Асван

Асван

Град во Египет. Имаме 4 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Египет
0.0
(0 критики)

Увид за Асван

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Асван

Овие податоци се наследени од Египет, не припаѓаат на Асван.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.04
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.17
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.75
Капучино (нормално)
$ 1.55
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.29

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.23
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.44
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.29
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.29
Гориво (1 литар)
$ 0.31
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 35,764.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,728.39

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 16.27
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.65
Кино (1 седиште)
$ 3.64

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 32.78
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 44.10
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.07
Машки кожени деловни чевли
$ 48.46

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 570.40
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 332.54
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.73
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.16
Млеко (1 литар)
$ 0.96
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.63
Бел ориз (1 кг)
$ 0.86
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 3.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.09
Говедско месо (1 кг)
$ 9.61
Јаболко (1 кг)
$ 1.44
Банана (1 кг)
$ 0.54
Портокал (1 кг)
$ 0.43
Домат (1 кг)
$ 0.38
Компир (1 кг)
$ 0.41
Кромид (1 кг)
$ 0.67
зелена салата (1 парче)
$ 0.23
Вода (1,5 литри)
$ 0.20
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.69
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.98

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 21.66
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.43

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 90.34
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,993.13

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 171.03
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 108.87
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 297.58
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 216.25

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 145.24

Асван Географски информации

Дознајте повеќе за Асван

Асуан, Египет – Скриен скапоцен камен на бреговите на реката Нил

Асван е живописен град кој се наоѓа во горниот дел на Египет, на бреговите на реката Нил. Овој историски град е познат по топлото гостопримство, живописната убавина и богатото културно наследство. Асван е добро познат по своите антички храмови, историски локалитети и природни убавини, кои привлекуваат туристи од целиот свет.

Асван е град кој е богат со историја и наследство. Тоа е популарна дестинација за туристите кои доаѓаат тука за да откријат антички храмови и урнатини, вклучувајќи го храмот Филе, Нубискиот музеј и каменоломот Асван. Храмот Филе е несомнено најпознатата атракција во Асван, со своите прекрасно зачувани споменици и хиероглифи кои нудат поглед во древната египетска цивилизација.

Меѓутоа, Асван не е само историја; може да се пофали и со спектакуларна природна убавина. Реката Нил е крвотокот на овој регион и е глетка што треба да се види со длабоките сини води и бујното зеленило. Асван, исто така, им дава можност на посетителите да се прошетаат со фелука по Нил и да го гледаат сонцето како заоѓа високо над водите. Посетителите можат да патуваат до блискиот остров Слон, кој нуди мирен амбиент со прекрасни пејзажи и поглед на древната нубиска култура.

Асван е уникатен и по својата нубиска култура, која нуди фасцинантен увид во традиционалниот живот на нубискиот народ. Може да се истражуваат нубиските села, да се сретнете со локалното население и да уживате во нивната традиционална музика и танци. Нубискиот музеј е одлично место за учење и за нивната култура и историја.

Ако барате место за одмор, релаксација и уживање во убавината и културата на Египет, Асван е совршената дестинација. Без разлика дали ги истражувате древните храмови, уживате во природната убавина на реката Нил или потопувајќи се во нубиската култура и гостопримство, Асван има во што да уживаат сите.

Популарни прашања за Асван

Асван нуди бројни популарни атракции како што се прекрасниот храм Филе, недовршениот обелиск и прекрасните храмови Абу Симбел.

Најдоброто време за посета на Асуан е помеѓу октомври и април, кога температурите се благи и можете удобно да уживате во истражувањето на атракциите на градот.

Асван доживува пустинска клима со топли лета и благи зими. Температурите може да се искачат до 40-50 степени Целзиусови во текот на летните месеци.

Можете да стигнете до Асуан по воздушен пат преку меѓународниот аеродром во Асван, со воз или со брод по реката Нил.

Асван нуди вкусни традиционални јадења како што се Кошари, Фата, полнети гулаби, Мулухија и вкусна нубиска кујна.

Да, Асван генерално се смета за безбеден град за туристите. Сепак, секогаш е важно да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се следат основните безбедносни упатства.

Популарните активности во Асван вклучуваат пловење на чамец фелука, посета на Нубиското село, истражување на ботаничките градини Асван и доживување на традиционална церемонија на нубиски чај.

Да, можете лесно да ги посетите прекрасните храмови на Абу Симбел од Асван или со лет или со придружување на организирани тури кои често вклучуваат превоз.

Асван генерално нуди пониски трошоци за живот во споредба со поголемите градови во Египет. Трошоците за сместување, јадење и превоз се обично достапни.

Да, Асван е домаќин на фестивалот на сонцето во Абу Симбел во февруари и октомври, прославувајќи го усогласувањето на сончевата светлина на статуите на Рамзес II во храмовите на Абу Симбел.