Гиза

Гиза

Град во Египет. Имаме 7 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Египет
0.0
(0 критики)

Увид за Гиза

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Гиза

Овие податоци се наследени од Египет, не припаѓаат на Гиза.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.03
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.20
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.77
Капучино (нормално)
$ 1.55
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.29

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.23
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.49
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.29
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.29
Гориво (1 литар)
$ 0.31
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 35,756.05
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,706.97

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 16.27
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.64
Кино (1 седиште)
$ 3.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 32.81
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 44.04
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.09
Машки кожени деловни чевли
$ 48.59

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 570.73
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 332.53
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.16

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.74
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.17
Млеко (1 литар)
$ 0.96
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.63
Бел ориз (1 кг)
$ 0.86
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 3.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.10
Говедско месо (1 кг)
$ 9.63
Јаболко (1 кг)
$ 1.44
Банана (1 кг)
$ 0.55
Портокал (1 кг)
$ 0.43
Домат (1 кг)
$ 0.38
Компир (1 кг)
$ 0.41
Кромид (1 кг)
$ 0.67
зелена салата (1 парче)
$ 0.23
Вода (1,5 литри)
$ 0.21
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.98

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 21.79
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.44

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 90.37
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,998.02

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 170.82
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 109.13
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 297.38
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 216.21

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 145.21

Гиза Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Гиза Географски информации

Популарни прашања за Гиза

Да, Гиза е град кој се наоѓа во земјата на Египет.

Гиза е позната по некрополата Гиза, која ги вклучува Големата Сфинга и Големите пирамиди на Египет.

Можете лесно да стигнете до Гиза со летање до меѓународниот аеродром во Каиро, кој е најблискиот голем аеродром. Од таму, можете да земете такси или јавен превоз до Гиза.

Гиза генерално доживува пустинска клима со топли и суви лета и благи зими. Температурите можат да достигнат до 40 Целзиусови степени во лето и да се спуштат до околу 10 Целзиусови степени во зима.

Најдобро време за посета на Гиза е во постудените месеци од октомври до април, кога температурите се поудобни за истражување на отворено.

Да, Гиза нуди низа сместувања, вклучувајќи хотели и куќи за гости кои одговараат на различни буџети и преференции.

Каиро, главниот град на Египет, се наоѓа во близина и нуди бројни атракции како што се Египетскиот музеј и Исламскиот Каиро. Други блиски градови вклучуваат Александрија и Луксор.

Гиза нуди разновидно кулинарско искуство со фокус на традиционалните египетски јадења како што се кошари, фалафел и ќебапи. Во многу ресторани и кафулиња се достапни и меѓународни кујни.

Египетската култура придава големо значење на гостопримството и почитта кон старешините. Вообичаено е да се поздравуваат другите со ракување и да се вадат чевлите кога влегуваат во нечиј дом.

Гиза генерално се смета за безбедна за туристите. Сепак, секогаш е препорачливо да се преземат општи безбедносни мерки на претпазливост, како што се да се биде свесен за вашата околина и да се избегнуваат изолирани области во текот на ноќта.