Регионална единица Ахаја

Регионална единица Ахаја

Град во Грција. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Грција
0.0
(0 критики)

Увид за Регионална единица Ахаја

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Регионална единица Ахаја

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Регионална единица Ахаја

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регионална единица Ахаја

Овие податоци се наследени од Грција, не припаѓаат на Регионална единица Ахаја.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 53.77
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.62
Капучино (нормално)
$ 3.58
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.51
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.30
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.09
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 15.93
Гориво (1 литар)
$ 2.11
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 27,145.25
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,642.23

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.08
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.11
Кино (1 седиште)
$ 8.67

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 84.68
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.31
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 90.41
Машки кожени деловни чевли
$ 106.51

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,843.90
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,387.61
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.45

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.78
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.96
Млеко (1 литар)
$ 1.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.34
Бел ориз (1 кг)
$ 2.36
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.33
локално сирење (1 кг)
$ 13.35
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.14
Говедско месо (1 кг)
$ 13.27
Јаболко (1 кг)
$ 1.92
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 1.39
Домат (1 кг)
$ 2.06
Компир (1 кг)
$ 1.20
Кромид (1 кг)
$ 1.23
зелена салата (1 парче)
$ 1.00
Вода (1,5 литри)
$ 0.83
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.59
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 232.80
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 412.05
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,901.70

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 534.27
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 431.51
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 890.66
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 756.98

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 979.87

Регионална единица Ахаја Географски информации

Дознајте повеќе за Регионална единица Ахаја

Регионална единица Ахаја, Грција е еден од најубавите и историски богати региони лоциран во западниот дел на полуостровот Пелопонез. Познат по својата неверојатна природна убавина, историските градови, византиските цркви и средновековните тврдини, регионалната единица Ахаја нуди уникатен спој на традиционалниот и модерниот медитерански начин на живот.

Главниот град на регионалната единица Ахаја е раздвижениот пристанишен град Патра. Тој е трет по големина град во Грција, а неговиот жив ноќен живот, прекрасната архитектура и уникатните културни традиции го прават популарна дестинација за патниците од целиот свет. Посетителите можат да ги истражуваат античките урнатини на градот, да го посетат импозантниот замок Патра или да се прошетаат на живописното шеталиште во градот, кое овозможува прекрасен поглед на прекрасниот Патраски залив.

Освен главниот град, регионалната единица Ахаја нуди и плејада други фасцинантни градови и села за посета. Градот Калаврита кој е на списокот на УНЕСКО е популарно место за туристите да уживаат во природата, скијачките паркови и да ги посетат историските манастири. Планинскиот град Калаврита е исто така познат по прекрасните камени куќи и калдрманите улици, кои додаваат на неговиот неверојатен шарм.

Посетителите можат да го истражуваат и историскиот град Аигион, сместен на Коринтскиот Залив, кој може да се пофали со убави плажи, традиционални ресторани и жива атмосфера погодна за сите возрасти. Неговиот импозантен антички театар и црквата Панагија Трипити се задолжителни да ги посети секој што сака да ја доживее богатата културна историја на регионот.

Со своите прекрасни плажи на Като Ахаја и живописната клисура Вораикос, регионалната единица Ахаја им нуди на своите посетители природни убавини и живописни глетки што е невозможно да се заборават. Тоа е идеална дестинација за секој кој бара рамнотежа помеѓу одмор во градот и искуство базирано на природата.

Како заклучок, регионалната единица Ахаја е скриен скапоцен камен на Грција, регион што и локалните и меѓународните туристи мора да го истражуваат. Неговиот уникатен спој на традиционално и модерно медитеранско живеење заедно со неговата неверојатна историја и природна убавина нудат навистина незаборавно искуство.

Популарни прашања за Регионална единица Ахаја

Регионалната единица Ахаја нуди низа атракции, вклучувајќи ги карневалот во Патра, Античка Олимпија, железницата Диакофто-Калаврита и градот Патра.

Некои од популарните градови во регионалната единица Ахаја се Патра, Аигион и Калаврита, секој од нив нуди свој уникатен шарм и атракции.

Да, регионалната единица Ахаја може да се пофали со прекрасни плажи како што се плажата Калогрија, плажата Рио и плажата Селијанитика, совршени за сончање и капење.

Регионалната единица Ахаја ужива медитеранска клима со топли, суви лета и благи, влажни зими, што ја прави идеална дестинација во текот на целата година.

Погрижете се да вкусите локални деликатеси како грчка мусака, сувлаки, саганаки и лукумади кога ја посетите регионалната единица Ахаја.

Регионалната единица Ахаја е домаќин на реномираниот карневал Патра, еден од најголемите улични фестивали во Грција, кој привлекува посетители од целиот свет.

Да, можете да ги истражувате живописните ридови и планини на регионалната единица Ахаја, со пешачки патеки на места како што е планинскиот венец Еримантос.

Подрачната единица Ахаја е богата со историја. Посетете ја Античка Олимпија, Античка Патра и винаријата Achaia Clauss за да го вкусите нејзиното фасцинантно минато.

Апсолутно! Регионалната единица Ахаја нуди различни активности на отворено како пливање, едрење, скијање и параглајдерство за да одговараат на различните преференции.

Можете да патувате низ регионалната единица Ахаја со користење на јавни автобуси, такси или изнајмување автомобили, а сето тоа обезбедува погодно превозно средство.