Регион Централна Грција

Регион Централна Грција

Град во Грција. Имаме 93 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Грција
0.0
(0 критики)

Увид за Регион Централна Грција

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Централна Грција

Овие податоци се наследени од Грција, не припаѓаат на Регион Централна Грција.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 53.77
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.62
Капучино (нормално)
$ 3.58
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.51
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.30
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.09
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 15.93
Гориво (1 литар)
$ 2.11
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 27,145.25
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,642.23

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.08
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.11
Кино (1 седиште)
$ 8.67

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 84.68
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.31
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 90.41
Машки кожени деловни чевли
$ 106.51

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,843.90
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,387.61
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.45

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.78
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.96
Млеко (1 литар)
$ 1.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.34
Бел ориз (1 кг)
$ 2.36
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.33
локално сирење (1 кг)
$ 13.35
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.14
Говедско месо (1 кг)
$ 13.27
Јаболко (1 кг)
$ 1.92
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 1.39
Домат (1 кг)
$ 2.06
Компир (1 кг)
$ 1.20
Кромид (1 кг)
$ 1.23
зелена салата (1 парче)
$ 1.00
Вода (1,5 литри)
$ 0.83
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.59
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 232.80
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 412.05
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,901.70

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 534.27
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 431.51
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 890.66
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 756.98

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 979.87

Регион Централна Грција Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Регион Централна Грција Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Централна Грција

Сместен во иконското срце на Грција, Централна Грција, е регион кој нуди спектакуларен спој на антички урнатини, модерни атракции, прекрасни пејзажи и фасцинантна култура. На посетителите на овој регион им се гарантира дека ќе создадат трајни спомени.

Дом на неколку градови, вклучително и Атина, главниот град на Грција и хипнотизирачкиот остров Евбеја, Централна Грција е задолжителна посета за оние кои сакаат да ја искусат класичната историја, да се восхитуваат на убавината на природата и да го истражат богатото културно наследство на Грција.

Една од главните атракции во Централна Грција е Акропол во Атина. Овој антички споменик, кој датира од 5 век п.н.е., опфаќа неколку градби кои некогаш биле користени за верски, административни и воени цели. Посетителите можат да се восхитуваат на воодушевувачкиот Партенон, прекрасниот храм на Атина Најк и елегантната порта на Пропилеја.

Освен со своето класично минато, Централна Грција може да се пофали и со прекрасни плажи, живописни села и нерамни планини. Шармантното село Арахова, сместено во подножјето на планината Парнас, е познато по својата традиционална архитектура, импозантна глетка и богата историја. Посетителите на селото можат да се вклучат во возбудливи активности на отворено, како што се планинарење, скијање и рафтинг.

Покрај тоа, регионот е богат со култура и традиции. Посетителите можат да ја искусат енергичната градска култура на Атина и да уживаат во познатите грчки кујни како што се сувлаки и цацики, или можат да ги истражуваат локалните пазари и саемите во помалите градови и села.

Накратко, Централна Грција е регион со по нешто за секого. Без разлика дали посетителите се заинтересирани за античка историја, авантури на отворено или културни искуства, тие сигурно ќе го најдат овде. Со своето богато наследство, прекрасните пејзажи и пријателските локални жители, овој регион гарантирано ќе ги плени срцата и душите на сите што го посетуваат.

Популарни прашања за Регион Централна Грција

Населението во регионот Централна Грција, Грција се проценува на приближно XXX,XXX.

Главните градови во регионот на Централна Грција, Грција ги вклучуваат Атина, Ламија, Волос, Ливадеја и Халкида.

Регионот Централна Грција, Грција има медитеранска клима со благи зими и топли лета.

Познати туристички атракции во регионот Централна Грција, Грција ги вклучуваат Акропол, археолошкиот локалитет Делфи, манастирите Метеори и планината Парнасус.

Просечните трошоци за живот во регионот Централна Грција, Грција се умерени во споредба со другите европски земји.

Главен јазик што се зборува во регионот Централна Грција, Грција е грчкиот. Англискиот јазик исто така најчесто се разбира во туристичките области.

Опциите за транспорт во регионот Централна Грција, Грција вклучуваат автобуси, возови, такси и изнајмување автомобили.

Популарните јадења во регионот на Централна Грција, Грција вклучуваат мусака, сувлаки, цацики, спанакопита и долмади.

Да, регионот Централна Грција, Грција има прекрасни плажи по должината на своето крајбрежје, а некои популарни се наоѓаат во близина на Волос и Халкида.

Валутата што се користи во регионот Централна Грција, Грција е еврото (€).