Префектура Лелума

Префектура Лелума

Град во Гвинеја. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гвинеја
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Лелума

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Префектура Лелума

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Префектура Лелума

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Лелума

Овие податоци се наследени од Гвинеја, не припаѓаат на Префектура Лелума.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.27
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 29.82
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.81
Капучино (нормално)
$ 2.00
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.41

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.16
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 2.74
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.09
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.02
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.91
Гориво (1 литар)
$ 1.23
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,351.06
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,441.70

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.53
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 34.70
Кино (1 седиште)
$ 4.49

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.94
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 22.09
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 29.06
Машки кожени деловни чевли
$ 42.34

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 344.68
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 400.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.71

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.37
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.31
Млеко (1 литар)
$ 2.24
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.85
Бел ориз (1 кг)
$ 0.75
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.34
локално сирење (1 кг)
$ 18.02
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.52
Говедско месо (1 кг)
$ 10.24
Јаболко (1 кг)
$ 2.57
Банана (1 кг)
$ 2.31
Портокал (1 кг)
$ 1.78
Домат (1 кг)
$ 2.72
Компир (1 кг)
$ 1.84
Кромид (1 кг)
$ 1.84
зелена салата (1 парче)
$ 1.11
Вода (1,5 литри)
$ 0.89
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.91
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.03

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 75.43
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 91.59

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,363.68
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,462.33

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 526.15
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 374.04
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,544.01
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,086.09

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,285.02

Префектура Лелума Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Лелума

Добре дојдовте на страницата на Префектурата Лелума на TrustLocale.com, вашиот изворен извор за сите работи поврзани со еден од најубавите региони во Гвинеја!

Сместена во северозападниот дел на Гвинеја, префектурата Лелума е позната по својата неверојатна природна убавина и богата историја. Главниот град на регионот, Лелума, е раздвижен град кој служи како порта за истражување на околните диви области.

Една од главните атракции на префектурата Лелума се висорамнините Фута Џалон, кои зафаќаат површина од над 30.000 квадратни километри. Регионот е дом на широк спектар на флора и фауна, како и многу водопади и живописен поглед кои нудат неверојатен поглед на пејзажот.

Самиот град Лелума е исто така одлично место за истражување, со историски градби и културни места во изобилство. Посетителите можат да ја обиколат Големата џамија Лелума, која датира од 18 век и е една од најстарите и најзначајните џамии во Гвинеја. Градот е дом и на Карамоко Алфа, високо почитуван исламски учител и водач кој живеел во регионот во средината на 19 век.

Една од најпопуларните активности за посетителите на префектурата Лелума е пешачење и пешачење. Висорамнините Fouta Djallon нудат широк спектар на патеки и патеки кои се движат низ прекрасните села и долж многуте реки и водопади во регионот. Разновидниот терен на регионот го прави одлична дестинација и за искусни и за почетници планинари.

Покрај природните убавини и културните атракции, префектурата Лелума е дом и на енергична локална заедница која е позната по своето гостопримливо гостопримство и пријателско однесување. Посетителите на регионот сигурно ќе се чувствуваат како дома меѓу топлите и гостопримливи жители на овој уникатен дел од Гвинеја.

Без разлика дали барате мирно бегство до селата, авантуристичко патување низ висорамнините или едноставно сакате да се потопите во богатата историја и култура на Гвинеја, префектурата Лелума е совршената дестинација. Затоа, дојдете и истражете сè што нуди овој фантастичен регион!

Популарни прашања за Префектура Лелума

Од 2014 година, населението во префектурата Лелума, Гвинеја беше приближно 218.365.

Главниот јазик што се зборува во префектурата Лелума, Гвинеја е пуларниот (фула).

Префектурата Лелума доживува тропска клима со дождовна сезона од мај до октомври и сушна сезона од ноември до април.

Главните индустрии во префектурата Лелума, Гвинеја вклучуваат земјоделство, првенствено фокусирано на производство на ориз, како и рударство и трговија со мал обем.

Популарните атракции во префектурата Лелума, Гвинеја ги вклучуваат реката Фело, водопадите Кинкон и самото чудно село Лелума.

Во префектурата Лелума, опциите за превоз главно вклучуваат локални автобуси, такси и приватни автомобили. Мото такси се исто така вообичаен начин на транспорт.

Да, префектурата Лелума слави неколку фестивали, вклучувајќи го и фестивалот Кансонгу, кој прикажува традиционална музика, танц и церемонии.

Префектурата Лелума има неколку локални пазари, како што е пазарот Лелума, каде што посетителите можат да најдат разни стоки, свежи производи и традиционални занаети.

Префектурата Лелума има неколку здравствени центри и клиники за да ги задоволи медицинските потреби на нејзините жители и посетители.

Иако префектурата Лелума е генерално безбедна, се препорачува да останете ажурирани за советите за патување и да ги преземете неопходните мерки на претпазливост за да обезбедите безбедна посета.