Монуфија

Монуфија

Град во Египет. Имаме 7 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Египет
0.0
(0 критики)

Увид за Монуфија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Монуфија

Овие податоци се наследени од Египет, не припаѓаат на Монуфија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.04
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.14
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.74
Капучино (нормално)
$ 1.54
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.29

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.23
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.40
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.29
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.29
Гориво (1 литар)
$ 0.31
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 35,779.58
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,744.78

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 16.28
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.65
Кино (1 седиште)
$ 3.63

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 32.74
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 44.15
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.06
Машки кожени деловни чевли
$ 48.36

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 570.10
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 332.52
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.19

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.73
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.16
Млеко (1 литар)
$ 0.96
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.63
Бел ориз (1 кг)
$ 0.85
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.56
локално сирење (1 кг)
$ 3.74
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.09
Говедско месо (1 кг)
$ 9.60
Јаболко (1 кг)
$ 1.44
Банана (1 кг)
$ 0.54
Портокал (1 кг)
$ 0.43
Домат (1 кг)
$ 0.38
Компир (1 кг)
$ 0.41
Кромид (1 кг)
$ 0.67
зелена салата (1 парче)
$ 0.23
Вода (1,5 литри)
$ 0.20
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.68
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.98

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 21.56
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.42

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 90.30
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,989.15

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 171.19
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 108.68
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 297.71
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 216.23

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 145.24

Монуфија Географски информации

Дознајте повеќе за Монуфија

Монуфија е провинција лоцирана во регионот на делтата на Нил во Египет. Познат е по својата богата историја, земјоделството и раздвижените пазари. Ако барате место за доживување на традиционалната египетска култура, Монуфија е одлична дестинација.

Покраината е дом на неколку историски места, вклучувајќи ја џамијата Ал-Шахид, која е изградена во 16 век и манастирот Свети Бишој, кој датира од 4 век. Монуфија е позната и по своите прекрасни паркови, како што е заштитеното подрачје Вади Ел Рајан, кое е признаено како светско наследство на УНЕСКО.

Земјоделството е значајна индустрија во Монуфија, при што оризот, пченицата и памукот се примарни култури што се одгледуваат во регионот. Плодното земјиште во делтата на Нил ја прави идеална локација за земјоделство, а Монуфија има некои од најпросперитетните земјоделски површини во Египет.

Локалните пазари во Монуфија се празник за сетилата, со шарени тезги на кои се продава сè, од свежи производи до рачно изработени занаети. Тоа е одлично место за да се проба традиционалната египетска храна, како што е кошари, популарно јадење со ориз и леќа, и фул медами, кој е главен појадок направен од фава грав.

Без разлика дали сте заинтересирани за историја, природа или култура, Monufia има што да понуди. Пријателските локални жители ги пречекуваат посетителите со раширени раце, а вие сигурно ќе заминете со убави спомени од оваа единствена египетска провинција.

Популарни прашања за Монуфија

Монуфија, Египет има население од околу 4,5 милиони луѓе.

Главните градови во Монуфија, Египет ги вклучуваат Шибин Ел Ком, Ашмун и Тала.

Монуфија, Египет доживува топла пустинска клима со жешки лета и благи зими. Температурите може да достигнат високи до 40°C (104°F) во лето и да се спуштат до околу 10°C (50°F) во зима.

Некои од популарните туристички атракции во Монуфија, Египет се музејот Ашмун, паркот Шибин Ел Ком и џамијата Султан Хусеин.

Монуфија, Египет нуди различни вкусни локални јадења како што се Молохија, Кошари и Фата.

До Монуфија, Египет може да се стигне со летање до меѓународниот аеродром во Каиро, кој е оддалечен приближно 80 километри. Оттаму, можете да земете такси или да користите јавен превоз за да стигнете до Монуфија.

Да, Монуфија, Египет е дом на неколку универзитети, вклучувајќи ги Универзитетот Монуфија и Универзитетот Танта.

Валутата што се користи во Монуфија, Египет е египетската фунта (EGP). Се препорачува да се носи локална валута за трансакции.

Главните индустрии во Монуфија, Египет се земјоделството, производството на текстил и преработката на храна.

Монуфија, Египет генерално се смета за безбедна за туристите, но секогаш се советува да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.