Департман Ла Либертад

Департман Ла Либертад

Град во Ел Салвадор. Имаме 9 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Ел Салвадор
0.0
(0 критики)

Увид за Департман Ла Либертад

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Департман Ла Либертад

Овие податоци се наследени од Ел Салвадор, не припаѓаат на Департман Ла Либертад.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 30.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.17
Капучино (нормално)
$ 3.11
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.00

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.35
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 27.21
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 3.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 10.00
Гориво (1 литар)
$ 1.07
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 19,265.35
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,138.78

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 28.30
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 21.73
Кино (1 седиште)
$ 5.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 64.82
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 52.61
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 99.04
Машки кожени деловни чевли
$ 100.44

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,610.62
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,063.78
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.31

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.86
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.80
Млеко (1 литар)
$ 1.96
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.92
Бел ориз (1 кг)
$ 1.54
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.47
локално сирење (1 кг)
$ 6.87
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.02
Говедско месо (1 кг)
$ 9.99
Јаболко (1 кг)
$ 2.99
Банана (1 кг)
$ 1.76
Портокал (1 кг)
$ 2.46
Домат (1 кг)
$ 2.31
Компир (1 кг)
$ 2.41
Кромид (1 кг)
$ 1.94
зелена салата (1 парче)
$ 0.99
Вода (1,5 литри)
$ 1.02
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.95
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 85.09
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 41.65

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 144.11
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,321.81

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 721.18
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 544.61
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,004.55
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 853.01

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 438.60

Департман Ла Либертад Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Департман Ла Либертад Географски информации

Дознајте повеќе за Департман Ла Либертад

Одделот Ла Либертад е прекрасен регион кој се наоѓа во западниот дел на Ел Салвадор. Познат по своите прекрасни плажи, воодушевувачки пејзажи, вкусна кујна и богато културно наследство, Ла Либертад е дестинација која мора да ја посети секој што сака да го доживее најдоброто од Централна Америка.

Одделот е дом на некои од најпопуларните туристички атракции во земјата, вклучувајќи ја плажата Ел Тунко, плажата Ел Мајахуал и светски познатата дестинација за сурфање Ла Бокана. Овие атракции привлекуваат сурфери, трагачи по сонце и љубители на авантури од целиот свет, што ја прави оваа област живописно и разновидно центар на активности.

Но, Ла Либертад не е само сонце и сурфање. Одделот е исто така богат со култура и историја, со многу важни знаменитости и места на наследство што вреди да се посетат. На пример, градот Санта Текла е дом на некои од најстарите и најзачуваните колонијални архитектури во земјата, како и импресивната катедрала Санта Текла.

За оние кои бараат вкус на локалниот живот, Ла Либертад е одлично место за истражување. Посетете ги раздвижените пазари на поголемите градови на одделот за да земете свежи производи, занаети и сувенири. Искористете ја уникатната кујна во регионот, која потекнува и од шпанските и од домородните влијанија, со јадења како пупуса, јука фрита и поло ен чича.

TrustLocale.com е горд што ги прикажува имотите во Одделот Ла Либертад, со огласи што им нудат на посетителите удобно и удобно сместување во овој неверојатен регион. Од пријатни бунгалови на плажа до луксузни станови со прекрасен поглед на океанот, имаме нешто што одговара на сечиј вкус и буџет.

Без разлика дали сакате да се опуштите на плажа, да истражувате историски знаменитости и културни места или да се препуштите на локалната кујна и традиции, одделот Ла Либертад има се. Истражете ги нашите списоци на TrustLocale.com денес за да го најдете совршениот имот за вашето следно патување до прекрасниот западен брег на Ел Салвадор.

Популарни прашања за Департман Ла Либертад

Населението на департманот Ла Либертад, Ел Салвадор е приближно 760.000.

Одделот Ла Либертад е познат по своите недопрени плажи, како што се Ел Тунко и Ел Сунзал, кои се популарни за сурфање. Дополнително, одделот е познат по својот жив ноќен живот и ресторани со морска храна.

Одделот Ла Либертад ужива тропска клима со топли температури во текот на целата година. Просечната температура се движи од 77°F (25°C) до 86°F (30°C) што го прави совршен за активности на плажа.

Одделот Ла Либертад се наоѓа на приближно 20 милји (32 километри) југозападно од Сан Салвадор, главниот град на Ел Салвадор.

Најпопуларните активности на вода во одделот Ла Либертад вклучуваат сурфање, пливање, нуркање и риболов. Прекрасните плажи на одделот нудат идеални услови за овие активности.

Додека Одделот Ла Либертад е генерално безбеден за туристите, како и со која било дестинација за патување, важно е да се преземат мерки на претпазливост. Бидете свесни за вашата околина, избегнувајте изолирани области навечер и чувајте ги вашите работи безбедни.

Одделот Ла Либертад е познат по својата вкусна кујна базирана на морска храна. Популарните јадења вклучуваат цевиче, риба на скара, коктели од ракчиња и пупуса (полнети тортиљи од пченка).

Идеално време за посета на Одделот Ла Либертад е во сувата сезона, која трае од ноември до април. Времето е сончево, а условите на океанот се совршени за водени активности.

Да, Одделот Ла Либертад е домаќин на различни културни фестивали и настани во текот на годината. Најпознатиот е фестивалот Патрон Свети во чест на Сан Хуан де Диос, кој обично се одржува во март.

Одделот Ла Либертад нуди низа опции за сместување, вклучувајќи одморалишта покрај плажа, бутик хотели и буџетски куќи за гости. Некои популарни избори вклучуваат Mizata Resort, Hotel Los Farallones и Piwakawaka Guest House.