Данска

Данска

🇩🇰
Земја. Имаме 5 држави и 858 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Данска

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Данска

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 21.71
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 101.83
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 13.14
Капучино (нормално)
$ 5.82
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 3.92

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 3.49
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 81.47
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 7.27
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.19
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 65.67
Гориво (1 литар)
$ 2.09
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 43,748.60
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 44,842.09

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 38.89
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 26.88
Кино (1 седиште)
$ 17.45

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 106.10
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 43.87
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 107.83
Машки кожени деловни чевли
$ 154.05

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,712.84
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,042.81
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 3.79

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 7.27
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 4.68
Млеко (1 литар)
$ 1.97
Свеж бел леб (500 грама)
$ 3.20
Бел ориз (1 кг)
$ 2.31
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.49
локално сирење (1 кг)
$ 12.26
Пилешко месо (1 кг)
$ 11.05
Говедско месо (1 кг)
$ 17.07
Јаболко (1 кг)
$ 3.03
Банана (1 кг)
$ 3.06
Портокал (1 кг)
$ 3.21
Домат (1 кг)
$ 4.12
Компир (1 кг)
$ 1.96
Кромид (1 кг)
$ 1.73
зелена салата (1 парче)
$ 1.93
Вода (1,5 литри)
$ 1.37
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.41
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 8.73

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 221.09
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 36.29

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 493.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,072.97

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,148.74
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 851.35
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,977.97
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,510.51

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 3,633.35

Детали за квалитетот на воздухот за Данска

Метрика за квалитет на воздухот за Данска

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Данска Географски информации

ISO2
: DK
ISO3
: DNK
Phone Code
: +45
Currency
: DKK
Population
: 5,856,733 (2021)

Дознајте повеќе за Данска

Добре дојдовте на страницата на TrustLocale.com во Данска, вашиот водич за шармантниот и софистициран пазар на недвижности во оваа прекрасна скандинавска земја. Со својот висок животен стандард, напредниот систем на социјална заштита и добро регулираниот пазар на недвижности, Данска е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Данска има силна економија и стабилна политичка клима, што го прави идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Данска нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во дански имот е неговата репутација за стабилност и безбедност. Пазарот на недвижности во земјата е добро регулиран, обезбедувајќи им на инвеститорите доверба во нивните трансакции. Дополнително, Данска има голема побарувачка за имоти за изнајмување, особено во популарни области, кои можат да понудат атрактивни приноси за изнајмување.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Данска. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Данска.

Без разлика дали сте заинтересирани за живиот град Копенхаген, живописните градови на данската ривиера или спокојното село на Јитланд, Страницата на TrustLocale.com во Данска има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Данска е врвен избор за инвеститорите во имот кои бараат единствена инвестициска можност.

Популарни прашања за Данска

Копенхаген, Архус, Одензе и Алборг се некои популарни градови за истражување во Данска, познати по својот уникатен шарм и атракции.

Валутата што се користи во Данска е данската круна (DKK), која е широко прифатена низ целата земја.

Официјален јазик на Данска е данскиот. Сепак, многу локални жители зборуваат и течно англиски, особено во туристичките области.

Данска има благи лета и свежи зими. Времето често знае да биде непредвидливо, па затоа е препорачливо да се спакувате соодветно.

Данска е дом на иконски атракции како статуата на Малата сирена, градините Тиволи, палатата Амалиенборг и брегот Нихавн.

Кога ја посетувате Данска, задолжително пробајте традиционални јадења како што се smørrebrød (сендвичи со отворено лице), frikadeller (дански ќофтиња) и Æbleskiver (слатки топчести палачинки).

Данска има ефикасен транспортен систем, вклучувајќи возови, автобуси и метро системи. Велосипедите се исто така популарен начин на транспорт во градовите.

Данска ја следи Централноевропската временска зона (CET), која е UTC+1 за време на стандардното време и UTC+2 за време на летното сметање на времето.

Законската возраст за пиење во Данска е 18 години. Меѓутоа, за да купите алкохолни пијалоци со содржина на алкохол над 16,5%, мора да имате најмалку 16 години.

Да, кредитните картички се широко прифатени во Данска, а повеќето претпријатија, вклучувајќи продавници, ресторани и хотели, лесно ги прифаќаат Visa и Mastercard.