Дакалија

Дакалија

Град во Египет. Имаме 11 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Египет
0.0
(0 критики)

Увид за Дакалија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Дакалија

Овие податоци се наследени од Египет, не припаѓаат на Дакалија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.04
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.18
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.76
Капучино (нормално)
$ 1.55
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.29

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.23
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.45
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.29
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.29
Гориво (1 литар)
$ 0.31
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 35,762.51
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,724.24

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 16.27
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.65
Кино (1 седиште)
$ 3.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 32.78
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 44.09
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.07
Машки кожени деловни чевли
$ 48.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 570.47
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 332.54
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.73
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.16
Млеко (1 литар)
$ 0.96
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.63
Бел ориз (1 кг)
$ 0.86
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 3.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.09
Говедско месо (1 кг)
$ 9.62
Јаболко (1 кг)
$ 1.44
Банана (1 кг)
$ 0.54
Портокал (1 кг)
$ 0.43
Домат (1 кг)
$ 0.38
Компир (1 кг)
$ 0.41
Кромид (1 кг)
$ 0.67
зелена салата (1 парче)
$ 0.23
Вода (1,5 литри)
$ 0.20
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.69
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.98

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 21.68
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.43

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 90.35
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,994.09

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 170.99
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 108.92
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 297.55
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 216.24

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 145.23

Дакалија Географски информации

Дознајте повеќе за Дакалија

Добредојдовте во Дакалија, Египет! Сместена во североисточниот регион на земјата, Дакалија е позната по својата неверојатна историја, неверојатни пејзажи и раздвижен градски живот. Со население од над 6 милиони луѓе, Дакалија е трет по големина гувернер во Египет и служи како центар и за индустриски и за земјоделски активности.

Една од главните атракции на Дакалија е нејзиното богато културно наследство. Градот има неколку историски локалитети, како што е Античкиот град Тел Баста, кој датира од бронзеното доба и џамијата на Саидна Ал-Хусеин, неверојатно парче од исламската архитектура. Може да ги посетите и музеите во градот, кои содржат збирки на локални уметнички дела и артефакти.

Ако барате поприродно искуство, Дакалија може да се пофали со прекрасни пејзажи и неколку природни резервати. Прошетајте во прекрасните градини на Talkha или посетете го островот Nabaroh, заштитено подрачје кое служи како витално место за гнездење на морските желки. Богатите земјоделски површини во градот се исто така задоволство на земјоделските ентузијасти.

Жителите на Дакалија се познати по нивното топло гостопримство и пријателска природа. Ќе ги најдете локалните жители добредојдени, секогаш подготвени да ги споделат своите обичаи и традиции со посетителите. Храната е составен дел од градот и можете да се препуштите на локалните деликатеси како што се фата, молохија и хаавши.

Дом на една од најголемите области за производство на памук во Египет, Дакалија е исто така просперитетен индустриски центар. Градот нуди неколку деловни можности и е клучна трговска рута што ја поврзува делтата на Нил со Суецкиот канал.

Со својата волшебна историја и пејзажите кои го одземаат здивот, Дакалија е место кое не можете да го пропуштите доколку дојдете во Египет. Дојдете и искусете го богатото наследство, енергичната култура и неверојатното гостопримство на луѓето од Дакалија. Посетете го TrustLocale.com за проверени огласи за недвижнини во Дакалија.

Популарни прашања за Дакалија

Населението на Дакалија, Египет е приближно 6,4 милиони луѓе.

Дакалија, Египет се наоѓа во североисточниот дел на земјата, граничи со Средоземното Море.

Дакалија, Египет доживува медитеранска клима со топли лета и благи, дождливи зими.

Дакалија, економијата на Египет се заснова главно на земјоделство, при што главни култури се памукот, оризот и различните овошја.

Туристите кои ја посетуваат Дакалија, Египет често го истражуваат историскиот град Мансура, џамијата Ал-Мадина Ал-Мунавара и енергичните локални пазари.

Дакалија, Египет е познат по своите вкусни традиционални јадења како што се Молохија, Кошари и Махши.

Дакалија, Египет има добро поврзана транспортна мрежа, вклучувајќи автобуси, такси и микроавтобуси за патување во градот и до околните области.

Дакалија, Египет е дом на неколку образовни институции, вклучувајќи ги Универзитетот Мансура, Универзитетот Загазиг и различни училишта и колеџи.

Дакалија, Египет генерално се смета за безбедно место за живеење, но секогаш се препорачува да се преземат нормални мерки на претпазливост и да се информирате за локалните совети.

Дакалија, Египет има богато културно наследство, со традиционална музика, танц и уметнички форми кои се составен дел од локалниот идентитет.