Каиро

Каиро

Град во Египет. Имаме 13 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Египет
0.0
(0 критики)

Увид за Каиро

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Каиро

Овие податоци се наследени од Египет, не припаѓаат на Каиро.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.03
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.20
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.77
Капучино (нормално)
$ 1.55
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.29

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.23
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.49
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.29
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.29
Гориво (1 литар)
$ 0.31
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 35,756.05
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,706.97

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 16.27
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.64
Кино (1 седиште)
$ 3.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 32.81
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 44.04
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.09
Машки кожени деловни чевли
$ 48.59

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 570.73
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 332.53
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.16

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.74
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.17
Млеко (1 литар)
$ 0.96
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.63
Бел ориз (1 кг)
$ 0.86
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 3.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.10
Говедско месо (1 кг)
$ 9.63
Јаболко (1 кг)
$ 1.44
Банана (1 кг)
$ 0.55
Портокал (1 кг)
$ 0.43
Домат (1 кг)
$ 0.38
Компир (1 кг)
$ 0.41
Кромид (1 кг)
$ 0.67
зелена салата (1 парче)
$ 0.23
Вода (1,5 литри)
$ 0.21
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.98

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 21.79
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.44

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 90.37
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,998.02

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 170.82
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 109.13
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 297.38
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 216.21

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 145.21

Каиро Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Каиро Географски информации

Дознајте повеќе за Каиро

Каиро, Египет е град натопен во историја и пука од живот. Тој е најголемиот град во Африка и арапскиот свет, со население од над 20 милиони луѓе. Оваа раздвижена метропола е главен економски и културен центар, привлекувајќи милиони посетители секоја година.

Една од најистакнатите карактеристики на Каиро се неговите иконски знаменитости. Големите пирамиди во Гиза, едно од седумте светски чуда, се наоѓаат на периферијата на градот и се задолжителна атракција. Посетителите исто така можат да ги истражуваат древните урнатини на Мемфис, да ја посетат средновековната цитадела Салах Ел Дин и да талкаат низ кривулестите улици на исламскиот Каиро. Градот е дом и на голем број музеи од светска класа, вклучувајќи ги и Египетскиот музеј и Коптскиот музеј.

Каиро е познат и по живите улици и раздвижените пазари. Посетителите можат да се нурнат во локалната култура со истражување на чаршијата Кан Ел Калили, лавиринт од тесни улички преполни со шарени продавници кои продаваат сè, од зачини до текстил. Градот е дом и на просперитетна уметничка и забавна сцена, со бројни галерии, театри и музички места.

И покрај неговата големина и модерност, Каиро е сè уште длабоко традиционален град, каде семејството и заедницата остануваат во фокусот на секојдневниот живот. Посетителите треба да одвојат време да се поврзат со локалното население и да научат за богатото културно наследство на Египет.

Во однос на сместувањето, Каиро нуди широк спектар на опции, од луксузни хотели до буџетски куќи за гости. Без разлика дали барате престој со пет ѕвезди или поавтентично искуство, сигурно ќе ја најдете совршената домашна база за вашите авантури во овој жив град.

Генерално, Каиро е возбудлива и динамична дестинација која сигурно ќе остави траен впечаток. Неговата богата историја, енергична култура и добредојдени луѓе го прават најдобар избор за патниците кои бараат навистина уникатно искуство.

Популарни прашања за Каиро

Каиро нуди бројни популарни атракции како што се некрополата Гиза, Цитаделата на Салах Ел Дин, Египетскиот музеј и чаршијата Кан ел-Калили.

Каиро доживува топла пустинска клима со жешки лета и благи зими. Просечните температури се движат од 20°C (68°F) во зима до 35°C (95°F) во лето.

Додека Каиро е генерално безбеден за туристите, препорачливо е да се остане внимателен и да се преземат неопходни мерки на претпазливост против ситни кражби и измами, особено во преполни области.

Валутата што се користи во Каиро е египетската фунта (EGP). Се препорачува да носите готовина бидејќи кредитните картички може да не се прифаќаат насекаде.

Каиро има широк транспортен систем, вклучувајќи такси, метро, ​​автобуси и апликации за возење. Метрото е најефикасен и најприфатлив начин на патување.

Кога сте во Каиро, не пропуштајте да пробате традиционални јадења како Кушари (мешавина од ориз, леќа и тестенини), Ful Medames (варени зрна фава) и Hawawshi (полнета пита леб).

Идеално време за посета на Каиро е пролетта (март до мај) и есента (од октомври до ноември), кога времето е пријатно, а температурите се поблаги.

Официјалниот јазик што се зборува во Каиро е арапскиот. Англискиот исто така најчесто се разбира и зборува, особено во туристичките области.

Да, пирамидите во Гиза се наоѓаат веднаш надвор од Каиро и можат лесно да се посетат. Се препорачува да ангажирате водич за поинформативно искуство.

Каиро нуди разновидна палета на опции за купување, вклучувајќи модерни центри како Citystars и Mall of Egypt, како и традиционални пазари како Khan el-Khalili Bazaar за сувенири и локални занаети.