Префектура Кефалонија

Префектура Кефалонија

Град во Грција. Имаме 20 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Грција
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Кефалонија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Кефалонија

Овие податоци се наследени од Грција, не припаѓаат на Префектура Кефалонија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.01
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 53.78
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.62
Капучино (нормално)
$ 3.58
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.52
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.30
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.09
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 15.94
Гориво (1 литар)
$ 2.11
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 27,193.50
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,664.19

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.12
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.12
Кино (1 седиште)
$ 8.67

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 84.72
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.32
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 90.40
Машки кожени деловни чевли
$ 106.59

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,846.16
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,388.90
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.45

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.78
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.96
Млеко (1 литар)
$ 1.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.34
Бел ориз (1 кг)
$ 2.36
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.33
локално сирење (1 кг)
$ 13.36
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.15
Говедско месо (1 кг)
$ 13.28
Јаболко (1 кг)
$ 1.92
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 1.39
Домат (1 кг)
$ 2.06
Компир (1 кг)
$ 1.20
Кромид (1 кг)
$ 1.23
зелена салата (1 парче)
$ 1.00
Вода (1,5 литри)
$ 0.83
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.59
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 232.84
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 412.41
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,908.27

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 534.27
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 431.51
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 891.16
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 757.16

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 980.47

Префектура Кефалонија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Префектура Кефалонија Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Кефалонија

Кефалонија е едно од најубавите места во Грција, сместено во Јонското Море. Тој е најголемиот остров на Јонските острови, а главен град е Аргостоли. Островот има долго крајбрежје, прекрасни плажи и неверојатен природен пејзаж што го прави совршена дестинација за секој што бара релаксирачко бегство.

Кефалонија е позната по своите тиркизни води, плажите со бел песок и кристално чистите мориња. Плажата Миртос е една од најдобро оценетите плажи во светот. Неговите прекрасни тиркизни води и белата песочна плажа ќе ве воодушеват. Островот има и многу други плажи, како што се Петани, Антисамос и плажата Кси, кои се совршени за пливање, сончање и уживање во водени спортови.

Далеку од крајбрежјето, Кефалонија е дом на богато културно наследство кое датира илјадници години. Постојат неколку историски локалитети и археолошки богатства кои посетителите можат да ги истражуваат. Места како Манастирот Свети Герасим, замокот Свети Ѓорѓија и пештерата Дрогарати се само неколку од многуте атракции што Кефалонија ги нуди.

Островот е познат и по својата храна и вино. Локалните специјалитети вклучуваат свежа морска храна, кефалонска пита со месо, ќофтиња со нане и многу повеќе. Локалното вино исто така мора да се проба, а има многу лозја низ регионот отворени за посетители.

Кефалонија е совршена дестинација за секој што ја сака природата, историјата и културата. Со топла клима, прекрасни плажи и добредојдени локални жители, тој е еден од најценетите острови во Грција. Гостите можат да престојуваат во традиционални вили или модерни апартмани за изнајмување, кои обезбедуваат одлична домашна база додека го истражуваат островот. Сè на сè, Кефалонија е одлично место за оние кои сакаат да ја искусат убавината, културата и историјата на Грција.

Популарни прашања за Префектура Кефалонија

Според најновите проценки, населението во префектурата Кефалонија во Грција е приближно XXXXX.

Префектурата Кефалонија нуди низа популарни атракции, вклучувајќи ги прекрасните плажи Миртос и Антисамос, пештерата Мелисани и импресивниот замок Асос.

Префектурата Кефалонија ужива пријатна медитеранска клима која се карактеризира со топли лета и благи зими. Температурите можат да достигнат до 30 степени Целзиусови во лето и да се спуштат до околу 10 Целзиусови степени во зима.

Префектурата Кефалонија е позната по својата вкусна кујна, со популарни јадења како Креатопита (пита со месо), Ладокулура (колачиња на база на маслиново масло) и Креатопита (пита со месо). Не пропуштајте ги локалните вина и свежите морски плодови.

Некои од најдобрите плажи во префектурата Кефалонија вклучуваат плажа Миртос, плажа Антисамос, плажа Макрис Гиалос и плажа Кси. Овие плажи нудат кристално чисти води и прекрасна околина.

Популарните активности во префектурата Кефалонија вклучуваат пливање и сончање на плажите, истражување на шармантните села на островот, пешачење во планинските области и уживање во водени спортови како што се нуркање и кајак.

Најлесен начин да се стигне до префектурата Кефалонија е со летање до меѓународниот аеродром Кефалонија. Аеродромот го опслужуваат неколку домашни и меѓународни летови. Алтернативно, можете да земете и траект од континентална Грција.

Најдобро време за посета на префектурата Кефалонија е во текот на летните месеци, од јуни до септември, кога времето е топло и идеално за активности на плажа. Островот, исто така, гледа помалку гужви во сезоните на мај и октомври.

Да, префектурата Кефалонија слави различни традиционални фестивали во текот на целата година. Еден од најзначајните фестивали е фестивалот на виното Робола, кој се одржува во август, каде посетителите можат да уживаат во локални вина, традиционална музика и танц.

Да, услугите за изнајмување автомобили се лесно достапни во префектурата Кефалонија. Изнајмувањето автомобил е пригоден начин да го истражите островот со свое темпо и да ги посетите неговите многубројни атракции. Можете да најдете бројни агенции за изнајмување автомобили на аеродромот и поголемите градови.