Дамиета

Дамиета

Град во Египет. Имаме 3 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Египет
0.0
(0 критики)

Увид за Дамиета

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Дамиета

Овие податоци се наследени од Египет, не припаѓаат на Дамиета.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.04
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.18
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.76
Капучино (нормално)
$ 1.55
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.29

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.23
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.46
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.29
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.29
Гориво (1 литар)
$ 0.31
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 35,760.96
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,720.02

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 16.27
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.65
Кино (1 седиште)
$ 3.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 32.79
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 44.08
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.08
Машки кожени деловни чевли
$ 48.51

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 570.53
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 332.54
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.17

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.73
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.16
Млеко (1 литар)
$ 0.96
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.63
Бел ориз (1 кг)
$ 0.86
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 3.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.09
Говедско месо (1 кг)
$ 9.62
Јаболко (1 кг)
$ 1.44
Банана (1 кг)
$ 0.55
Портокал (1 кг)
$ 0.43
Домат (1 кг)
$ 0.38
Компир (1 кг)
$ 0.41
Кромид (1 кг)
$ 0.67
зелена салата (1 парче)
$ 0.23
Вода (1,5 литри)
$ 0.20
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.69
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.98

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 21.71
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.43

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 90.35
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,995.07

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 170.94
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 108.96
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 297.52
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 216.23

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 145.23

Дамиета Географски информации

Дознајте повеќе за Дамиета

Добредојдовте во Дамиета, шармантен град кој се наоѓа на северот на Египет, познат по својата историска вредност и природниот сјај. Овој прекрасен крајбрежен град има население од околу 250.000 жители и е познат по својата античка архитектура, богата култура и добредојдени луѓе.

Дамиета некогаш била престолнина на египетската поморска трговија, а нејзината стратешка локација на устието на Нил била центар за трговија со векови. Богатата историја на градот датира илјадници години, и тој беше сцена за неколку значајни историски настани, вклучително и битки за време на крстоносните војни.

Градот е познат по својата џамија, џамијата Ал Фатех, која се смета за една од најубавите џамии во земјата. Џамијата има сложени шари и дизајни на нејзините ѕидови, што ја прави атракција што мора да ја посетите за секој што е заинтересиран за архитектура и историја. Градот е дом и на други религиозни места, вклучувајќи различни цркви и синагоги, кои ја прикажуваат културната разновидност на градот.

За љубителите на природата, Дамиета нуди неверојатен поглед на Средоземното Море, со прекрасни плажи и живописни крајбрежја. Градот е домаќин на неколку морски паркови, вклучувајќи го и паркот Кортоба, кој прикажува живописен пејзаж од мангрови дрвја и патеки за пешачење.

Љубителите на храната ќе бидат воодушевени од вкусната кујна на Дамиета, која ги меша локалните состојки, зачините и вкусовите. Препознатливите јадења на градот вклучуваат мулухија, чорба со месо и фул, што е јадење од фава. Посетителите на Дамиета можат да уживаат и во јадења со свежи морски плодови, кои секојдневно се ловат од блиското Средоземно Море.

Генерално, Дамиета е град полн со изненадувања и град кој посетителите не треба да го пропуштат. Неговата прекрасна историја, природна убавина и вкусна кујна го прават фантастична дестинација за патниците кои сакаат да истражуваат нова култура и историско место. Се надеваме дека ќе најдете време да ја посетите Дамиета и да уживате во овој уникатен град во Египет.

Популарни прашања за Дамиета

Дамиета е позната по своите прекрасни плажи, како Рас Ел-Бар и Гамаса. Посетителите, исто така, уживаат во истражувањето на историските места, вклучувајќи ја отоманската тврдина и џамијата Ал-Фатех.

Дамиета доживува медитеранска клима, со топли лета и благи зими. Просечната температура се движи од 15°C (59°F) во зима до 35°C (95°F) во лето.

Да, Дамиета е домаќин на познатиот фестивал на Денот на рибарите секое лето, прославувајќи ги своите риболовни традиции. Во градот се слават и Курбан Бајрам и Еид Ал-Фитр, кои се важни муслимански празници.

Дамиета е позната по своите вкусни јадења од морска храна, како што се пржена риба и ракчиња. Махши (полнет зеленчук) и Басбуса (слатка торта од гриз) се исто така популарни задоволства.

Да, посетителите можат да одат на еднодневно патување до блискиот град Порт Саид, познат по својата историја на Суецкиот канал и шармантниот брег. Прекрасните острови Амвај се исто така на дофат.

Такси и локални автобуси се најчесто превозно средство во градот. Изнајмување автомобил или користење на апликации за споделување возење се исто така погодни опции.

Некои популарни станбени населби во Дамиета ги вклучуваат Ал-Салам, Ал-Гамил и Ал-Рас Ел-Бар. Овие области нудат низа опции за домување и удобности.

Да, Дамиета има неколку трговски центри, вклучувајќи ги трговските центри Ал-Гарбеја и Фатма мол, каде што посетителите можат да најдат различни продавници, ресторани и места за забава.

Да, Дамиета е дом на Универзитетот Дамиета, кој нуди широк спектар на академски програми низ различни дисциплини.

Патниците можат да стигнат до Дамиета со лет до меѓународниот аеродром во Каиро, а потоа со домашен лет до аеродромот Порт Саид во Дамиета. Алтернативно, има железнички и автобуски врски и од Каиро.