Кафр ел Шеик

Кафр ел Шеик

Град во Египет. Имаме 7 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Египет
0.0
(0 критики)

Увид за Кафр ел Шеик

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Кафр ел Шеик

Овие податоци се наследени од Египет, не припаѓаат на Кафр ел Шеик.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.04
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.18
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.76
Капучино (нормално)
$ 1.55
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.29

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.23
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.45
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.29
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.29
Гориво (1 литар)
$ 0.31
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 35,762.51
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,724.24

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 16.27
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.65
Кино (1 седиште)
$ 3.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 32.78
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 44.09
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.07
Машки кожени деловни чевли
$ 48.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 570.47
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 332.54
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.73
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.16
Млеко (1 литар)
$ 0.96
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.63
Бел ориз (1 кг)
$ 0.86
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 3.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.09
Говедско месо (1 кг)
$ 9.62
Јаболко (1 кг)
$ 1.44
Банана (1 кг)
$ 0.54
Портокал (1 кг)
$ 0.43
Домат (1 кг)
$ 0.38
Компир (1 кг)
$ 0.41
Кромид (1 кг)
$ 0.67
зелена салата (1 парче)
$ 0.23
Вода (1,5 литри)
$ 0.20
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.69
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.98

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 21.68
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.43

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 90.35
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,994.09

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 170.99
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 108.92
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 297.55
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 216.24

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 145.23

Кафр ел Шеик Географски информации

Популарни прашања за Кафр ел Шеик

Кафр ел Шеик, Египет има население од приближно 3 милиони луѓе.

Трошоците за живот во Кафр ел Шеик, Египет се релативно ниски во споредба со другите градови во Египет. Нуди прифатливи станови, храна и превоз.

Кафр ел Шеик, Египет е познат по своите прекрасни пејзажи, вклучувајќи го езерото Бурулус и Палмските Острови. Градот има и историски знаменитости како мостот Ел-Фаиум и музејот Кафр ел Шеик.

Кафр ел Шеик, Египет доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 20°C (68°F) во зима до 35°C (95°F) во лето.

Кафр ел Шеик, Египет се смета за релативно безбеден град за живеење. Сепак, секогаш се препорачува да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Кафр ел Шеик, Египет има разновидна економија, а земјоделството е главната индустрија. Други важни сектори вклучуваат риболов, производство и туризам.

Кафр ел Шеик, Египет има неколку универзитети и образовни институти кои нудат широк спектар на програми. Познат е по својот силен акцент на земјоделските студии.

Кафр ел Шеик, Египет има добро развиен транспортен систем со автобуси и такси кои се најчестите начини на јавен превоз. Широко се користат и приватни возила.

Локалната кујна во Кафр ел Шеик, Египет е разновидна и под влијание на египетските и медитеранските вкусови. Популарните јадења вклучуваат јадења на база на риба, традиционални египетски мезе и локални слатки.

Кафр ел Шеик, Египет има неколку болници и медицински центри кои обезбедуваат здравствени услуги за жителите. Некои од истакнатите вклучуваат Универзитетска болница Кафр ел Шеик и Општа болница Кафр ел Шеик.