Префектура Маму

Префектура Маму

Град во Гвинеја. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гвинеја
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Маму

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Префектура Маму

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Префектура Маму

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Маму

Овие податоци се наследени од Гвинеја, не припаѓаат на Префектура Маму.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.26
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 29.82
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.81
Капучино (нормално)
$ 2.00
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.41

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.17
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 2.77
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.09
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.02
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.92
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,349.79
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,440.34

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.49
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 34.70
Кино (1 седиште)
$ 4.49

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.91
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 22.06
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 29.06
Машки кожени деловни чевли
$ 42.27

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 345.25
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 400.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.69

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.37
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.31
Млеко (1 литар)
$ 2.23
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.85
Бел ориз (1 кг)
$ 0.75
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.34
локално сирење (1 кг)
$ 18.01
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.52
Говедско месо (1 кг)
$ 10.24
Јаболко (1 кг)
$ 2.57
Банана (1 кг)
$ 2.31
Портокал (1 кг)
$ 1.78
Домат (1 кг)
$ 2.72
Компир (1 кг)
$ 1.84
Кромид (1 кг)
$ 1.84
зелена салата (1 парче)
$ 1.11
Вода (1,5 литри)
$ 0.89
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.91
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.03

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 75.39
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 91.60

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,362.51
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,462.95

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 526.17
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 373.92
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,540.60
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,085.69

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,283.07

Префектура Маму Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Маму

Префектурата Маму е прекрасен град кој се наоѓа во срцето на Гвинеја. Познат по своите бујни зелени пејсажи, Маму е дестинација што мора да ја посети секој што сака да избега од метежот и вревата на градскиот живот.

Една од основните причини зошто туристите доаѓаат во префектурата Маму се нејзините прекрасни природни атракции. Градот е дом на некои од најинспиративните природни чуда на Гвинеја, вклучувајќи ги и висорамнините Фута Џалон. Овие висорамнини се познати по нивните водопади кои паѓаат на вилицата, неверојатните карпести формации и прекрасните пејзажи што го одземаат здивот.

Покрај природните атракции, префектурата Маму е дом и на богато културно наследство. Градот е познат по својата енергична музичка сцена, со традиционални инструменти како кора и балафон што ги свират неговите светски познати музичари. Луѓето од Маму се неверојатно добредојдени, а посетителите можат да се нурнат во локалната култура со посета на локалните пазари, пробајќи традиционална храна или присуствувајќи на еден од многуте фестивали што се одржуваат во текот на годината.

Префектурата Маму е исто така дом на низа опции за сместување, од буџетски куќи за гости до луксузни хотели. Посетителите можат да уживаат во природните убавини и живописната култура на градот, а исто така да уживаат во удобноста на домот.

Генерално, префектурата Маму е скриен скапоцен камен што заслужува да се истражи. Без разлика дали сте заинтересирани за неговите природни атракции, културното наследство или едноставно сакате да се опуштите и да се опуштите, има по нешто за секого во овој прекрасен град. TrustLocale.com е горд што ја промовира префектурата Маму како дестинација што мора да ја посети секој патник кој сака да ја доживее убавината и чудото на Гвинеја.

Популарни прашања за Префектура Маму

Префектурата Маму во Гвинеја има население од приближно 462.341 луѓе.

Префектурата Маму во Гвинеја е позната по нејзините главни градови, вклучувајќи ги Маму, Телимеле и Пита.

Префектурата Маму, Гвинеја доживува тропска клима со топли и влажни услови во текот на целата година.

Посетителите на префектурата Маму, Гвинеја можат да истражуваат атракции како што се планината Лоура, реката Конкуре и живите локални пазари.

Главните јазици што се зборуваат во префектурата Маму, Гвинеја се француски, сусу, пуларски и манинка.

Да, префектурата Маму, Гвинеја слави културни фестивали како што се Фестивалот на риболовот (риболов фестивал) и фестивалот на уметностите и културите на Маму (Фестивал за уметност и култура).

Префектурата Маму, Гвинеја нуди вкусна локална кујна, вклучувајќи јадења како пулет Yassa (печено пилешко во солен сос од кромид и лимон) и мафе (чорба од кикирики со месо или зеленчук).

Најдобро време за посета на префектурата Маму, Гвинеја е во сувата сезона, од ноември до април, кога времето е поповолно за активности на отворено.

Да, постојат различни опции за сместување достапни во префектурата Маму, Гвинеја, кои се движат од хотели до куќи за гости и домови.

Префектурата Маму, Гвинеја генерално се смета за безбедна за туристите, но секогаш е препорачливо да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се следат локалните упатства за безбедна и пријатна посета.