Гернзи

Гернзи

🇬🇬
Земја. Имаме 0 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Гернзи

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Градови во Гернзи

Нема доволно податоци

Најлошото Градови во Гернзи

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Гернзи

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 18.97
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.89
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.59
Капучино (нормално)
$ 3.82
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.43

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.58
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 48.07
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.38
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.58
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 29.83
Гориво (1 литар)
$ 1.89
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 29,472.46
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 30,054.68

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 74.04
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.01
Кино (1 седиште)
$ 9.17

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.33
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 38.76
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 84.06
Машки кожени деловни чевли
$ 82.93

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 7,697.25
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,487.05
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 3.51

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.69
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.83
Млеко (1 литар)
$ 2.03
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.16
Бел ориз (1 кг)
$ 2.43
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 5.06
локално сирење (1 кг)
$ 11.62
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.61
Говедско месо (1 кг)
$ 21.82
Јаболко (1 кг)
$ 3.62
Банана (1 кг)
$ 3.70
Портокал (1 кг)
$ 4.18
Домат (1 кг)
$ 4.22
Компир (1 кг)
$ 2.28
Кромид (1 кг)
$ 1.81
зелена салата (1 парче)
$ 1.66
Вода (1,5 литри)
$ 1.59
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.12
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 10.06

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 174.68
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 63.62

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,721.34
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 15,540.08

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,706.86
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 1,606.86
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 3,005.98
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 2,754.67

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 3,181.32

Детали за квалитетот на воздухот за Гернзи

Метрика за квалитет на воздухот за Гернзи

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Гернзи Географски информации

ISO2
: GG
ISO3
: GGY
Phone Code
: +44-1481
Currency
: GBP

Дознајте повеќе за Гернзи

Добре дојдовте во TrustLocale.com, вашата главна дестинација за прегледи и совети за имот. Во овој дел, ќе ги претставиме Гернзи и Алдерни, две од највпечатливите дестинации во светот. Сместени на Каналските Острови, овие острови нудат низа искуства за оние кои бараат авантура, утеха или мир на умот.

Гернзи е вториот по големина остров на Каналските Острови, познат по своите недопрени плажи, прекрасни пејзажи и историска архитектура. Островот може да се пофали со население од околу 65.000 луѓе и привлекува туристи од целиот свет. Патниците кои бараат незаборавно искуство можат да ги истражуваат утврдувањата, музеите и замоците на островот или да се препуштат на локалната кујна, шопинг и ноќен живот. Пазарот за недвижнини во Гернзи нуди голем број на сместувачки капацитети, од луксузни вили до буџетски апартмани, што го прави совршена дестинација за сите патници.

Алдерни, од друга страна, е еден од скриените скапоцени камења во Европа. Островот има население од нешто повеќе од 2.000 луѓе и може да се пофали со спокојна и идилична средина. Посетителите на Алдерни можат да го истражуваат дивиот свет на островот, мирните плажи и музеите, кои ја раскажуваат приказната за историјата и наследството на островот. Пазарот за недвижнини на островот нуди затскриен и мирен начин на живот, што го прави совршен за пензионери или за оние кои бараат одмор од метежот и вревата на градскиот живот.

Која и да е вашата потреба, Гернзи и Алдерни имаат по нешто за секого. Без разлика дали сте првпат посетител или искусен патник, нашите водичи за TrustLocale.com ви обезбедуваат сè што треба да знаете кога станува збор за истражување на овие прекрасни острови. Од прегледи на имот до совети за патување, нашата платформа ги уверува нашите посетители дека ќе имаат без проблеми и пријатно искуство, со што TrustLocale.com е врвен извор на доверба и информации за ловците на имот ширум светот.

Како заклучок, TrustLocale.com ве поканува сами да ја откриете убавината и живоста на Гернзи и Алдерни. Бидете уверени, со TrustLocale.com што ви стои на располагање, гарантирано ви е животно искуство.

Популарни прашања за Гернзи

Гернзи се наоѓа во Ла Манш, во близина на брегот на Нормандија, Франција.

Населението на Гернзи е приближно 63.000 луѓе.

Официјални јазици на Гернзи се англискиот и францускиот.

Не, Гернзи е зависна британска круна, но не е дел од ОК или ЕУ.

Валутата што се користи во Гернзи е британската фунта стерлинг (GBP).

Гернзи има блага поморска клима со свежи лета и благи зими.

Да, за посета на Гернзи е потребен валиден пасош за цели на идентификација.

Главната индустрија во Гернзи се финансиските услуги и офшор банкарството.

Да, Гернзи има неколку историски атракции, вклучувајќи го замокот Корнет и германскиот окупациски музеј.

Не, Алдерни е посебен остров и еден од Каналските острови лоциран во близина на Гернзи.