Централна Македонија

Централна Македонија

Град во Грција. Имаме 231 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Грција
0.0
(0 критики)

Увид за Централна Македонија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Централна Македонија

Овие податоци се наследени од Грција, не припаѓаат на Централна Македонија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 53.75
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.61
Капучино (нормално)
$ 3.58
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.51
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.30
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.09
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 15.92
Гориво (1 литар)
$ 2.11
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 27,104.75
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,623.62

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 45.05
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.11
Кино (1 седиште)
$ 8.67

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 84.64
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.30
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 90.41
Машки кожени деловни чевли
$ 106.45

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,842.15
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,386.52
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.45

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.78
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.95
Млеко (1 литар)
$ 1.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.34
Бел ориз (1 кг)
$ 2.36
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.33
локално сирење (1 кг)
$ 13.35
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.14
Говедско месо (1 кг)
$ 13.27
Јаболко (1 кг)
$ 1.92
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 1.39
Домат (1 кг)
$ 2.06
Компир (1 кг)
$ 1.20
Кромид (1 кг)
$ 1.23
зелена салата (1 парче)
$ 0.99
Вода (1,5 литри)
$ 0.83
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.58
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 232.76
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 32.23

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 411.75
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,896.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 534.26
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 431.50
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 890.12
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 756.76

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 979.40

Централна Македонија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Централна Македонија Географски информации

Дознајте повеќе за Централна Македонија

Барате место за вашиот следен одмор кое е богато со историја и култура? Не гледајте подалеку од Централна Македонија, Грција. Сместена во северниот дел на Грција, Централна Македонија може да се пофали со прекрасни плажи, живописни градови и фасцинантно минато.

Централна Македонија е дом на Солун, вториот по големина град во Грција. Солун е познат по својата богата историја, истакната со античките урнатини како што се Римскиот форум, Арката на Галериј и Ротонда. Градот може да се пофали и со Белата кула, симбол на градот и мора да се посети кога сте во Солун.

Централна Македонија е дом и на Халкидики, популарно место за одмор за локалното население и за туристите. Халкидики е познат по своите три полуострови, секој со свој уникатен шарм. Касандра е позната по своите плажи и ноќен живот, Ситонија е позната по својата природна убавина и прекрасните плажи, а Атос е автономна монашка држава и место на светско наследство на УНЕСКО.

Ако барате малку авантура, одете на планината Олимп, највисоката планина во Грција и митолошкиот дом на боговите. Можете да пешачите до врвот или едноставно да уживате во прекрасниот поглед од дното.

Централна Македонија е позната и по своето богато кулинарско наследство. Од традиционалната мусака и пастицио до познатата македонска пита, регионот има по нешто за секого. Исто така, постојат различни лозја и винарии во регионот, кои произведуваат некои од најдобрите вина во Грција.

Како заклучок, Централна Македонија, Грција, е дестинација која има по нешто за секого. Без разлика дали сте заинтересирани за историја, култура, природа или храна, сигурно ќе најдете нешто што ќе го разбуди вашиот интерес во овој волшебен регион. Дојдете и искусете ја убавината и шармот на Централна Македонија - нема да бидете разочарани!

Популарни прашања за Централна Македонија

Централна Македонија е дом на реномирани атракции како планината Олимп, Белата кула во Солун, археолошкиот локалитет Вергина и прекрасните плажи на Халкидики.

Најдобро време за посета на Централна Македонија е во текот на месеците од мај до септември, кога времето е топло и идеално за истражување на градовите и уживање во одморалиштата на плажа.

Популарните градови во Централна Македонија ги вклучуваат Солун, Катерини, Серес, Верија и Едеса, секој од нив нуди уникатно културно наследство, глетки кои го одземаат здивот и возбудливи локални искуства.

Централна Македонија може да се пофали со богата гастрономска сцена. Не пропуштајте да пробате локални специјалитети како Бугатса, Сувлаки, Гиро, Цацики и познатата македонска пита.

Централна Македонија нуди различни активности на отворено, од планинарење на планината Олимп и истражување на пештерата Алистрати до уживање во водени спортови и сончање на плажите на Халкидики.

Централна Македонија е домаќин на бројни фестивали, како што се Меѓународниот филмски фестивал во Солун, фестивалот на виното во Науса, карневалот во Верија и македонскиот фестивал во Ореокастро.

Солун е трговски рај со многубројните бутици и трговски центри. И другите градови во Централна Македонија нудат низа маркети и продавници за сувенири за посетителите.

Централна Македонија има добро развиен транспортен систем. Можете лесно да се движите низ регионот користејќи автобуси, такси и широка железничка мрежа што ги поврзува големите градови.

Централна Македонија е дом на значајни историски локалитети како што се археолошките локалитети Филипи и Дион, Ротонда на Галериј, Арката на Галериј и античкиот град Пела.

Во Централна Македонија, можете да најдете широк спектар на опции за сместување кои се движат од луксузни одморалишта и хотели до пријатни куќи за гости и буџетски хостели.