Општина Келвачаури

Општина Келвачаури

Град во Грузија. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Грузија
0.0
(0 критики)

Увид за Општина Келвачаури

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Општина Келвачаури

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Општина Келвачаури

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Општина Келвачаури

Овие податоци се наследени од Грузија, не припаѓаат на Општина Келвачаури.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.28
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 37.04
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.07
Капучино (нормално)
$ 2.85
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.85

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.37
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 14.81
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.28
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.73
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.55
Гориво (1 литар)
$ 1.16
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,079.85
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,066.05

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 48.65
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.66
Кино (1 седиште)
$ 5.85

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 68.32
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 44.92
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 116.01
Машки кожени деловни чевли
$ 125.03

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,582.22
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 929.28
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.79

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.85
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.44
Млеко (1 литар)
$ 1.96
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.66
Бел ориз (1 кг)
$ 1.84
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.41
локално сирење (1 кг)
$ 8.43
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.42
Говедско месо (1 кг)
$ 9.94
Јаболко (1 кг)
$ 1.30
Банана (1 кг)
$ 1.65
Портокал (1 кг)
$ 1.61
Домат (1 кг)
$ 1.61
Компир (1 кг)
$ 0.73
Кромид (1 кг)
$ 0.83
зелена салата (1 парче)
$ 1.23
Вода (1,5 литри)
$ 0.64
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.04
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.96

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 69.06
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.09
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 18.10

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 234.76
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,446.61

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 630.07
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 436.65
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,142.45
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 748.03

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 486.69

Општина Келвачаури Географски информации

Дознајте повеќе за Општина Келвачаури

Општина Келвачаури е живописен регион сместен во регионот Аџара во Грузија. Општината се наоѓа на сливот на две реки, Чаквискали и Чолоки, кои ја зголемуваат убавината на регионот. На запад се граничи со Црното Море, а на југ со турската граница.

Општина Келвачаури е позната по своите прекрасни природни пејсажи, со бујни шуми и живописни планини. Една од главните атракции во општината е Националниот парк Мтирала, кој е дом на различни диви животни, вклучувајќи рисови, мечки и волци. Планинскиот терен на паркот им нуди на ентузијастите за пешачење некои од најпредизвикувачките, но сепак најнаградувачки патеки за пешачење во Грузија. Прекрасниот кањон Чаквискали е уште една популарна туристичка атракција во регионот, нудејќи им на посетителите шанса да ја истражат прекрасната природна убавина на Келвачаури.

Општината е исто така дом на низа културни и историски локалитети. Една од најпознатите знаменитости во Келвачаури е Ботаничката градина во Батуми, која се наоѓа веднаш надвор од границите на општината. Градината е една од најголемите и најстарите ботанички градини во светот, која содржи импресивна колекција на флора од целиот свет. Блиската тврдина Гонио е уште една популарна туристичка атракција, која им нуди на посетителите шанса да ги истражат остатоците од античка римска тврдина.

И покрај нејзината рурална локација, Келвачаури е исто така раздвижена општина, со низа бизниси и услуги кои се грижат и за локалното население и за туристите. Општината е позната по својата угостителска индустрија, со неколку одморалишта и хотели кои нудат висококвалитетно сместување за посетителите. Во општината има и неколку ресторани и кафулиња, кои им нудат на посетителите шанса да ја пробаат уникатната кујна на регионот Аџара.

Како заклучок, општина Келвачаури е прекрасен и разновиден регион во Грузија, нудејќи им на посетителите шанса да истражуваат прекрасни природни пејзажи, историски места и уникатни културни искуства. Со својата добредојдена заедница и опсегот на туристички услуги, Келвачаури е совршена дестинација за патниците кои сакаат да ја искусат убавината и шармот на Јужна Грузија.

Популарни прашања за Општина Келвачаури

Според најновите податоци, населението во општина Келвачаури, Грузија е приближно X.

Општина Келвачаури нуди различни атракции, вклучувајќи А, Б и Ц, кои привлекуваат и локалното население и туристите.

Просечната годишна температура во општина Келвачаури, Грузија се движи од X до Y степени Целзиусови.

Некои од популарните населби во општина Келвачаури ги вклучуваат X, Y и Z, познати по нивните уникатни карактеристики.

Стапката на криминал во општина Келвачаури, Грузија е релативно ниска во споредба со другите области, при што властите обезбедуваат безбедност и сигурност.

Општина Келвачаури нуди низа удобности, вклучувајќи X, Y и Z, обезбедувајќи им на жителите пристап до основните услуги.

Во општина Келвачаури се сместени различни образовни институции, како што се X, Y и Z, нудејќи им квалитетно образование на учениците.

Општина Келвачаури има добро развиен транспортен систем, со автобуси, такси и минибуси кои поврзуваат различни области.

Во општина Келвачаури, жителите можат да најдат различни опции за домување, вклучувајќи станови, куќи и вили, кои се грижат за различни преференци.

Општина Келвачаури е домаќин на неколку фестивали и настани во текот на годината, вклучувајќи ги X, Y и Z, обезбедувајќи забава за заедницата.