Парохија Свети Марко

Парохија Свети Марко

Град во Гренада. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Гренада
0.0
(0 критики)

Увид за Парохија Свети Марко

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Парохија Свети Марко

Најлошото Населби во Парохија Свети Марко

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Парохија Свети Марко

Овие податоци се наследени од Гренада, не припаѓаат на Парохија Свети Марко.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.41
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 77.97
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.74
Капучино (нормално)
$ 3.72
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.72

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.11
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.41
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 21.09
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 11.53
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 22.93
Гориво (1 литар)
$ 1.34
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,230.76
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,258.40

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 52.70
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 14.73
Кино (1 седиште)
$ 9.79

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 58.44
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 56.27
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.59
Машки кожени деловни чевли
$ 85.95

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,411.66
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 42,174.98
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.29

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.37
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.31
Млеко (1 литар)
$ 3.10
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.46
Бел ориз (1 кг)
$ 1.69
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.67
локално сирење (1 кг)
$ 11.39
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.30
Говедско месо (1 кг)
$ 12.86
Јаболко (1 кг)
$ 7.14
Банана (1 кг)
$ 2.20
Портокал (1 кг)
$ 2.41
Домат (1 кг)
$ 4.76
Компир (1 кг)
$ 2.03
Кромид (1 кг)
$ 2.07
зелена салата (1 парче)
$ 1.41
Вода (1,5 литри)
$ 1.60
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.29
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.21

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 198.42
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 46.74

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 189.70
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,825.92

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 709.42
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 396.62
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,419.47
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 678.87

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,141.63

Парохија Свети Марко Географски информации

Дознајте повеќе за Парохија Свети Марко

Добредојдовте во парохијата Свети Марко, Гренада, прекрасен и жив град кој се наоѓа на западната страна на островот. Позната по прекрасните плажи и кристално чистите води, Парохијата Свети Марко е популарна дестинација меѓу туристите и локалното население.

Една од главните атракции во парохијата Свети Марко е плажата Гранд Ансе, која нашироко се смета за една од најдобрите плажи на островот. Со својот бел песок и кристално чистите води, оваа плажа нуди совршен амбиент за пливање, сончање и спортови на вода.

Освен плажите, Парохијата Свети Марк нуди и низа други атракции и активности во кои посетителите сигурно ќе уживаат. Едно од најпопуларните места е историската тврдина Фредерик, која била изградена во 18 век за да го заштити островот од француската инвазија. Денес, тврдината нуди прекрасен поглед на градот и неговите околни пејзажи.

За оние кои бараат поавантуристичко искуство, Парохијата Свети Марк има и одлични пешачки патеки кои водат низ бујните дождовни шуми и живописните ридови. Исто така, постои можност да нуркате или нуркате за да го истражите живиот морски живот во коралните гребени во областа.

Кога станува збор за храната, Парохијата Свети Марк има многу да понуди. Градот е познат по своите морски плодови, кои често се ловат свежи тој ден. Без разлика дали барате ресторан за семејство или романтично место за вечера, ќе најдете многу опции за избор во овој град.

Генерално, парохијата Свети Марко е жив и возбудлив град кој нуди по нешто за секого. Доколку барате убаво и релаксирачко одморалиште, оваа дестинација дефинитивно вреди да се размисли. Па зошто да не го испланирате вашиот следен одмор овде и да го искусите сè што има да понуди Парохијата Свети Марко?

Популарни прашања за Парохија Свети Марко

Постојат неколку популарни атракции во парохијата Свети Марк, Гренада, вклучувајќи го и Националниот парк Левера, плажата Батвеј и Националната знаменитост на езерото Антоан.

Да, Парохијата Свети Марк нуди различни опции за јадење, како што се The Edge Bar & Restaurant, Oasis Cafe и Patrick's Restaurant, кои служат вкусни локални и интернационални кујни.

Препорачани хотели во парохијата Свети Марк вклучуваат Rumboat Retreat, SeaBreeze Hotel и Petitie Bacaye Cottage Hotel, обезбедувајќи удобно сместување со прекрасно опкружување.

Апсолутно! Парохијата Свети Марко е одлична дестинација за ентузијасти на отворено. Посетителите можат да уживаат во активности како пешачење во Националниот парк Левера, нуркање и пливање на плажата Батвеј.

Најдобро време за посета на парохијата Свети Марко е помеѓу јануари и мај, кога времето е генерално сончево со помалку шанси за дожд, што го прави совршен за истражување на отворено.

Да, парохијата Свети Марко е дестинација погодна за семејството. Со своите прекрасни плажи, природни паркови и разновидни активности на отворено, има многу за уживање и за возрасни и за деца.

Додека парохијата Свети Марко е повеќе позната по своите природни атракции, посетителите можат да најдат локални продавници и пазари во околните градови како Sauteurs, нудејќи голем број на сувенири, занаети и локални производи.

Локалната култура во парохијата Свети Марк е богата и енергична, под големо влијание на африканското и карипското наследство на островот. Посетителите можат да доживеат традиционална музика, танц и локални фестивали.

Да, парохијата Свети Марко има здравствени установи достапни за жителите и посетителите. Болницата „Принцезата Алис“ во Мирабо е најблиската голема здравствена установа во областа.

Транспортот во парохијата Свети Марк главно се потпира на јавни автобуси, такси и изнајмување автомобили. Се препорачува да изнајмите автомобил или да изнајмите такси за удобно патување во парохијата.