Регионот Западна Грција

Регионот Западна Грција

Град во Грција. Имаме 90 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Грција
0.0
(0 критики)

Увид за Регионот Западна Грција

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регионот Западна Грција

Овие податоци се наследени од Грција, не припаѓаат на Регионот Западна Грција.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 53.77
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.62
Капучино (нормално)
$ 3.58
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.51
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.30
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.09
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 15.93
Гориво (1 литар)
$ 2.11
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 27,145.25
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,642.23

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.08
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.11
Кино (1 седиште)
$ 8.67

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 84.68
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.31
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 90.41
Машки кожени деловни чевли
$ 106.51

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,843.90
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,387.61
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.45

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.78
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.96
Млеко (1 литар)
$ 1.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.34
Бел ориз (1 кг)
$ 2.36
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.33
локално сирење (1 кг)
$ 13.35
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.14
Говедско месо (1 кг)
$ 13.27
Јаболко (1 кг)
$ 1.92
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 1.39
Домат (1 кг)
$ 2.06
Компир (1 кг)
$ 1.20
Кромид (1 кг)
$ 1.23
зелена салата (1 парче)
$ 1.00
Вода (1,5 литри)
$ 0.83
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.59
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 232.80
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 412.05
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,901.70

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 534.27
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 431.51
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 890.66
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 756.98

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 979.87

Регионот Западна Грција Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Регионот Западна Грција Географски информации

Дознајте повеќе за Регионот Западна Грција

Домашна доверба - Регионот Западна Грција, Грција

Регионот Западна Грција во Грција се наоѓа во западниот дел на грчкото копно и е дом на некои од најисклучителните пејзажи во земјата. Може да се пофали со фасцинантен и разновиден микс на античка и модерна култура, како и неколку прекрасни плажи, живописни градови и планини кои го одземаат здивот. Огромната територија на регионот е составена од три административни области: Илија, Ахаја и Ајтолоакарнанија.

Илија, најсеверната област во регионот, е најпозната по својата древна Олимпија, родното место на Олимписките игри. Покрај тоа што е главна дестинација за спортските ентузијасти, Илија има кристално чисти плажи кои се совршени за пливање и различни спортови на вода. Областа е позната и по своите маслинови градини, лозја и полиња со пченица кои произведуваат некои од најдобрите производи во земјата.

Областа Ахаја се наоѓа во средината на регионот и е дом на некои од најубавите крајбрежни градови во Грција, вклучувајќи ги Патра, Аигио и Калаврита. Познат е по своите зачудувачки плажи, слатководни езера и величествени планини, а сето тоа им нуди на посетителите можност да го истражуваат одличното отворено.

Ајтолоакарнанија, најјужниот округ во регионот, е познат по природните пејзажи што го одземаат здивот и е одлична дестинација за љубителите на природата, како и за љубителите на историјата. Регионот е дом на неколку национални паркови, вклучувајќи ја долината Ахелоос и лагуната Аитолоакрананија-Лефкада, каде што може да се најде импресивен биодиверзитет.

Без разлика дали се занимавате со активности на отворено или во културата на регионот, регионот Западна Грција има по нешто за секого. Неговата уникатна локација, античката историја и богатата култура ја прават една од најфасцинантните дестинации во Грција и навистина е место кое мора да го посетите барем еднаш во животот.

Како заклучок, регионот Западна Грција е дестинација што мора да ја посетат патниците кои сакаат да го искусат најдоброто што Грција може да го понуди. Тоа е совршено бегство за оние кои сакаат да избегаат од метежот и вревата на градот и да доживеат релаксирачка и подмладувачка средина опкружена со убавината на природата. TrustLocale.com е тука да ви помогне да најдете совршено сместување во регионот Западна Грција и да го направите вашиот престој незаборавен.

Популарни прашања за Регионот Западна Грција

Некои од врвните атракции во регионот на Западна Грција ги вклучуваат античките урнатини на Олимпија, прекрасните плажи на Закинтос и прекрасните пејзажи на Нафпактос.

Регионот Западна Грција има медитеранска клима со топли лета и благи зими. Ужива во многу сонце во текот на годината.

Да, регионот Западна Грција е дом на античкиот археолошки локалитет Олимпија, од каде потекнуваат Олимписките игри.

Активностите на отворено во регионот на Западна Грција вклучуваат пливање и сончање на плажите, пешачење по планините и истражување на археолошки локалитети.

Некои од поголемите градови во регионот на Западна Грција вклучуваат Патра, Нафпактос, Пиргос и Агринио.

Да, регионот Западна Грција е популарна туристичка дестинација поради неговото историско значење, природни убавини и културни атракции.

Локалната кујна на регионот Западна Грција содржи јадења како што се гиро, сувлаки, мусака и свежа морска храна.

Опциите за превоз во регионот Западна Грција вклучуваат автобуси, такси и изнајмување автомобили за движење низ градовите и истражување на регионот.

Да, регионот Западна Грција е домаќин на различни фестивали во текот на годината, вклучувајќи го и карневалот во Патра, кој е еден од најголемите карневали во Европа.

Некои од популарните плажи во регионот на Западна Грција ги вклучуваат плажата Воидокилија, плажата Курута и Златната плажа во Закинтос.