Префектура Фтиотида

Префектура Фтиотида

Град во Грција. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Грција
0.0
(0 критики)

Увид за Префектура Фтиотида

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Префектура Фтиотида

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Префектура Фтиотида

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Префектура Фтиотида

Овие податоци се наследени од Грција, не припаѓаат на Префектура Фтиотида.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 53.76
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.62
Капучино (нормално)
$ 3.58
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.51
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.30
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.09
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 15.93
Гориво (1 литар)
$ 2.11
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 27,135.36
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,637.73

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.08
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.11
Кино (1 седиште)
$ 8.67

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 84.67
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.30
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 90.41
Машки кожени деловни чевли
$ 106.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,843.47
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,387.36
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.45

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.78
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.96
Млеко (1 литар)
$ 1.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.34
Бел ориз (1 кг)
$ 2.36
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.33
локално сирење (1 кг)
$ 13.35
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.14
Говедско месо (1 кг)
$ 13.27
Јаболко (1 кг)
$ 1.92
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 1.39
Домат (1 кг)
$ 2.06
Компир (1 кг)
$ 1.20
Кромид (1 кг)
$ 1.23
зелена салата (1 парче)
$ 1.00
Вода (1,5 литри)
$ 0.83
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.58
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 232.79
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 411.98
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,900.36

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 534.27
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 431.51
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 890.53
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 756.93

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 979.76

Префектура Фтиотида Географски информации

Дознајте повеќе за Префектура Фтиотида

Префектурата Фтиотис е живописен регион лоциран во Централна Грција, кој нуди различни пејзажи кои се движат од нерамни планини до мирни рамнини и прекрасни плажи. Префектурата е именувана по Фтија, татковината на Ахил, која е потопена во грчката митологија.

Главен град на Фтиотис е Ламија, раздвижен град кој е дом на многу историски и културни знаменитости. Во Ламија има неколку музеи и археолошки локалитети, како што се Археолошкиот музеј и замокот Ламија. Посетителите можат да ги истражуваат античките урнатини на градот, кои датираат од 3 век п.н.е.

Еден од најважните моменти на Фтиотис е планината Оета, која е важен планински венец што ја поврзува Централна Грција со Тесалија. Највисокиот врв во опсегот е планината Велучи, која се наоѓа на импресивни 2.524 метри. Посетителите можат да пешачат и да ја истражуваат разновидната флора и фауна на планинскиот венец, кој нуди и фантастичен поглед на околните пејзажи.

Фтиотис е дом на неколку живописни села, како Амфиклеја и Дафноусија, кои нудат поглед на традиционалниот грчки живот. Овие села се опкружени со прекрасни пејзажи и им нудат на посетителите можност да ја искусат локалната кујна и култура.

За оние кои бараат одмор на плажа, Фтиотис нуди неколку песочни плажи, како што се Агиос Константинос и Лихадонисија. Овие плажи се совршени за пливање, сончање и спортови на вода и нудат прекрасен поглед на Егејското Море.

Генерално, префектурата Фтиотис е фантастична дестинација која ги комбинира историјата, природата и културата. Неговите разновидни пејзажи, живописни села и прекрасните плажи го прават задолжителна дестинација во Грција.

Популарни прашања за Префектура Фтиотида

Населението во префектурата Фтиотис, Грција е приближно XXX,XXX.

Главните градови во префектурата Фтиотис, Грција ги вклучуваат Ламија, Аталанти и Стилида.

Префектурата Фтиотис, Грција доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими.

Некои главни атракции во префектурата Фтиотис, Грција ги вклучуваат античкиот театар Хипата, топлите извори Лутра Ипатис и Националниот парк Оити.

Просечната цена на сместување во префектурата Фтиотис, Грција варира во зависност од локацијата и видот на имотот, но се движи од ХХХ, ХХХ до ХХХ, ХХХ, ХХХ евра.

Популарните активности на отворено во префектурата Фтиотис, Грција вклучуваат пешачење по планините, истражување на природните извори и посета на крајбрежните плажи.

Локалната кујна на префектурата Фтиотис, Грција е позната по своите традиционални јадења како фасолада (супа од грав), суцукакија (ќофтиња во сос од домати) и спанакопита (пита со спанаќ).

Да, префектурата Фтиотис, Грција е домаќин на различни фестивали и настани во текот на годината, како што се карневалот Ламија, фестивалот на оревот Лидорики и локални музички фестивали.

Префектурата Фтиотис, Грција има добро развиен транспортен систем вклучувајќи автобуси, такси и железничка мрежа што ги поврзува големите градови.

Префектурата Фтиотис, Грција генерално се смета за безбедно место за посета, но секогаш се советува да преземете нормални мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.