Префектура Тугу

Префектура Тугу

Град во Гвинеја. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гвинеја
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Тугу

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Префектура Тугу

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Префектура Тугу

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Тугу

Овие податоци се наследени од Гвинеја, не припаѓаат на Префектура Тугу.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.27
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 29.82
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.81
Капучино (нормално)
$ 2.00
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.41

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.17
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 2.76
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.09
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.02
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.92
Гориво (1 литар)
$ 1.23
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,350.43
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,441.03

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.51
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 34.70
Кино (1 седиште)
$ 4.49

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.92
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 22.07
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 29.06
Машки кожени деловни чевли
$ 42.31

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 344.97
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 400.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.70

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.37
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.31
Млеко (1 литар)
$ 2.24
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.85
Бел ориз (1 кг)
$ 0.75
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.34
локално сирење (1 кг)
$ 18.01
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.52
Говедско месо (1 кг)
$ 10.24
Јаболко (1 кг)
$ 2.57
Банана (1 кг)
$ 2.31
Портокал (1 кг)
$ 1.78
Домат (1 кг)
$ 2.72
Компир (1 кг)
$ 1.84
Кромид (1 кг)
$ 1.84
зелена салата (1 парче)
$ 1.11
Вода (1,5 литри)
$ 0.89
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.91
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.03

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 75.41
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 91.59

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,363.10
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,462.64

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 526.16
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 373.98
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,542.31
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,085.89

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,284.05

Префектура Тугу Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Тугу

Добредојдовте во префектурата Tougué, скриен скапоцен камен во срцето на Гвинеја. Сместено во регионот Маму, Тугу е нашироко познат по својата енергична култура, пејзажи кои го одземаат здивот и топлото гостопримство на своите луѓе.

За љубителите на природата, префектурата Тугу е дом на низа живописни пејзажи. Од мирните шуми до ридовите, љубителите на природата ќе најдат утеха во недопрената околина. Регионот е дом и на изобилство на диви животни, вклучувајќи мајмуни, птици и влекачи.

Освен сценската убавина, Тугу е дом на богато културно наследство. Локалните жители се гордеат со својата традиционална музика, танц и уметност. Посетителите можат да бидат сведоци на традиционални изведби на локалното население, што е доказ за нивната горда историја и традиции. Историските знаменитости на регионот, вклучувајќи ја Големата џамија Тугу и Гробот на Фуба, се задолжителни да се посетат за љубителите на културата.

Кујната на префектурата Тугу, под силно влијание на етничките групи што живеат во областа, е кулинарско искуство кое не треба да се пропушти. Од класичен ориз и грав до авантуристичко месо од грмушки на скара, храната овде ќе ги задоволи вашите вкусови и ќе ве остави да сакате повеќе.

И на крај, топлото гостопримство на луѓето на Tougué е примерно. Локалните жители ги пречекуваат посетителите со раширени раце, што го прави неверојатно удобно искуство. Ќе бидете пречекани со топла насмевка и пријателски поздрав.

Како заклучок, префектурата Тугу е совршена дестинација за патниците кои бараат автентично африканско искуство. Од неверојатни пејзажи, богато културно наследство и вкусна кујна, Tougué е дестинација која нема да ве разочара. Затоа пакувајте ги куферите, дојдете и искусете ја топлината и убавината на префектурата Тугу!

Популарни прашања за Префектура Тугу

Префектурата Тугу во Гвинеја се проценува дека има население од над 400.000 луѓе.

Префектурата Туге доживува тропска клима со топли и влажни услови во текот на целата година.

Префектурата Тугу е позната по своите прекрасни природни пејзажи, вклучувајќи водопади, бујни шуми и историската џамија Дингуираје.

Префектурата Тугу нуди различни вкусни локални јадења како што се оризот јолоф, фути (чадена риба чорба) и ќебапи на скара.

Префектурата Туге генерално се смета за безбедна за посетителите, но како и секоја друга дестинација, препорачливо е да се преземат стандардни безбедносни мерки на претпазливост и да се остане информиран.

Најдобро време за посета на префектурата Тугу е во сувата сезона, од ноември до март, кога времето е попријатно, а врнежите се минимални.

Префектурата Tougué обезбедува различни опции за сместување, вклучувајќи куќи за гости и мали хотели, обезбедувајќи им на посетителите удобен престој за време на нивната посета.

Посетителите можат да се вклучат во возбудливи активности како пешачење низ живописните пејзажи, истражување на локални пазари и доживување на богатото културно наследство на регионот.

Префектурата Тугу е достапна по пат и е приближно 6 часа возење од Конакри, главниот град на Гвинеја.

Опциите за јавен превоз во префектурата Тугу вклучуваат такси и минибуси, кои служат како основно средство за движење низ областа.