Регионална единица Источна Атика

Регионална единица Источна Атика

Град во Грција. Имаме 80 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Грција
0.0
(0 критики)

Увид за Регионална единица Источна Атика

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регионална единица Источна Атика

Овие податоци се наследени од Грција, не припаѓаат на Регионална единица Источна Атика.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 53.77
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.62
Капучино (нормално)
$ 3.58
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.51
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.30
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.09
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 15.93
Гориво (1 литар)
$ 2.11
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 27,145.25
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,642.23

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.08
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.11
Кино (1 седиште)
$ 8.67

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 84.68
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.31
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 90.41
Машки кожени деловни чевли
$ 106.51

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,843.90
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,387.61
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.45

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.78
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.96
Млеко (1 литар)
$ 1.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.34
Бел ориз (1 кг)
$ 2.36
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.33
локално сирење (1 кг)
$ 13.35
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.14
Говедско месо (1 кг)
$ 13.27
Јаболко (1 кг)
$ 1.92
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 1.39
Домат (1 кг)
$ 2.06
Компир (1 кг)
$ 1.20
Кромид (1 кг)
$ 1.23
зелена салата (1 парче)
$ 1.00
Вода (1,5 литри)
$ 0.83
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.59
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 232.80
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 412.05
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,901.70

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 534.27
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 431.51
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 890.66
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 756.98

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 979.87

Регионална единица Источна Атика Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Регионална единица Источна Атика Географски информации

Дознајте повеќе за Регионална единица Источна Атика

Добредојдовте во регионалната единица Источна Атика, Грција, уникатна дестинација која ќе ви ги освои срцето и душата со своите воодушевувачки пејзажи, културното наследство и топлото гостопримство. Сместена во источниот дел на Атика, помеѓу Атина и Сунион, Источна Атика е место со неспоредлива убавина што привлекува посетители со векови.

Природната убавина на регионот е едноставно неверојатна. Од кристалните плажи со тиркизни води кои се протегаат со километри до бујните зелени ридови и долини, Источна Атика ви нуди разновидна палета на искуства и активности кои сигурно ќе ви го одземат здивот. За љубителите на природата, Националниот парк Сунион е дестинација која мора да се посети, која може да се пофали со спектакуларна природна убавина и разновидна низа флора и фауна.

Културното наследство на Источна Атика е исто толку импресивно. Овде можете да ја истражите богатата историја и митологија на Грција, од античкиот храм на Посејдон во Сунион до Акропол во Атина. Регионот е дом и на бројни музеи, уметнички галерии и културни центри кои го прикажуваат уметничкото и културното наследство на областа.

Источна Атика е позната и по топлото гостопримство и традиционалната кујна. Локалните жители се пријателски настроени, добредојдени и секогаш подготвени да ја споделат својата култура и традиции со посетителите. Локалната кујна се карактеризира со свежи, природни состојки, традиционални методи на готвење и богати вкусови кои ќе ги привлечат вашите вкусови.

Без разлика дали барате активен одмор полн со авантури и истражување или релаксирачки одмор поминат на сончање и уживање во локалното гостопримство, Источна Атика има што да им понуди на сите. Дојдете и искусете ја магијата на оваа единствена дестинација и сигурно ќе се заљубите во неа исто како и многу други пред вас.

Популарни прашања за Регионална единица Источна Атика

Регионалната единица на Источна Атика е позната по своите прекрасни плажи, историски места и жив ноќен живот.

Популарните атракции во регионалната единица Источна Атика ги вклучуваат храмот на Посејдон во Кејп Сунион, гробницата Маратон и неверојатниот брег на Рафина.

Регионалната единица на Источна Атика ужива медитеранска клима со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 10-30 Целзиусови степени.

Да, регионалната единица Источна Атика е дом на значајни археолошки локалитети како што се Античкиот театар на Торикос и Светилиштето на Артемида во Браурон.

Популарните плажи во регионалната единица Источна Атика ги вклучуваат плажата Вулијагмени, плажата Скинијас и плажата Порто Рафти. Овие плажи нудат кристално чисти води и златен песок.

Да, регионалната единица Источна Атика има добро развиен систем за јавен транспорт, вклучувајќи автобуси и возови, што го олеснува патувањето во регионот.

Локалната кујна во регионалната единица Источна Атика содржи вкусни јадења од морска храна, традиционални грчки мезе и локални специјалитети како сувлаки и мусака.

Да, регионалната единица Источна Атика е дом на Националниот парк Маунт Химетус, кој нуди можности за пешачење, пикник и уживање во природата.

Да, регионалната единица Источна Атика нуди многу активности погодни за семејството, како што се спортови на вода, одморалишта на плажа и посети на Зоолошкиот парк Атика.

Регионалната единица на Источна Атика нуди широк спектар на сместувачки капацитети, вклучувајќи луксузни одморалишта, бутик хотели, вили на море и буџетски опции како што се куќи за гости и хостели.