Евбеја

Евбеја

Град во Грција. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Грција
0.0
(0 критики)

Увид за Евбеја

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Евбеја

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Евбеја

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Евбеја

Овие податоци се наследени од Грција, не припаѓаат на Евбеја.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 53.76
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.62
Капучино (нормално)
$ 3.58
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.51
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.30
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.09
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 15.93
Гориво (1 литар)
$ 2.11
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 27,135.36
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,637.73

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.08
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.11
Кино (1 седиште)
$ 8.67

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 84.67
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.30
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 90.41
Машки кожени деловни чевли
$ 106.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,843.47
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,387.36
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.45

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.78
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.96
Млеко (1 литар)
$ 1.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.34
Бел ориз (1 кг)
$ 2.36
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.33
локално сирење (1 кг)
$ 13.35
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.14
Говедско месо (1 кг)
$ 13.27
Јаболко (1 кг)
$ 1.92
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 1.39
Домат (1 кг)
$ 2.06
Компир (1 кг)
$ 1.20
Кромид (1 кг)
$ 1.23
зелена салата (1 парче)
$ 1.00
Вода (1,5 литри)
$ 0.83
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.58
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 232.79
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 411.98
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,900.36

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 534.27
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 431.51
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 890.53
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 756.93

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 979.76

Евбеја Географски информации

Дознајте повеќе за Евбеја

Добредојдовте на прекрасниот остров Евбеја, Грција. Сместена во Егејското Море, оваа прекрасна дестинација им нуди на посетителите уникатен вкус на грчката култура, историја и природна убавина. Со своите кристално чисти води, недопрените плажи и бујните зелени шуми, Евбеја е совршена дестинација за оние кои бараат автентично грчко искуство.

Евбеја е вториот по големина остров во Грција и е опкружен со Егејското Море и теснецот Еврип. Тој е поврзан со копното со два моста, што го прави лесно достапен за посетителите. Островот е познат по својата богата историја, која датира од античко време и е преполна со антички села, византиски цркви, венецијански замоци и турски споменици.

За љубителите на природата, овој остров е рај. Со над 900 километри крајбрежје и повеќе од 40 плажи, Евбеја нуди различни пејзажи, од плажи со камчиња и песочни плажи до недопрени заливи и карпести брегови. Посетителите можат да се впуштат во активности како што се пливање, сончање, нуркање и нуркање.

Разновидниот пејзаж на островот исто така значи дека нуди многу активности на отворено кои се протегаат надвор од плажите. Пешачење, трекинг и планинарење се само неколку од активностите во кои посетителите можат да учествуваат додека ја истражуваат дивата страна на островот. Планината Дирфис висока 1.743 метри е највисоката планина на островот и нуди неверојатен поглед на островот и на Егејското Море.

Слабиот начин на живот и природната убавина на Евбеја ја прават само место за исклучување и уживање во некоја автентична грчка кујна, свежо уловена риба и локално одгледувано овошје, зеленчук и маслиново масло. Без разлика дали барате дестинација погодна за семејството, романтично бегство или патување исполнето со авантури, Евбеја има по нешто за секого.

Со својата богата историја, неверојатни природни убавини и шармантни локални жители, Евбеја е дестинација која мора да се посети. Планирајте го вашето патување и откријте ја убавината на овој грчки остров сами на вашиот следен одмор.

Популарни прашања за Евбеја

Евбеја, Грција има население од приближно 200.000 луѓе.

Евбеја има медитеранска клима, која се карактеризира со топли лета и благи зими.

Популарните атракции во Евбеја ги вклучуваат античкиот град Еретрија, клисурата Димосарис и градот Каристос.

Да, традиционалните јадења во Евбеја вклучуваат сувлаки, мусака и деликатеси од морска храна како октопод и ракчиња.

Да, Евбеја е дом на бројни прекрасни плажи, како што се плажата Каравос, плажата Чилиаду и плажата Лимнионас.

Најдобро време за посета на Евбеја е во пролетните и есенските месеци кога времето е пријатно, а туристичките гужви се помали.

Да, Евбеја е лесно достапна од Атина со траект. Патувањето трае околу еден час.

Да, Евбеја нуди неколку живописни патеки за пешачење, вклучувајќи ја патеката до планината Дирфис и патеката во клисурата Димосарис.

Традиционалните фестивали во Евбеја вклучуваат фестивал на грозје во септември и карневалски прослави во февруари.

Секако, некои популарни сместувања во Евбеја се Negroponte Resort Eretria, Grand Bleu Beach Resort и Karystion Hotel.