Гарбија

Гарбија

Град во Египет. Имаме 7 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Египет
0.0
(0 критики)

Увид за Гарбија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Гарбија

Овие податоци се наследени од Египет, не припаѓаат на Гарбија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.04
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.17
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.75
Капучино (нормално)
$ 1.55
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.29

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.23
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.44
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.29
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.29
Гориво (1 литар)
$ 0.31
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 35,764.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,728.39

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 16.27
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.65
Кино (1 седиште)
$ 3.64

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 32.78
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 44.10
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.07
Машки кожени деловни чевли
$ 48.46

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 570.40
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 332.54
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.73
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.16
Млеко (1 литар)
$ 0.96
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.63
Бел ориз (1 кг)
$ 0.86
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 3.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.09
Говедско месо (1 кг)
$ 9.61
Јаболко (1 кг)
$ 1.44
Банана (1 кг)
$ 0.54
Портокал (1 кг)
$ 0.43
Домат (1 кг)
$ 0.38
Компир (1 кг)
$ 0.41
Кромид (1 кг)
$ 0.67
зелена салата (1 парче)
$ 0.23
Вода (1,5 литри)
$ 0.20
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.69
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.98

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 21.66
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.43

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 90.34
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,993.13

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 171.03
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 108.87
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 297.58
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 216.25

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 145.24

Гарбија Географски информации

Дознајте повеќе за Гарбија

Добредојдовте во Гарбија, Египет - навистина хипнотизирачки град, полн со виталност, култура и историја. TrustLocale.com е горд што ви нуди сеопфатен водич за градот, каде што можете да ги откриете сите фантастични работи што ги нуди Gharbia.

Лоциран во срцето на делтата на Нил, Гарбија е град кој совршено ги спојува историјата, земјоделството и модерниот урбан живот. Тој е град богат со култура, со фасцинантно наследство што може да се види во неговите прекрасни музеи и споменици.

Едно од најистакнатите знаменитости во Гарбија е комплексот Ал-Гури, кој се наоѓа во срцето на стариот град. Овој комплекс е дом на џамијата Ал-Гури, која е изградена во 16 век, како и прекрасно реставрирана медреса. Комплексот е доказ за богатото културно наследство на Гарбија и е задолжително да се види за секој што го посетува градот.

Покрај својата историја, Гарбија е позната и по својата вкусна кујна. Плодната земја на делтата на Нил му дава пристап на градот до некои од најсвежите и највкусните производи во земјата. Сцената на улична храна во градот е особено енергична, со тезги на кои се продава сè, од традиционални ќебапи до слатки колачи.

За оние кои бараат бегство од метежот и вревата на градскиот живот, Гарбија има многу да понуди. Градот е опкружен со бујно зеленило и кривулести водни патишта, што го прави совршена дестинација за мирно возење со брод или прошетка покрај брегот на реката.

Во TrustLocale.com, разбираме дека наоѓањето на вистинскиот дом во нов град може да биде застрашувачка задача. Затоа ви го олеснивме прелистувањето на имотите во Гарбија, со низа опции кои одговараат на сите буџети и преференции.

Се надеваме дека овој водич за Гарбија ве инспирираше да го истражите градот и сè што тој има да понуди. Со својата фасцинантна историја, прекрасна архитектура, вкусна кујна и мирно опкружување, Гарбија е град кој навистина има се.

Популарни прашања за Гарбија

Гарбија, Египет нуди низа атракции, вклучувајќи го музејот Танта, спортскиот клуб Махала и живиот пазар Ел-Махала Ел-Кубра.

Некои од препорачаните населби во Гарбија ги вклучуваат Ел-Махала Ел-Кубра, Санта и Басјун, нудејќи мешавина од станбени удобности и удобен пристап до локалните објекти.

Гарбија е домаќин на неколку реномирани образовни институции како што се Универзитетот Танта, Технолошкиот институт Ел-Махала Ел-Кубра и средното училиште Ел-Махала Ел-Кубра.

Просечната цена на имотот во Гарбија, Египет варира во зависност од локацијата и видот на имотот. Од сега, просечната цена паѓа околу 500.000 EGP до 2.000.000 EGP.

Гарбија е добро поврзана со различни опции за транспорт, вклучувајќи автобуси, такси и микроавтобуси. Регионот, исто така, има корист од неговата близина до железничката станица Танта.

Да, Gharbia нуди различни трговски центри и центри како што се City Center Mall Tanta, Gharbia Mall и Tanta Trade Center, обезбедувајќи разновидно шопинг искуство.

Гарбија може да се пофали со неколку здравствени установи, вклучително и реномирани болници како Општата болница Ел Махала, Централната болница Танта и болницата Басјун, обезбедувајќи добри медицински услуги за жителите.

Локалната кујна на Гарбија вклучува популарни јадења како Молохија, Кошари и Хававши, нудејќи прекрасно кулинарско искуство за жителите и посетителите.

Гарбија има разновидна економија со големи индустрии како што се текстил, земјоделство и производство. Познат е по производството на памук и текстилните фабрики.

Гарбија слави неколку културни фестивали, вклучувајќи го и реномираниот карневал за памук Ел-Махала Ел-Кубра и Меѓународниот фолклорен фестивал Танта, прикажувајќи го богатото културно наследство на регионот.