Миња

Миња

Град во Египет. Имаме 7 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Египет
0.0
(0 критики)

Увид за Миња

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Миња

Овие податоци се наследени од Египет, не припаѓаат на Миња.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.04
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.18
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.76
Капучино (нормално)
$ 1.55
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.29

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.23
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.46
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.29
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.29
Гориво (1 литар)
$ 0.31
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 35,760.96
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,720.02

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 16.27
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.65
Кино (1 седиште)
$ 3.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 32.79
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 44.08
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.08
Машки кожени деловни чевли
$ 48.51

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 570.53
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 332.54
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.17

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.73
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.16
Млеко (1 литар)
$ 0.96
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.63
Бел ориз (1 кг)
$ 0.86
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 3.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.09
Говедско месо (1 кг)
$ 9.62
Јаболко (1 кг)
$ 1.44
Банана (1 кг)
$ 0.55
Портокал (1 кг)
$ 0.43
Домат (1 кг)
$ 0.38
Компир (1 кг)
$ 0.41
Кромид (1 кг)
$ 0.67
зелена салата (1 парче)
$ 0.23
Вода (1,5 литри)
$ 0.20
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.69
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.98

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 21.71
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.43

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 90.35
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,995.07

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 170.94
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 108.96
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 297.52
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 216.23

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 145.23

Миња Географски информации

Дознајте повеќе за Миња

Добредојдовте во Миња, Египет - град богат со историја, култура и античка архитектура. Сместен на брегот на реката Нил, Миња е главен град на гувернерот Миња и се наоѓа во средината на Египет.

Овој град има долга и фасцинантна историја, која датира од фараонската ера. Беше познат како Менат Куфу или Менат Куфу, што значи „градот за доење на Куфу“. Во римско време бил познат како Панополис. Тоа е и родното место на познатиот фараон Ахнатон.

Минија е дом на низа прекрасно сочувани грчко-римски урнатини кои ќе ве пренесат назад во времето. Најзабележителна атракција на градот се гробниците Бени Хасан, комплекс од гробници издлабени во карпи кои датираат од ерата на Средното Кралство. Восхитувајте се на сложените врежани ѕидни слики и хиероглифи што ги красат гробниците.

Друга атракција што мора да се посети е археолошкиот локалитет Туна ел-Гебел, кој вклучува гробници, храмови и музеј на отворено. Овде можете да ги истражите остатоците од антички грчко-римски град, вклучувајќи ги и катакомбите на Анубис, мумиите од ибис и храмот на Тот.

Минија, исто така, може да се пофали со бројни исламски споменици, вклучително и џамијата Ал-Адавеја и џамијата Ал-Азиз. И двете џамии имаат прекрасна архитектура и сложени резби што се вистински доказ за вештината на градските занаетчии.

Покрај историските и археолошките локалитети, Миња нуди и енергична шопинг сцена, со неколку традиционални пазари кои продаваат сè, од зачини и текстил до рачно изработени занаети и сувенири.

Препуштете се на локалната кујна во градот, која вклучува традиционални египетски јадења како кошари, фул медами и египетски фалафел.

Генерално, Миња е фасцинантен град кој вреди да се посети. Без разлика дали сте љубител на историјата или едноставно барате да ги истражите помалку познатите скапоцени камења во Египет, нема да бидете разочарани од она што овој град го нуди.

Популарни прашања за Миња

Населението на Миња, Египет е приближно 4,5 милиони луѓе.

Миња, Египет има пустинска клима со топли лета и благи зими. Температурите може да достигнат до 40°C (104°F) во лето и да се спуштат до околу 10°C (50°F) во зима.

Главните индустрии во Миња, Египет вклучуваат земјоделство, особено одгледување памук, како и производство на текстил и преработка на храна.

Популарните знаменитости во Миња, Египет ги вклучуваат Манастирот на Богородица и Свети Меркуриј, некрополата Туна ел-Гебел и Големите тумули на Бени Хасан.

Локалната кујна во Миња, Египет е позната по јадењата како што се фата (јадење на база на леб со ориз, месо и лук), фул медами (задушени зрна фава) и локални десерти како катајеф (слатки полнети палачинки).

Во Миња, Египет, главните опции за транспорт вклучуваат такси, микроавтобуси и автомобили во приватна сопственост. Исто така, постојат железнички и автобуски услуги кои го поврзуваат градот со другите поголеми градови во Египет.

Миња, Египет има добро воспоставен образовен систем со бројни училишта, јавни и приватни. Градот е исто така дом на Универзитетот Миња, кој нуди широк спектар на дисциплини.

Традиционалните фестивали што се слават во Миња, Египет вклучуваат Шам ел-Несим, пролетен фестивал кој се слави по Велигден и Мулид на Сет Ел Хабаеб, во чест на една жена-муслиманска светица.

Миња, Египет има неколку болници и здравствени центри кои обезбедуваат низа медицински услуги за локалните жители. Некои од значајните капацитети вклучуваат Универзитетска болница Миња и Општа болница Миња.

Популарните рекреативни активности во Миња, Египет вклучуваат истражување на историските локалитети, посета на локални пазари за шопинг, уживање во традиционалната египетска музика и танци и возење со брод со фелука по реката Нил.