубија е позната и по своите живописни пазари, кои нудат широк спектар на локални производи и ракотворби, како што се керамика, текстил и ткаени корпи.

Генерално, префектурата Коубија е скриен скапоцен камен на Гвинеја, нудејќи им на посетителите уникатен и автентичен поглед на богатото културно и природно наследство на земјата. Без разлика дали сте заинтересирани за дивиот свет, историјата или едноставно да ја впиете локалната култура, има по нешто за секого во овој волшебен регион на Западна Африка.

Популарни прашања за Префектура Коубија

Населението на префектурата Кубија, Гвинеја е приближно XXXX.

Префектурата Коубија нуди различни атракции, вклучувајќи XXXX, XXXX и XXXX.

Главните градови во префектурата Кубија вклучуваат XXXX, XXXX и XXXX.

Префектурата Коубија доживува XXXX клима со XYZ температури во текот на годината.

Главните индустрии во префектурата Кубија се XXXX, XXXX и XXXX.

Некои популарни локални јадења во префектурата Кубија вклучуваат XXXX, XXXX и XXXX.

Префектурата Koubia нуди различни опции за транспорт, вклучувајќи XYZ.

Трошоците за живот во префектурата Кубија се релативно прифатливи во споредба со другите региони во Гвинеја.

Префектурата Коубија има голем број здравствени установи, вклучително и XYZ, кои обезбедуваат пристапни медицински услуги.

Некои популарни фестивали и настани во префектурата Кубија вклучуваат XXXX, XXXX и XXXX.