Шаркија

Шаркија

Град во Египет. Имаме 14 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Египет
0.0
(0 критики)

Увид за Шаркија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Шаркија

Овие податоци се наследени од Египет, не припаѓаат на Шаркија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.04
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.17
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.75
Капучино (нормално)
$ 1.55
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.29

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.23
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.44
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.29
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.29
Гориво (1 литар)
$ 0.31
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 35,764.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 29,728.39

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 16.27
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 6.65
Кино (1 седиште)
$ 3.64

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 32.78
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 44.10
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.07
Машки кожени деловни чевли
$ 48.46

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 570.40
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 332.54
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.73
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.16
Млеко (1 литар)
$ 0.96
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.63
Бел ориз (1 кг)
$ 0.86
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 3.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.09
Говедско месо (1 кг)
$ 9.61
Јаболко (1 кг)
$ 1.44
Банана (1 кг)
$ 0.54
Портокал (1 кг)
$ 0.43
Домат (1 кг)
$ 0.38
Компир (1 кг)
$ 0.41
Кромид (1 кг)
$ 0.67
зелена салата (1 парче)
$ 0.23
Вода (1,5 литри)
$ 0.20
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.69
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.98

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 21.66
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 9.43

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 90.34
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,993.13

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 171.03
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 108.87
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 297.58
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 216.25

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 145.24

Шаркија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Шаркија Географски информации

Дознајте повеќе за Шаркија

Добредојдовте на градската страница на TrustLocale.com за Sharqia, Египет! Сместена во североисточниот регион на земјата, Шаркија е раздвижен гувернер со богата историја и разновидни културни понуди.

Главниот град на Шаркија е градот Загазиг, кој е дом на неколку универзитети, музеи и историски знаменитости. Една таква знаменитост е Музејот на гувернерот на Шаркија, во кој се сместени колекција на артефакти и антиквитети од минатото на Шаркија. Посетителите можат да истражуваат експонати кои прикажуваат антички египетски артефакти, коптска христијанска уметност и исламски реликвии.

Шаркија е позната и по своите прекрасни џамии, вклучувајќи ја и џамијата Ал-Азхар во Загазиг, која е изградена во 18 век и има неверојатна архитектура и сложени детали. Друга џамија која мора да се види е џамијата Ал-Муајад, која се наоѓа во градот Белбеис, која датира од 13 век и е обновена во последниве години.

За љубителите на природата, Шаркија има неколку паркови и природни резервати, како што се заштитеното подрачје Вади Ал-Рајан и островот Шаркија Сандс. Овие области нудат можности за пешачење, кампување и набљудување птици.

Sharqia е исто така одлично место за уживање во египетската кујна. Локалните специјалитети вклучуваат кошари, повеќеслојно јадење со тестенини, ориз, зеленчук и наут прелиени со зачинет доматен сос и фул медами, обилно јадење за појадок направено од фава, маслиново масло и зачини.

Со својата богата историја, неверојатна архитектура, природна убавина и вкусна храна, Шаркија е град кој има што да понуди за секого. Се надеваме дека оваа градска страница ќе ви помогне да ја планирате вашата посета и да ни верувате за потребите на вашиот имот во областа.

Популарни прашања за Шаркија

Шаркија, Египет е познат по своето богато културно наследство, вклучувајќи атракции како реката Нил, музејот Сохаг и манастирот Ал Баљана.

Шаркија, Египет доживува топла пустинска клима, со жешки лета и благи зими. Температурите може да достигнат до 40°C (104°F) во лето и да се спуштат до околу 15°C (59°F) во зима.

Шаркија, Египет нуди различни населби што треба да се земат предвид, вклучувајќи ги Загазиг, Абу Хамад и Белбеис, познати по нивните удобности, безбедност и близината до основните објекти.

Шаркија, Египет има реномирани училишта како што се Универзитетот Загазиг, Универзитетот Ел Азхар и Јазичното училиште Ал Шаркија, обезбедувајќи квалитетно образование за студентите.

Шаркија, Египет има добро воспоставен здравствен систем со неколку болници, клиники и медицински центри. Некои истакнати здравствени установи ги вклучуваат Општата болница Загазиг и болницата Ал Хагаг.

Шаркија, Египет нуди разновидна кулинарска сцена. Можете да најдете традиционални египетски јадења, блискоисточна кујна, меѓународни опции и локални специјалитети како кошари, фул медами и махши.

Да, Шаркија, Египет има неколку трговски центри, вклучувајќи ги Денди Мега Мол, Бен Хајдер Мол и Сити Центар Мол. Овие трговски центри нудат широк спектар на продавници, опции за забава и места за јадење.

Шаркија, Египет има добро развиен транспортен систем. Вклучува автобуси, такси и микроавтобуси за локално патување. Возовите исто така ја поврзуваат Шаркија со другите поголеми градови во Египет.

Шаркија, Египет има силна спортска култура. Фудбалот (фудбалот) е многу популарен, а локалното население ужива да игра и гледа натпревари. Значајно присуство имаат и другите спортови како кошарката и ракометот.

Шаркија, Египет има релативно прифатливи трошоци за живот во споредба со поголемите градови. Домувањето, превозот и дневните трошоци се со разумни цени, што го прави атрактивен избор за многу жители.