Регион Атика

Регион Атика

Град во Грција. Имаме 141 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Грција
0.0
(0 критики)

Увид за Регион Атика

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Атика

Овие податоци се наследени од Грција, не припаѓаат на Регион Атика.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 53.77
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.62
Капучино (нормално)
$ 3.58
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.51
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.30
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.09
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 15.93
Гориво (1 литар)
$ 2.11
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 27,145.25
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,642.23

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.08
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.11
Кино (1 седиште)
$ 8.67

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 84.68
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.31
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 90.41
Машки кожени деловни чевли
$ 106.51

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,843.90
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,387.61
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.45

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.78
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.96
Млеко (1 литар)
$ 1.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.34
Бел ориз (1 кг)
$ 2.36
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.33
локално сирење (1 кг)
$ 13.35
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.14
Говедско месо (1 кг)
$ 13.27
Јаболко (1 кг)
$ 1.92
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 1.39
Домат (1 кг)
$ 2.06
Компир (1 кг)
$ 1.20
Кромид (1 кг)
$ 1.23
зелена салата (1 парче)
$ 1.00
Вода (1,5 литри)
$ 0.83
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.59
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 232.80
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 412.05
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,901.70

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 534.27
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 431.51
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 890.66
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 756.98

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 979.87

Регион Атика Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Регион Атика Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Атика

Добредојдовте во регионот Атика, Грција – прекрасно место исполнето со историја и култура. Сместена во југоисточниот дел на Грција, Атика може да се пофали со богата историја, прекрасна архитектура и прекрасни пејзажи кои привлекуваат туристи од целиот свет. Од античките урнатини на Атина до идиличните плажи на островите во Саронскиот Залив, Атика нуди по нешто за секого.

Една од најпопуларните атракции во Атика е Акропол, место за светско наследство на УНЕСКО кое содржи некои од најпознатите иконски градби од античка Грција, вклучувајќи ги Партенон, Пропилеја и Ерехтеон. Посетителите можат да направат обиколка со водич на локацијата и да научат за нејзината фасцинантна историја и значење за развојот на западната цивилизација.

Друга атракција што мора да се види во Атика е храмот на Посејдон во Кејп Сунион, кој се наоѓа на најјужниот врв на полуостровот Атик. Овој древен храм бил изграден во 5 век пред нашата ера во чест на богот на морето и е еден од најдобро зачуваните антички храмови во Грција. Погледите од храмот се неверојатни, што го прави популарно место за гледање на зајдисонцето.

Ниту една посета на Атика не би била целосна без да поминете некое време на прекрасните плажи, кои нудат кристално чисти води и песочни брегови. Островите во Саронскиот Залив, вклучувајќи ги Егина, Хидра и Порос, се популарни дестинации за еднодневни патувања од Атина и нудат мирно бегство од градот.

Атика е позната и по својата вкусна храна, која содржи свежи морски плодови, месо на скара и медитерански вкусови. Посетителите можат да пробаат традиционални грчки јадења како мусака, сувлаки и спанакопита во локалните таверни и ресторани.

Генерално, регионот Атика, Грција е дестинација што мора да ја посетите за секој кој е заинтересиран за античката историја, прекрасните пејзажи и вкусната храна. Со толку многу што да се види и направи, лесно е да се види зошто Атика е една од најпопуларните дестинации во Грција.

Популарни прашања за Регион Атика

Населението на регионот Атика, Грција е приближно 3,2 милиони луѓе.

Главните градови во регионот Атика, Грција ги вклучуваат Атина, Пиреја и Глифада.

Регионот Атика, Грција доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими.

Популарни туристички атракции во регионот Атика, Грција ги вклучуваат Акропол, Партенон и храмот на Посејдон во Кејп Сунион.

Локалната кујна во регионот Атика, Грција се состои од јадења како мусака, сувлаки и цацики.

Регионот Атика, Грција има добро развиен транспортен систем вклучувајќи автобуси, метро, ​​трамвај и такси.

Главните индустрии во регионот Атика, Грција вклучуваат туризам, превоз, финансии и производство.

Регионот Атика, Грција нуди низа образовни можности со универзитети и училишта кои обезбедуваат различни академски програми.

Трошоците за живот во регионот Атика, Грција, особено во градовите како Атина, се повисоки во споредба со другите делови на земјата.

Англискиот јазик генерално се зборува и се разбира во регионот Атика, Грција, особено во туристичките области и меѓу помладите генерации.