Еквадор

Еквадор

🇪🇨
Земја. Имаме 24 држави и 115 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Еквадор

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Еквадор

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.49
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 35.16
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.99
Капучино (нормално)
$ 2.42
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.96

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.35
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.14
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.50
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.50
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 10.00
Гориво (1 литар)
$ 0.66
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 20,669.05
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 26,958.13

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 35.66
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 16.31
Кино (1 седиште)
$ 7.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 53.60
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 47.50
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 100.42
Машки кожени деловни чевли
$ 84.41

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,229.89
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,120.37
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.22

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.00
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.04
Млеко (1 литар)
$ 1.09
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.69
Бел ориз (1 кг)
$ 1.40
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.02
локално сирење (1 кг)
$ 5.77
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.69
Говедско месо (1 кг)
$ 6.69
Јаболко (1 кг)
$ 2.19
Банана (1 кг)
$ 1.18
Портокал (1 кг)
$ 1.30
Домат (1 кг)
$ 1.25
Компир (1 кг)
$ 1.12
Кромид (1 кг)
$ 1.05
зелена салата (1 парче)
$ 0.69
Вода (1,5 литри)
$ 1.11
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.98
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.97

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 47.09
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.10
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 36.50

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 227.74
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,517.62

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 357.97
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 271.49
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 608.01
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 479.11

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 512.03

Детали за квалитетот на воздухот за Еквадор

Метрика за квалитет на воздухот за Еквадор

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Еквадор Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Еквадор Географски информации

ISO2
: EC
ISO3
: ECU
Phone Code
: +593
Currency
: USD
Population
: 17,797,737 (2021)

Дознајте повеќе за Еквадор

Еквадор е неверојатна земја лоцирана во Јужна Америка. Познат е по своите прекрасни пејзажи, разновидна култура и пријателски расположени луѓе. TrustLocale.com ја разбира важноста да се има сигурна и доверлива платформа за преглед на имот во Еквадор за оние кои сакаат да инвестираат во имоти во земјата.

Еквадор е земја која е најпозната по своите пејзажи на Андите и воодушевувачките острови Галапагос. Со својата богата култура и историја, тоа е популарно туристичко место за многумина. TrustLocale.com обезбедува платформа која им овозможува на купувачите на имот да ги прегледуваат и прегледуваат имотите на директен и доверлив начин.

Еквадор е познат по своите имоти со разумни цени, што го прави атрактивна дестинација за купувачите на имот кои сакаат да инвестираат. Со растечката економија и зголемената побарувачка за имоти, Еквадор се смета за значајна инвестициска можност.

TrustLocale.com е совршена платформа за купувачите на имот кои сакаат да инвестираат во земјата. Нашата платформа обезбедува сеопфатни прегледи за имотите во Еквадор, давајќи им на купувачите доверба да донесуваат информирани одлуки. Без разлика дали барате имот во раздвижените градови или во мирното село, имаме широк избор на имоти од кои можете да изберете.

Нашата платформа им овозможува на корисниците да ги споредуваат цените, да читаат прегледи и да гледаат фотографии од имоти достапни во Еквадор. Ја разбираме важноста да се има доверлив извор на информации додека донесуваме инвестициска одлука, а нашата платформа го обезбедува токму тоа.

Ако планирате да инвестирате во имоти во Еквадор, верувајте во TrustLocale.com да ве води низ процесот и да ви помогне да ја донесете вистинската инвестициска одлука. Со TrustLocale.com, вашата инвестиција во Еквадор е во сигурни раце.

Популарни прашања за Еквадор

Популарни градови за живеење во Еквадор се Кито, Гвајакил, Куенка и Манта. Секој град нуди уникатни искуства и атракции.

На повеќето посетители на Еквадор не им е потребна виза доколку нивниот престој е помал од 90 дена. Сепак, секогаш се препорачува да ги проверите најновите барања за виза пред патувањето.

Генерално, трошоците за живот во Еквадор се релативно прифатливи во споредба со многу други земји. Тоа варира во зависност од градот, но генерално, трошоците како домување, храна и превоз се со разумни цени.

Еквадор доживува разновидна клима поради неговата различна географија. Крајбрежните региони се генерално топли и влажни, додека висорамнините имаат пониски температури. Регионот на Амазон е типично топол и врнежлив.

Еквадор нуди различни туристички атракции како што се островите Галапагос, историскиот центар на Кито, дождовната шума Амазон, Националниот парк Котопакси и познатиот пазар Отавало.

Официјален јазик што се зборува во Еквадор е шпанскиот. Сепак, некои заедници ги зборуваат и домородните јазици како кечуа и шуар.

Еквадор генерално се смета за безбеден за туристите, но секогаш е важно да се преземат неопходните мерки на претпазливост. Избегнувањето на изолирани области во текот на ноќта и свесноста за вашата околина може да обезбеди побезбедно искуство.

Официјалната валута на Еквадор е американскиот долар (USD). Препорачливо е да носите помали сметки бидејќи понекогаш може да биде предизвик да добиете кусур за поголеми деноминации.

Еквадор има и јавни и приватни здравствени установи. Големите градови имаат добро опремени болници и клиники. Препорачливо е да имате патничко осигурување со медицинско покритие пред посетата.

Најдоброто време за посета на Еквадор зависи од регионот што планирате да го истражите. Општо земено, сушната сезона од јуни до септември нуди пријатно време, но секој регион има свои климатски модели.