Регион Лабе

Регион Лабе

Град во Гвинеја. Имаме 9 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гвинеја
0.0
(0 критики)

Увид за Регион Лабе

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Лабе

Овие податоци се наследени од Гвинеја, не припаѓаат на Регион Лабе.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.29
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 29.80
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.81
Капучино (нормално)
$ 2.00
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.41

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.16
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 2.70
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.09
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.02
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.90
Гориво (1 литар)
$ 1.23
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,353.56
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,444.35

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.60
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 34.71
Кино (1 седиште)
$ 4.50

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.99
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 22.13
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 29.08
Машки кожени деловни чевли
$ 42.47

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 343.58
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 400.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.73

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.37
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.30
Млеко (1 литар)
$ 2.24
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.85
Бел ориз (1 кг)
$ 0.75
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.34
локално сирење (1 кг)
$ 18.03
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.53
Говедско месо (1 кг)
$ 10.24
Јаболко (1 кг)
$ 2.57
Банана (1 кг)
$ 2.31
Портокал (1 кг)
$ 1.78
Домат (1 кг)
$ 2.72
Компир (1 кг)
$ 1.84
Кромид (1 кг)
$ 1.84
зелена салата (1 парче)
$ 1.11
Вода (1,5 литри)
$ 0.89
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.91
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.03

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 75.50
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 91.57

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,365.96
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,461.11

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 526.10
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 374.26
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,550.68
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,086.88

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,288.83

Регион Лабе Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

  • 4.6
    2018-02-19 19:02:33

Регион Лабе Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Лабе

Лабе е регион во Гвинеја кој го отелотворува богатото културно наследство на висорамнината Фута Џалон и се слави по разновидните и живописни природни пејсажи. Дом на околу 1.073.000 луѓе, Лабе е единствена дестинација која им нуди на патниците поглед во секојдневниот живот на жителите на Гвинеја.

Посетителите на Лабе може да очекуваат да бидат воодушевени од живописните пејзажи што го опкружуваат регионот. Со тркалачки ридови, разновидни савани и бујни зелени шуми, Лабе е дом на некои од најневеројатните глетки на Гвинеја. Покрај тоа, регионот е познат и по своите неверојатни водопади, вклучувајќи го Chutes de la Dame, еден од највисоките водопади во Западна Африка.

Луѓето од Лабе се добредојдени и гостопримливи, како одраз на уникатниот културен спој на регионот. Посетителите на Лабе можат да ја искусат богатата културна историја на жителите на Гвинеја додека уживаат во живописната убавина на областа. Локалниот пазар е задолжително да се посети, каде што посетителите можат да се нурнат во енергичната атмосфера и да ја вкусат вкусната локална кујна во регионот.

Лабе е исто така дом на многу историски и културни знаменитости, вклучувајќи го и античкиот град Фугумба, кој може да се пофали со уникатна архитектура и е познат по своите традиционални златари. Регионот има и неколку други значајни знаменитости, вклучувајќи го и културниот центар на етничката група Пеул во селото Лабе, кој ја прикажува историјата и традициите на регионот.

За оние кои се заинтересирани за еко-туризам, Лабе е идеална дестинација со многу можности за истражување на природата. Од пешачки патеки низ ридовите Фута Џалон до набљудување птици во локалните природни резервати, постојат многу начини да се доживее уникатната флора и фауна во регионот.

Накратко, Лабе е регион со нешто за секого, нудејќи им на посетителите единствена можност да ја искусат богатата историја, култура и природна убавина на Гвинеја. Без разлика дали сакате да ги истражувате прекрасните пејзажи, да се потопите во локалната култура или да ги откриете тајните на овој волшебен регион, Лабе е идеална дестинација за вашата следна авантура.

Популарни прашања за Регион Лабе

Лабе е познат по својот енергичен пазар, историските џамии и прекрасниот пејзаж, вклучувајќи ги и висорамнините Фута Џалон.

Патниците можат да ги истражуваат живописните водопади Фелу, да пешачат низ националниот парк Мојен-Бафинг или да се нурнат во локалната култура со посета на традиционални села.

Да, Labé нуди низа сместувања, од хотели до куќи за гости, каде што можете да уживате во удобен престој за време на вашата посета.

Лабе е генерално безбеден за туристите, но секогаш се препорачува да се преземат мерки на претпазливост, како на пример избегнување на изолирани области во текот на ноќта и следење на вашите работи.

Најдобро време за посета на Лабе е сушната сезона, од ноември до април, кога времето е пријатно, а активностите на отворено се попријатни.

Апсолутно! Лабе е познат по својата вкусна локална кујна, вклучувајќи јадења како фунио кускус, месо на скара и разни вкусни чорби.

Можете да стигнете до Лабе со летање до блискиот аеродром Лабе, или алтернативно, по пат од други поголеми градови во Гвинеја или соседните земји.

Да, Лабе има неколку медицински установи, вклучувајќи болници и клиники, за да ги задоволи здравствените потреби на локалното население и посетителите.

Во непосредна близина на Лабе, можете да се впуштите во регионите Маму, Канкан или Фарана, секој од нив нуди уникатни атракции и културни искуства.

Да, Labé нуди пристап до интернет, со различни кафулиња, хотели и јавни места кои обезбедуваат Wi-Fi услуги за посетителите да останат поврзани.