Префектура Лола

Префектура Лола

Град во Гвинеја. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гвинеја
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Лола

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Префектура Лола

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Префектура Лола

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Лола

Овие податоци се наследени од Гвинеја, не припаѓаат на Префектура Лола.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.29
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 29.80
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.81
Капучино (нормално)
$ 2.00
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.41

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.16
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 2.70
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.09
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.02
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.90
Гориво (1 литар)
$ 1.23
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,353.56
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,444.35

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.60
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 34.71
Кино (1 седиште)
$ 4.50

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.99
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 22.13
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 29.08
Машки кожени деловни чевли
$ 42.47

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 343.58
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 400.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.73

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.37
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.30
Млеко (1 литар)
$ 2.24
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.85
Бел ориз (1 кг)
$ 0.75
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.34
локално сирење (1 кг)
$ 18.03
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.53
Говедско месо (1 кг)
$ 10.24
Јаболко (1 кг)
$ 2.57
Банана (1 кг)
$ 2.31
Портокал (1 кг)
$ 1.78
Домат (1 кг)
$ 2.72
Компир (1 кг)
$ 1.84
Кромид (1 кг)
$ 1.84
зелена салата (1 парче)
$ 1.11
Вода (1,5 литри)
$ 0.89
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.91
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.03

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 75.50
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 91.57

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,365.96
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,461.11

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 526.10
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 374.26
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,550.68
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,086.88

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,288.83

Префектура Лола Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Лола

Префектурата Лола, која се наоѓа во регионот Нзеркоре во Гвинеја, е прекрасен и разновиден регион кој содржи многу скриени скапоцени камења кои чекаат да бидат откриени. Како една од најголемите префектури во земјата, таа може да се пофали со богата културна историја и е дом на многу уникатни атракции кои привлекуваат посетители од блиските и далечните.

Една од најпопуларните атракции во префектурата Лола е строгиот природен резерват планината Нимба, кој е дел од светското наследство на УНЕСКО. Овој планински венец е дом на богата разновидност на диви животни, вклучувајќи ја и ретката и загрозена Нимба Видра Шру, ​​која може да се најде само во овој регион. Резерватот нуди и неверојатен поглед на околниот пејзаж, што го прави популарна дестинација за љубителите на пешачење и кампување.

Друга атракција што мора да се види во префектурата Лола е браната Диг Деплеј. Оваа импресивна структура се наоѓа на реката Конкуре и обезбедува хидроелектрична енергија за поголемиот дел од регионот. Посетителите можат да направат обиколка на браната со водич за да дознаат за нејзината историја и како таа функционира, а исто така уживаат во прекрасните пејзажи што ја опкружуваат.

За оние кои се заинтересирани за историјата и културата, префектурата Лола е дом на многу традиционални села каде што посетителите можат да се запознаат со локалните обичаи и начин на живот. Едно такво село е Конди, кое е познато по традиционалните ора и обичаи. Посетителите можат сами да бидат сведоци на овие танци или дури и да учествуваат во нив, со што ќе направат навистина незаборавно искуство.

Конечно, ниту едно патување до префектурата Лола не би било целосно без да ја пробате локалната кујна. Гвинеја е позната по својата вкусна кујна, која вклучува јадења како ориз, пржени хлебни и пилешко на скара. Посетителите на префектурата Лола можат да ги пробаат овие јадења во локални ресторани или дури да одат на час по готвење за да научат како сами да ги направат.

Како заклучок, префектурата Лола е скриен скапоцен камен во Гвинеја кој нуди по нешто за секого. Без разлика дали се работи за истражување на одличното отворено, учење за историјата и културата или уживање во вкусната локална кујна, нема недостиг од работи што треба да се прават и да се видат во овој прекрасен регион.

Популарни прашања за Префектура Лола

Префектурата Лола се наоѓа во источниот регион на Гвинеја.

Префектурата Лола е позната по своите прекрасни пејзажи, вклучувајќи ја прекрасната планина Нимба и водопадите Кинкон.

Можете да стигнете до префектурата Лола по пат од Конакри, главниот град на Гвинеја. Патувањето трае приближно X часа.

Префектурата Лола има блага тропска клима со топли температури во текот на целата година. Сезоната на дождови обично се јавува од X до X.

Да, префектурата Лола нуди низа сместувачки капацитети, вклучувајќи хотели и куќи за гости кои одговараат на различни буџети и преференции.

Главниот јазик што се зборува во префектурата Лола е X. Меѓутоа, многу локални жители зборуваат и X и X.

Префектурата Лола е позната по својата вкусна кујна. Некои локални јадења што треба да се пробаат вклучуваат X, X и X.

Додека префектурата Лола е генерално безбедна за туристите, важно е да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се остане информиран за моменталната ситуација.

Да, се препорачува да ангажирате локален водич кој може да ви даде вредни увиди и да ве движи низ атракциите на префектурата Лола.

Од префектурата Лола, можете да планирате патувања до блиските атракции како што се X, X и X за продолжено истражување на регионот.