Регион Маму

Регион Маму

Град во Гвинеја. Имаме 4 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гвинеја
0.0
(0 критики)

Увид за Регион Маму

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Маму

Овие податоци се наследени од Гвинеја, не припаѓаат на Регион Маму.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.25
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 29.83
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.81
Капучино (нормално)
$ 2.00
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.40

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.17
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 2.80
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.09
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.02
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.93
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 17,347.83
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,438.26

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.43
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 34.70
Кино (1 седиште)
$ 4.49

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.87
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 22.02
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 29.04
Машки кожени деловни чевли
$ 42.17

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 346.12
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 400.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.37
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.31
Млеко (1 литар)
$ 2.23
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.85
Бел ориз (1 кг)
$ 0.75
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.34
локално сирење (1 кг)
$ 18.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.52
Говедско месо (1 кг)
$ 10.23
Јаболко (1 кг)
$ 2.57
Банана (1 кг)
$ 2.31
Портокал (1 кг)
$ 1.78
Домат (1 кг)
$ 2.72
Компир (1 кг)
$ 1.84
Кромид (1 кг)
$ 1.84
зелена салата (1 парче)
$ 1.11
Вода (1,5 литри)
$ 0.89
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.91
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.03

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 75.33
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.12
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 91.61

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,360.72
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,463.91

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 526.20
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 373.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,535.36
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,085.08

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,280.08

Регион Маму Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Маму

Добредојдовте на страницата Маму регион на TrustLocale.com, Гвинеја. Сместен во срцето на Гвинеја, регионот Маму е една од најатрактивните дестинации за посетителите и за инвеститорите. Со население од над еден милион луѓе, Маму е познат по својата уникатна култура, познати знаменитости, природни предели и други фасцинантни атракции.

Регионот Маму е богат со историја и култура, што се рефлектира во неговите бројни музеи, племенски села и фестивали. Посетителите можат да ги истражуваат шарените и живописни традиции на различните племиња кои го сочинуваат овој регион, како што се племињата Фулани, Киси и Малинке. Областа е позната и по својата музика, традиционални танци и ракотворби, кои нудат поглед на културното наследство на регионот.

Надвор од културното истражување, регионот Маму нуди прекрасни природни пејзажи, кои се движат од спектакуларни водопади до ридови и планини кои го одземаат здивот. За љубителите на природата, природните резервати на Маму нудат низа диви животни за истражување, како што се слонови, шимпанза и разни видови птици. Можете исто така да направите обиколка на пештерите, долините и каскадите во регионот.

Ако барате вкусна храна, тогаш локалната кујна во регионот Маму мора да ја пробате. Областа е позната по своите јадења како што се Домода, Јаса, Маафе и Гора, направени од свежи состојки кои ги рефлектираат земјоделските корени на регионот.

Кога станува збор за сместување и превоз, регионот Маму располага со низа хотели, домови и кампови за буџетски патници, како и луксузни одморалишта за врвни посетители. Транспортот во Маму е олеснет со различни видови патен транспорт, изнајмување автомобили, мотори, велосипеди, па дури и јавање.

Генерално, регионот Маму, Гвинеја е исклучителна дестинација со нешто за секого. Без разлика дали сте љубител на природата, љубител на културата или едноставно сакате да доживеете уникатна авантура, регионот Маму сигурно ќе ве остави со негувани спомени. Посетете ја страницата TrustLocale.com Mamou Region за да ги најдете најдобрите сместувања, ресторани и работи што треба да ги правите кога го планирате вашето патување.

Популарни прашања за Регион Маму

Населението во регионот Маму, Гвинеја се проценува на повеќе од еден милион луѓе.

Регионот Маму, Гвинеја има тропска клима со топли и влажни услови во текот на целата година.

Главните јазици што се зборуваат во регионот Маму, Гвинеја се Фулфулде, Сусу и француски.

Популарните атракции во регионот Маму, Гвинеја ги вклучуваат Големата џамија, висорамнините Фута Џалон и водопадот Ла Каскада.

Просечните трошоци за живот во регионот Маму, Гвинеја се релативно ниски во споредба со другите региони во земјата.

Регионот Маму, Гвинеја има неколку здравствени установи, вклучувајќи болници и клиники, иако квалитетот на здравствената заштита може да варира.

Некои локални јадења што треба да се пробаат во регионот Маму, Гвинеја вклучуваат Домода (чорба од кикирики), ориз Јолоф и риба на скара.

Регионот Маму, Гвинеја има пристоен транспортен систем со автобуси, такси и такси со мотоцикли (наречени „бода-бода“) достапни за патување во регионот.

Регионот Маму, Гвинеја слави различни фестивали, вклучувајќи го и празникот на жртвувањето (Курбан Бајрам) и празникот на независноста (Денот на независноста).

Регионот Маму, Гвинеја има неколку училишта и образовни институции, кои обезбедуваат образовни можности за жителите.